Czym jest i na czym polega psychoterapia?

Zarówno depresja jak i inne rodzaje zaburzenia nastroju mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Osoby dotychczas aktywne, lubiące towarzystwo i otwarte na nowe znajomości stają się zamknięte w sobie, niespokojne i płaczliwe. Warto zauważyć, że w społeczeństwie odnotowywany jest wzrost rożnego rodzaju innych zaburzeń na tle psychicznym np. nerwic, natręctw czy zaburzeń odżywiania. Niezależnie od tego z jaką dolegliwością zmaga się dana osoba warto pamiętać, że zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty. Będzie on w stanie dobrać odpowiednią psychoterapię, która w niektórych przypadkach już w krótkim czasie będzie w stanie przynieść zadowalające rezultaty. Co warto wiedzieć o psychoterapii i jakie jej rodzaje można wyróżnić?

 

Psychoterapia – co to jest?kobieta-w-depresji

Psychoterapia jest sposobem na radzenie sobie z trudnościami poprzez rozmowę, dzięki której osoba zmagająca się z trudnościami będzie w stanie lepiej zrozumieć co czuje, pozna techniki panowania nad myślami co znacznie pomoże mu zachować odpowiedni stan umysłu pomimo złego samopoczucia. Psychoterapia prowadzona przez dłuższy czas jest w stanie wspomóc walkę z poważnymi uzależnieniami, nałogami i znacznie poprawia jakość życia. W zależności od stanu pacjenta i jego osobistych problemów psychoterapeuta dobiera odpowiedni rodzaj terapii np. terapię behawioralną, poznawczą. Ustalana jest również częstotliwość spotkań. W przypadku mniej zaawansowanych problemów wystarczy terapia krótkotrwała trwająca kilka miesięcy, gdzie spotkania również nie będą częste. Jeśli jednak dana osoba potrzebuje większego wsparcia, psychoterapeuta zleci częstsze spotkania i znacznie wydłuży czas trwania całej terapii.

Psychoterapia może być prowadzona indywidualnie, ale również istnieje możliwość psychoterapii rodzinnej, często udział w sesji całej rodziny znacznie zwiększa i przyspiesza efekty leczenia – takie formy pomocy psychologicznej proponuje Polski Instytut Ericksonowski w Katowicach.

 

 

Jak wygląda wizyta u psychoterapeuty i jak z nim rozmawiać?wizyta-u-psychologa

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą będzie polegało przede wszystkim na zapoznaniu się obydwu stron. Specjalista po ustaleniu problemu danej osoby będzie w stanie dobrać odpowiednio sposób leczenia i ustalić częstotliwość wizyt. W niektórych sytuacjach istnieje możliwość, że specjalista zleci wizytę u psychiatry, zaproponuje spotkania w grupach wsparcia lub inne formy dzięki którym dana osoba będzie wstanie poczuć się lepiej i poradzić sobie ze swoimi problemami. Psychoterapia opiera się na rozmowie ze specjalistą, dlatego każda osoba powinna przygotować się na tę formę przebiegu wizyty. Koniecznie należy pamiętać aby mówić o wszystkich uczuciach, nie zatajać żadnych faktów oraz dokładnie opisywać stany emocjonalne. Szczerość jest bardzo ważna, gdyż bez niej przebieg psychoterapii nie będzie przynosił pożądanych efektów.

 

Rodzaje psychoterapii

Specjalista po zapoznaniu się z problemami danej osoby będzie w stanie natychmiast wybrać odpowiednią formę psychoterapii, która już w krótkim czasie będzie w stanie przynieść pożądane efekty. Może on zdecydować się na zastosowanie np. terapii poznawczej. Zakłada ona, że zniekształcone lub nieprawidłowo przebiegające myślenie zmienia samopoczucie oraz w efekcie zachowanie danej osoby. Dzięki prostym technikom możliwe jest nauczenie się utrzymywania dobrego nastroju oraz pozytywne patrzenie na przyszłość. Ten rodzaj terapii najlepiej sprawdza się przy leczeniu depresji, uzależnień, stanów lękowych czy zaburzeń odżywiania. Innym rodzajem psychoterapii jest terapia behawioralna, która skupia się na zachowaniach danej osoby. Specjalista skupia się na teraźniejszości, a nie na przeszłości lub przyszłości. Uczy on osobę zmagającą się z problemami jakie techniki stosować w momencie obniżenia nastroju, chęci sięgnięcia po używkę lub gdy pojawią się natrętne myśli.  Terapię behawioralną stosuje się przede wszystkim u osób, które cierpią na nerwicę, napady lękowe lub depresję.