Czy zbyt duże ciśnienie w oku może być przeciwwskazaniem do noszenia soczewek?

Prawidłowe ciśnienie w oku pozwala na utrzymywanie jego charakterystycznego kulistego kształtu, utrzymanie napięcia soczewki i rogówki na odpowiednim poziomie, a także uwodnienie wszystkich struktur, które biorą udział w widzeniu.

Niekorzystne dla oka nieprawidłowe ciśnienie, zarówno wysokie, jak i niskie, wymaga leczenia.

Jak bada się ciśnienie w oku?

Ciśnienie w oku bada się urządzeniem o nazwie tonometr, a samo badanie nosi nazwę tonometrii. Do tego wykorzystuje się różne metody takie jak: tonometria wgłąbieniowa, tonometria, aplanacyjna, tonometria bezkontaktowa, a także tonometr Perkinsa i tonometr typu Pulsar oraz Tono–Pen.

  • Tonometrię wgłąbieniową nazywaną także impresyjną wykonuje się tonometrem Schiötza, który ustawia się pionowo na znieczulonej rogówce. Pacjent kładzie się na plecach lub odchyla głowę do tyłu, a rogówka poddana jest naciskowi. Ciśnienie w gałce ocznej jest takie, jaki opór stawia ona pod wpływem nacisku.
  • Tonometrię aplanacyjną, którą uważa się za standardową metodę badania, wykonuje się tonometrem Goldmanna. Rogówka podobnie, jak w poprzednim badaniu, zostaje znieczulona  i poddana spłaszczeniu specjalnym pryzmatem, a obraz uzyskany w ten sposób poddaje się ocenie w lampie szczelinowej.
  • Tonometrię bezkontaktową przeprowadza się bez znieczulenia, a ciśnienie w gałce ocznej mierzy się dzięki wykorzystaniu mocnego podmuchu sprężonego powietrza, który spłaszcza rogówkę.
  • Tonometr Perkinsa jest zminiaturyzowanym aparatem, który jest wyposażony w pryzmat Goldmanna.
  • Tonometr typu Pulsar jest przyrządem bezkontaktowym, który mierzy ciśnienie powietrza potrzebnego do spłaszczenia rogówki.
  • Tonometr Tono–Pen jest urządzeniem ręcznym. Rogówkę spłaszcza specjalny przetwornik. Może mieć on zastosowanie u pacjentów, którzy mają założone soczewki kontaktowe.

Jakie są normy ciśnienia w oku?

Norma ciśnienia w oku waha się między wartością 10 a 21 mmHg. Może ono być zbyt wysokie, wtedy kształtuje się na poziomie powyżej 21 mmHg, albo zbyt niskie, osiągając wartość poniżej 10 mmHg. Jego wartość średnia kształtuje się na poziomie od 15 do 16 mmHg.

Ciśnienie w oku nie jest stałe, może ono w ciągu dnia ulegać zmianie, ale zawsze powinno mieścić się w wartościach określonych przez normę. Z reguły rano jest nieco wyższe, a w ciągu dnia ulega nieznacznemu obniżeniu. Różnice mogą osiągać wartość nawet 5 mmHg.

Jakie są przyczyny i objawy zbyt dużego nadciśnienia w oku?

Wysokie ciśnienie spowodowane jest niedostatecznym odpływem cieczy wodnistej, która znajduje się w gałce ocznej. Na skutek gromadzenia się tego płynu ciśnienie w oku rośnie. Najczęstsze przyczyny zbyt wysokiego ciśnienia w gałce ocznej to:

  • nadmiar płynu wodnistego produkowanego w oku,
  • brak równowagi między płynem wydzielanym a odprowadzanym,
  • choroby oczu takie jak:  choroby rogówki, zespół pseudoeksfoliacji, czyli rzekomego złuszczania, zespół rozproszonego barwnika, stan zapalny oka, jaskra.
  • stosowanie leków steroidowych.

Szczególnie zagrożone nadciśnieniem w oku są osoby, które chorują na cukrzycę, o predyspozycjach genetycznych i z krótkowzrocznością. Nie daje ono żadnych objawów, dlatego należy poddawać się rutynowemu badaniu u okulisty w celu diagnozowania problemu i podjęcia leczenia, najczęściej farmakologicznego, którego celem jest między innymi obniżenie ciśnienia w oku.

Zwężają one źrenicę, co powoduje większy odpływ cieczy wodnistej i obniżenie ciśnienia. Niektórzy pacjenci muszą poddać się operacji chirurgicznej lub laserowej w celu zmniejszenia ciśnienia oka. Lekceważenie problemu może prowadzić do jaskry, która ostatecznie powoduje uszkodzenia nerwu wzrokowego.

okulista jelenia góra

Czy nadciśnienie tętnicze jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych?

Dobierając soczewki kontaktowe konieczne jest dokonanie pomiaru ciśnienia w gałce ocznej. Zrobić to może np. okulista w Jeleniej Górze, posiadający właściwy do tego sprzęt.

Stwierdzone przez niego nadciśnienie jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych. Można je nosić tylko okazjonalnie i to pod ścisłą kontrolą lekarza. Zwykle powinny być to soczewki jednodniowe na wyjątkowe okazje. Zasadą jest jednak zachowanie szczególnych środków ostrożności, ponieważ mogą one powodować wzrost ciśnienia w gałce ocznej.

Natomiast chorujący na jaskrę nie powinny w ogóle nosić soczewek kontaktowych. Osoby z nadciśnieniem tętniczym, którego konsekwencją są zmiany dna oka również nie powinny używać soczewek kontaktowych, ponieważ podrażniają one oko, czego efektem jest stan zapalny i ogromne ryzyko dla zdrowia osoby, decydującej się w takim przypadku na noszenie soczewek kontaktowych.