Implanty zębowe – kiedy są potrzebne

Umieszczanie implantów zębowych to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Osoby tracące zęby w wyniku różnorodnych przyczyn decydują się na implanty, ponieważ jest to rozwiązanie sprawdzone i wygodne. W tym artykule piszemy o tym, kiedy właściwie implanty zębowe są potrzebne, jak dokładnie działają, dlaczego warto je wybierać, a także co i za ile można wszczepić. Zapraszamy do lektury.

Czym są implanty zębowe?

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów implantów, zębowe implanty mają za zadanie zastąpić naturalną część ciała, czyli w tym przypadku uzębienie. Osoba, która straciła dany ząb, może z powodzeniem zastąpić go implantem, który będzie wyglądał tak, jak pozostałe zęby i tym samym ładnie dopasowywał się, dając pacjentowi poczucie komfortu i gwarancję estetycznego wyglądu. Jak wygląda implant? Składa się on z tytanowego (ale nie tylko, znajdziemy również implanty cyrkonowe) wszczepu, który umieszczany jest w dziąśle i zrasta się z pozostałą częścią tkanki oraz korony, czyli widocznej części zęba. Jeśli chodzi o korony, istnieje kilka ich rodzajów, a różnią się one materiałem, z których są wykonane. Znajdziemy np. korony akrylowe, metalowe czy cyrkonowe.

Kiedy implanty zębowe są potrzebne?

Implanty zębowe są idealnym rozwiązaniem u osób, u których dany ząb samoistnie wypadł z racji wieku, czy też uległ zepsuciu bądź został zniszczony w wyniku wypadku. Niezależnie od okoliczności, jeśli zęba nie ma, wówczas warto postarać się o założenie implantu. Dlaczego jest to takie ważne? Po pierwsze ze względu na zdrowie całego uzębienia i szczęki. Kiedy brakuje któregoś zęba, pozostałe uzębienie ulega przemieszczeniu. Ze względu na intensywne używanie szczęki podczas jedzenia i mówienia, jest ona w ciągłym ruchu i tym samym wykorzystuje miejsce, które jest dostępne. Kiedy pojawia się luka między zębami spowodowana utratą któregoś z nich, pozostałe zęby zagospodarowują to miejsce. Należy tego uniknąć, ponieważ powoduje to nieprawidłowe nachodzenie na siebie i tym samym ścieranie się zębów, a to tylko jeden z licznych skutków zaniedbania takiej luki.

Z kolei drugą największą zaletą implantów jest ich długotrwałość. Dobrze umieszczona proteza służy danej osobie przez całe życie, co oznacza, że pacjent nie musi nic więcej z nią robić na co dzień, ani jej wymieniać. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy zdecydować się na dany implant zębowy, możesz mieć pewność, że będzie to korzystny krok. Po pierwsze, dzięki implantowi dbasz o zdrowie wszystkich swoich zębów i zapobiegasz potencjalnym zniszczeniom uzębienia, które mają miejsce, kiedy luka jest pozostawiona samej sobie. Po drugie, masz pewność, że raz wydane na zabieg wszczepienia implantu pieniądze są naprawdę dobrze ulokowane.

Implanty zębów – cennik

Przygotowując się do zabiegu wszczepienia implantu, każdy pacjent chce wiedzieć, ile dany zabieg kosztuje i jakiej dokładnie procedury dotyczy. Wszczepienie implantu zębowego to przeciętnie wydatek rzędu kilkuset a czasem i kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od rodzaju danych implantów i indywidualnego zapotrzebowania pacjenta. Korona metalowa kosztuje około 400 złotych, a tymczasowa korona akrylowa to wydatek równy 200 złotym. Jeśli pacjent decyduje się na koronę porcelanową na podbudowie wykonanej ze złota, wyda około 800 złotych plus cena złota. Na protezę akrylową częściową wydamy około 700 złotych, a na całkowitą 1000 złotych. Są to przykładowe rodzaje protez i ich ceny, a możliwości jest znacznie więcej. Przed zabiegiem warto poprosić o dokładne informacje na temat oferty i wybrać implant, który będzie idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb.06