Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to niewątpliwe udogodnienie na miarę naszych czasów.  W zamian za kilka minut pielęgnacji dziennie zyskujemy narzędzie do korekcji wzroku, które umożliwi nam lepsze widzenie praktycznie w każdej sytuacji – nawet na basenie, co w przypadku klasycznych okularów korekcyjnych mogło być dosyć problematyczne.  Jednak nawet soczewki mają swoje ograniczenia, nie możemy używać konkretnej pary non stop tak jak w przypadku okularów. Jak długo możemy nosić poszczególne soczewki bez konsekwencji dla oka?

Podział soczewek kontaktowych ze względu na długość noszenia

  • Soczewki jednodniowe

Soczewki jednodniowe są idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z alergiami, gdyż nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Jest to idealne ograniczenie możliwości osadzania się na wewnętrznej stronie soczewki wszelkiego rodzaju bakterii oraz drobnoustrojów, odpada problem związany z pielęgnacją, przechowywaniem czy zakupem odpowiedniego płynu. W soczewki jednorazowe warto zaopatrzyć się również w przypadku korzystania z basenu publicznego – chlor zawarty w wodzie niekorzystnie wpływa na soczewkę i po pływaniu nadaje się ona jedynie do kosza.

  • Soczewki dwutygodniowe

Idealne rozwiązanie dla osób aktywnych, ceniących sobie wysoki poziom komfortu. Soczewki dwutygodniowe to dobra alternatywa dla okularów np. podczas urlopu, kiedy to możemy zapragnąć przerwy w noszeniu okularów. Soczewki te zawierają w sobie również filtr UV, szczególnie przydatny w cieplejszym sezonie oraz zimą, kiedy odbijane przez śnieg promienie szczególnie dają się we znaki. Wersja dwutygodniowa wymaga takiej samej codziennej pielęgnacji jak soczewki przeznaczone do dłuższego użytku. Czasem dopuszczane jest noszenie soczewek o tydzień dłużej, warto jednak częściej korzystać z wizyt u specjalisty, celem wykluczenia potencjalnych zagrożeń.

  • Soczewki miesięczne

Są niemal idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą na stałe zrezygnować z noszenia okularów. W dłuższej perspektywie okazują się tańsze od soczewek jednodniowych oraz dwutygodniowych. W tym przypadku jednak nie jest dopuszczalne przedłużanie okresu używania, gdyż soczewki ulegają stopniowemu zużyciu, a na ich powierzchni gromadzi się coraz grubsza warstwa osadu, która pogarsza jakość widzenia. Zatem celem uniknięcia kłopotów ze wzrokiem, konieczne jest stosowanie się do zaleceń producenta.

  • Soczewki roczne

Od pozostałych rodzajów soczewek różnią się szerszymi parametrami oraz wyższym stopniem nawodnienia, a wszystko to celem przystosowania ich do znacznie dłuższego trybu noszenia, niż w pozostałych przypadkach. Odpowiednia pielęgnacja ma tu ogromne znaczenie, gdyż jest ona w zasadzie jedyną gwarancją komfortu użytkowania oraz bezpieczeństwa naszych oczu.

soczewki kontaktowe

  • Soczewki całodobowe

Soczewki te to doskonała propozycja dla zabieganych. Zdarza Ci się zasnąć i zapomnieć o ich zdjęciu? W soczewkach całodobowych nie stwarza to zagrożenia dla oka. Wykonane są z materiału silikonowo-hydrożelowego, dzięki czemu ilość przepuszczanego do rogówki tlenu jest bardzo wysoka. Główne zalety to brak szczególnej konieczności codziennej pielęgnacji, jednak mimo wszystko nie jest zalecane noszenie ich cały czas bez zdejmowania przez okres 30 dni. Oczy również będą potrzebowały odpoczynku, a przeczyszczenie soczewek zapewni większy komfort korzystania.

Jakie mogą być konsekwencje zbyt długiego noszenia soczewek?

Producenci przestrzegają przed wydłużaniem okresu noszenia soczewek niż ten wskazany na opakowaniu. Dzieje się tak choćby ze względu na naturalny proces zużycia soczewki. Służy nam ona z czasem coraz gorzej, a to nie sprzyja korekcji wzroku. Kolejną sprawą jest to, że pomimo właściwej pielęgnacji, na soczewce z czasem odkłada się warstwa osadu, która również pogarsza jakość widzenia. Ryzyko stanów zapalnych oraz alergii również jest o wiele wyższe. Przedłużone noszenie soczewek powoduje niedotlenienie rogówki, co w połączeniu z nagromadzonymi bakteriami powoduje infekcje. W przypadku wystąpienia takich objawów, jak zaczerwienienie, ból, poczucie ciała obcego w oku lub tzw. światłowstręt, należy natychmiast usunąć soczewki i skonsultować się z lekarzem. Do czasu wyleczenia dolegliwości, konieczne jest odstawienie soczewek.

Przestrzeganie zaleceń producentów jest szczególnie ważne dla zdrowia naszych oczu. Soczewki kontaktowe powinny być używane dokładnie tak, jak zostało to wskazane w instrukcji. W przeciwnym razie nie pomoże dobór nawet najlepszych soczewek ani najbardziej odpowiedniego płynu. Filarem jest trzymanie się wyznaczonego okresu użytkowania oraz zachowanie higieny na właściwym poziomie.