Czy ozonowanie zabija wszystkie wirusy?

Dezynfekcja to proces polegający na zwalczaniu różnego rodzaju drobnoustrojów zagrażających życiu i zdrowiu ludzi oraz innych istot żywych przy pomocy różnych środków chemicznych lub metod. Ma on bardzo szerokie zastosowanie, przez co wykorzystywany jest w wielu branżach.

Oczywiście dezynfekcja to tylko określenie samego procesu zwalczania patogenów, ale w jej skład mogą wchodzić bardzo różne metody, które sprawdzą się w innych sytuacjach. Niewątpliwie jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych technik dezynfekcji jest ozonowanie.

Czym jest i jak wygląda proces ozonowania?

Aby zrozumieć, czym jest proces ozonowania, najpierw należy dowiedzieć się, czym jest ozon. Jest to gaz złożony z trzech atomów tlenu, który w dużych stężeniach może mieć dość intensywny i charakterystyczny zapach i lekko niebieskawy kolor. Jest niepalny, ale ma właściwości podtrzymujące proces spalania, dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest dość nietrwały. Występuje w naturze, głównie w atmosferze ziemskiej, ale może być też produkowany za pomocą specjalnych generatorów zwanych ozonatorami. Tego typu urządzenia mają bardzo prostą budową i do ich działania niezbędne jest tylko zasilanie, natomiast sam ozon produkowany jest na bieżąco. Powodem, dla którego gaz ten wykorzystywany jest w celach dezynfekcyjnych, są jego właściwości.

Ozonowanie po zgonie

Po rozpyleniu ozonu rozpoczyna się jego proces rozkładu, podczas którego uwalniana jest cząsteczka tlenu, która w wyniku łączenia się z napotkanymi związkami organicznymi wchodzi z nimi w reakcję i w konsekwencji niszy je.

W ten właśnie sposób ozon likwiduje wszelkie patogeny takie jak bakterie, grzyby, wirusy, pleśń oraz alergeny. Reakcja ta nazywana jest ozonowaniem i stosuje się ją, w celu oczyszczenia powietrza, wody itp. z drobnoustrojów.

Według badań ozon ma prawie 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze działanie bakteriobójcze od chloru, który również jest substancją dezynfekującą. Dzięki temu rozpylenie nawet niewielkiej ilości ozonu już po kilku minutach potrafi zlikwidować wszelkie patogenu. Oprócz tego gaz ten znakomicie radzi sobie również, ze zwalczaniem wszelkich nieprzyjemnych zapachów. Po tak przeprowadzonej dezynfekcji w ozonowanym pomierzeniu wyczuwalny pozostaje jedynie przyjemny zapach czystości.

Kiedy stosuje się ozonowanie?

Ozonowanie to metoda dezynfekcji, która jest bardzo uniwersalna i prosta w użyciu, przez co znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Świetnie spisuje się na przykład podczas sprzątania pomieszczeń, w których doszło do zgonu. W takim przypadku miejsca te są zazwyczaj poważnie skażone różnego rodzaju niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami i patogenami. Aby dane miejsce mogło być nadal użytkowane, musi zostać dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane. W tym przypadku ozonowanie po zgonie daje bardzo dobre efekty, działa szybko, a ozon już po niedługiej chwili ulatnia się z pomieszczeń, przez co mogą one być ponownie użytkowanie przez ludzi, bez obawy o ich zdrowie.

Ozonowanie to również świetna metoda pozwalająca na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Właściwość tą można wykorzystać na wiele sposobów, czy to w celu pozbycia się zapachu dymu papierosowego, zapachu po pożarze, stęchlizny, odoru itp.

Ozon skutecznie pomaga również w likwidowaniu insektów takich jak:

  • muchy,
  • komary,
  • osy,
  • szerszenie,
  • mole,
  • pluskwy,
  • roztocza,
  • kleszcze,
  • mrówki,
  • rybiki cukrowe i innych tego typu nieproszonych gości.

Ponadto usuwa także alergeny, przez co metoda ta może być bardzo pomocna dla osób zmagających się z alergią.

Ozonowanie po zgonie

Metody tej używa się także podczas sprzątania zalanych pomieszczeń, odgrzybiania, oczyszczania wody, zwalczania i odstraszania gryzoni, a nawet w celu dezynfekcji w szpitalach i oddziałach zakaźnych.

Dlaczego warto skorzystać z ozonowania?

Ozonowanie to bardzo skuteczna, szybka w działaniu i co bardzo ważne bezpieczna metoda dezynfekcji. Ozon sprawnie likwiduje wszelkie patogeny, neutralizuje nieprzyjemne zapachy, a już po niedługiej chwili ulatnia się i nie pozostawia po sobie żadnego śladu. Dzięki temu pomieszczenia poddawane ozonowaniu, już po kilku godzinach mogą być ponownie użytkowane, bez obawy o zdrowie ludzi z nich korzystających. Ponadto ozonowanie to także znacznie bardziej ekologiczna metoda niż stosowanie różnego rodzaju środków chemicznych, posiadających właściwości dezynfekujące.