Ellaone czy Escapelle – którą tabletkę dzień po wybrać?

Na rynku istnieją sprawdzone środki, jakie stosujemy w sytuacjach awaryjnych, jednak, czy znamy różnice pomiędzy nimi? Najpopularniejsze pigułki na „dzień po” to Ellaone i Escapelle. Cel ich zażycia jest taki sam, lecz istnieją pomiędzy nimi zasadnicze różnice. Kiedy należy zażyć Ellaone, a kiedy Escapelle?

EllaOne – podstawowe informacje

Lek stosujemy w następujących sytuacjach:

  • stosunek bez zabezpieczenia,
  • przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej niezgodnie z zaleceniami,
  • pęknięcie prezerwatywy.

Tabletkę należy zażyć jak najszybciej, najpóźniej w ciągu 5 dni od współżycia. Lek może być stosowany u kobiet poniżej 18. roku życia. Substancją czynną jest octan uliprystalu, którego główne działanie polega na zmniejszeniu aktywności progesteronu, odpowiedzialnego za wystąpienie owulacji. Według statystyk, po zastosowaniu EllaOne średnio 2 na 100 kobiet zachodzi w ciążę. Lek nie przerwie ciąży, jeśli już do niej doszło, nie jest wiec środkiem wczesnoporonnym.

Konieczne jest zastosowanie ostrożności w przypadku ciężkiej astmy, chorób wątroby, podejrzenia ciąży oraz spóźniającej się miesiączki. Lek nie powinien być stosowany jednocześnie z innymi metodami antykoncepcyjnymi, gdyż może zmniejszyć ich skuteczność. Nie należy łączyć leku EllaOne z lekami zawierającymi lewonogestrel. Jeśli stosujesz leki na padaczkę, gruźlicę, grzybicę, HIV lub leki na bazie dziurawca, lek EllaOne nie będzie dla Ciebie odpowiedni.

Nie jest zbadany wpływ leku na ciążę, jeśli już ona występuje, ważna jest jednak w tym przypadku konsultacja z lekarzem, celem wykluczenia ciąży pozamacicznej. Lek EllaOne nie ma wpływu na przyszłą płodność. W przypadku zastosowania środka podczas karmienia piersią należy zaprzestać karmienia na tydzień. Po zażyciu mogą pojawić się dolegliwości takie jak senność, zawroty głowy lub spadek koncentracji, dlatego też niezalecane jest w tym czasie obsługiwanie maszyn. Tabletkę można zażyć w dowolnym dniu cyklu, o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków.

Escapelle – podstawowe informacje

Lek należy zastosować najpóźniej w ciągu 72 godzin od ostatniego stosunku, przy czym najlepiej jest przyjąć go przed upływem 12 godzin od współżycia. Środek zalecany jest w przypadku pęknięcia prezerwatywy, seksu bez zabezpieczenia lub nieskuteczności przyjmowanej metody antykoncepcyjnej. Substancją czynną jest lewonogestrel, jego działanie polega na zapobieganiu ciąży poprzez zahamowanie uwolnienia komórki jajowej lub uniemożliwienie jej zapłodnienia po jej uwolnieniu. Jeśli pacjentka już jest w ciąży, lek nie przerwie jej.

Stosowanie leku nie jest zalecane w przypadku uczulenia na lewonogestrel lub inne składniki leku oraz w przypadkach takich jak:

  • ciężkie zaburzenia wątroby,
  • ciąża pozamaciczna w przeszłości,
  • choroby jelita cienkiego,
  • występowanie w przeszłości zapalenia jajowodów.

Lek nie jest zalecany również u małoletnich poniżej 16 lat.

Niektóre leki hamują działanie leku Escapelle, zatem należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leków stosowanych w leczeniu chorób takich jak padaczka, gruźlica, zakażenie wirusem HIV, grzybica, lub leki na bazie dziurawca.

Lek może mieć krótkotrwały wpływ na płodność kobiety w późniejszym czasie. W razie zastosowania go podczas karmienia piersią konieczne jest zrezygnowanie z karmienia na 8 godzin. Lek Escapelle na ogół nie ma wpływu na zdolność obsługiwania maszyn, lecz jeśli pojawia się senność lub zawroty głowy, należy odstąpić od pracy przy maszynach.

Potrzebujesz szybkiej konsultacji bez wychodzenia z domu? Koniecznie zajrzyj na stronę ginekologzawszewpore.pl i zamów e-receptę – antykoncepcja awaryjna. Otrzymasz receptę w 15 minut.