Korzyści leczenia witaminą C

Leczenie witaminą C, czyli właściwie kwasem L-askorbinowym nie jest nie jest wynalazkiem współczesnych dietetyków i homeopatów, ale faktyczną metodą stosowaną w latach 30. XX wieku w walce ze szkorbutem.

Ówcześni naukowcy nie znali jeszcze dokładnej budowy chemicznej czy właściwości witaminy C, lecz wiedzieli jedno – pomagała zwalczyć objawy tej niebezpiecznej choroby.

Dziś budowa, źródła pozyskiwania i właściwości chemiczne i fizyczne witaminy C są doskonale znane, a lekarze polecają jej suplementację ze względów prozdrowotnych.

Jakie korzyści płyną z leczenia witaminą C i w jaki sposób dostarczać ją do organizmu najefektywniej?

Źródła witaminy C

Witamina C jest związkiem występującym powszechnie w świecie roślinnym, gdzie znalezienie jej źródła nie jest wcale takie trudne.

Produkty zwierzęce to już niestety zupełnie inna bajka – człowiek jako jeden z niewielu gatunków nie ma zdolności samodzielnej syntezy witaminy C, a w przypadku innych zwierząt, produkcja jej jest na tyle mała, że spożywanie produktów odzwierzęcych nie jest w stanie stanowić dla człowieka źródła witaminy.

owoce witamina C
Im świeższe owoce i warzywa, tym więcej witaminy C się w nich znajduje.

Zawartość witaminy C w konkretnym owocu czy warzywie może wahać się znacząco w zależności od gatunku, strefy klimatycznej, dojrzałości rośliny, a także czasu, w jakim dotarła do naszych domów od chwili zerwania.

Co ciekawe, niezależnie od źródła z którego jest pozyskiwana, witamina C zawsze charakteryzuje się tymi samymi właściwościami i działaniem.

Gdzie w znaleźć naturalne pokłady żółtej witaminki?

Najlepszym, najbogatszym źródłem witaminy C w naturze są jagody Aceroli, w których znajdziemy nawet do 4500 mg witaminy na 100 g owoców.

Tuż za nią plasuje się dzika róża (3500 mg/100g), rokitnik (315 mg/100g), czarna porzeczka (200mg/100g), czy papryka (125-200 mg/100g. Co ciekawe, w zestawieniu tym nie występują cytrusy, w których w rzeczywistości zawartość witaminy jest znacznie niższa.

Dla porównania, pomelo jest jednym z najlepszych źródeł witaminy C wśród owoców – jest jej tam około 60 mg na 100 g owocu. Pomarańcza to już tylko 50 mg/100g, cytryna 50 mg/100g, a grejpfrut czerwony to zaledwie 40 mg/100g.

Zdrowotne zalety stosowania witaminy C

Stosowanie witaminy C ma wiele zalet prozdrowotnych i odżywczych – jej suplementowanie lub korzystanie ze specjalistycznych kroplówek witaminowych może nie tylko uzupełnić niedobory, ale poprawić ogólny stan zdrowia człowieka w różnych jego aspektach.

Witamina C to jeden z głównych składników pozwalających na szybkie i skuteczne namnażanie i syntezowanie kolagenu przez organizm ludzki. To on odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Im większe stężenie witaminy C, tym więcej kolagenu może się wytworzyć.

Warto o niego zawalczyć, szczególnie przy aktywnym trybie życia – kolagen wspomaga leczenie drobnych urazów! Witamina C wpływa też na elastyczność naczyń krwionośnych, usprawniając działanie całego układu krwionośnego.

Witamina C jest również świetnym lekarstwem dla osób z problemem anemii – dodatek kwasu L-askorbinowego w codziennej diecie wspomaga procesy krwiotwórcze, ułatwiając gromadzenie żelaza.

Co więcej, witamina ta posiada silne właściwości antyoksydacyjne, które nie tylko wpływają na młodzieńczy wygląd skóry, ale chronią też komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Witaminę C można dostarczyć do organizmu w postaci pokarmu, suplementów diety oraz kroplówek witaminowych.

Na koniec nie można zapomnieć o jeszcze jednej, istotnej właściwości witaminy C – jej optymalne ilości w organizmie wspomagają pracę układu immunologicznego, działając jako naturalna tarcza ochronna przed przeziębieniami i atakami wirusowymi.