Jak leczy się bezdech senny?

Bezdech senny jest zjawiskiem nie tylko uciążliwym, ale również niebezpiecznym. Osoba zmagająca się z przypadłością często odczuwa senność w ciągu dnia czy mniejszą koncentrację, jednak możliwe są znacznie poważniejsze komplikacje m.in. choroby niedokrwienne serca, zaburzenia rytmu serca, udar mózgu, a nawet nagły i przedwczesnego zgonu. Jak zatem leczony jest bezdech senny?

CPAP

CPAP czyli Continuous Positive Airway Pressure (stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) jest metodą wspomagania oddychania. Wykorzystuje się w tym przypadku urządzenie w formie pompy powietrznej, która podłączona jest do specjalistycznie dostosowanej maski na twarz. Maska ta może pokrywać tylko nos lub nos oraz usta naraz. Zastosowana maska za sprawą pompy wytwarza nadciśnienie, które utrzymuje otwarte drogi oddechowe przeciwdziałając bezdechowi sennemu. Pompa wyposażona jest w czujnik sterujący, który reguluje utrzymanie odpowiedniego ciśnienia nawet w przypadku nieszczelności maski. W modelach urządzeń nowszej generacji dołączane są nawilżacze oraz podgrzewacze powietrza, dzięki którym nie dochodzi do wysuszenia błony śluzowych. Co więcej niektóre modele CPAP, tzw. autoCPAP posiadają opcję dostosowania ciśnienia w zależności od nasilenia zaburzeń oddychania w czasie snu. Ten sposób leczenie uważa się za najbardziej skuteczną metodę walki z przypadłością jaką jest bezdech senny. Regularne stosowanie CPAP znacznie wpływa na samopoczucie osoby zmagającej się ze schorzeniem, powoduje obniżenie ciśnienia krwi oraz pozytywnie wpływa na poziom glukozy i tłuszczu we krwi. Co więcej każda osoba stosująca tę metodę wspomagania oddychania wysypia się znacznie lepiej, nie odczuwa spadku koncentracji czy senność w ciągu dnia. Ponadto w maskach zastosowany jest system rejestracji parametrów pracy pompy. Dzięki niemu możliwe jest dokładne skontrolowanie tego ile razy w ciągu dnia pacjent miał zatrzymanie oddechu, jaki czas maska była rozszczelniona i jak długo była ona używana.

BiPAP

leczenie chrapaniaBiPap jest kolejnym urządzeniem, które może zostać zastosowane podczas leczenia bezdechu sennego. Osoba zmagająca się z bezdechem sennym podczas snu podłączana jest do BiPAP-u jednak przez cały czas oddycha samodzielnie. Różnica polega na tym, że w momencie wzięcia oddechu przez daną osobę aparat podaje powietrze w określonym przez lekarza ciśnieniem i przez konkretnie ustalony czas. Wówczas wydech następuje biernie, jednak utrzymanie podwyższonego ciśnienia w drogach oddechowych umożliwia łatwiejsze opróżnienie płuc z powietrza. Do maski wykorzystywanej w urządzeniu podłącza się tlen. Osoba zmagająca się z bezdechem sennym wkłada niewielki wysiłek w oddychanie co sprawia, że sen staje się znacznie bardziej efektywny i pozwala na pełna regenerację. Regularne zastosowanie BiPAP przynosi korzyści całemu organizmowi.

Aparaty nazębne

W leczeniu bezdechu sennego często stosowane są również aparaty wewnątrzustne, nazębne, które są doskonałą i mniej uciążliwą alternatywą dla BiPAP i CPAP. Są one wykonane ze specjalistycznych materiałów i dostosowane do jamy ustnej danej osoby. Po ich umieszczeniu w jamie ustnej następuje wysunięcie dolnej szczęki do przodu co powoduje znaczne rozszerzenie się drug oddechowych. Powietrze może z łatwością być transportowane do płuc podczas wdechu i wydechu. Nie występuje chrapanie, a osoba zmagająca się ze schorzeniem lepiej się wysypia. Znika również zagrożenie chwilowymi niedotlenieniami podczas snu. Co więcej aparaty nazębne cechują się atrakcyjną ceną, dobrą jakością. Nie są trudne do zastosowania, a dzięki niewielkim wymiarom można je z powodzeniem zabierać np. w podróż. Łatwo zadbać również o ich higienę.


Decydując się na leczenie warto wybrać doświadczonych specjalistów, jak np. klinika niechrapie.com