Kurs pierwszej pomocy dla dzieci w szkole

Kurs pierwszej pomocy jest zbiorem czynności, które powinien posiadać każdy z nas. Poszczególne umiejętności pozwolą nie tylko ocucić osobę nieprzytomną, ale i ocalić życie. 

Tak naprawdę, kursy pierwszej pomocy nie są przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych. Warto zaszczepiać w dzieciach tę wiedzę już od najmłodszych lat. Maluchy są rezolutne i szybko chłoną wiedzę, zwłaszcza jeśli szkolenie prowadzone jest w sposób ciekawy. Poza tym, przeprowadzanie takich zajęć w szkole czy w przedszkolach, może zaowocować zainteresowaniem medycyną/ ratownictwem, co później ułatwi wybór zawodu.

Kurs pierwszej pomocy

pierwsza pomoc
Warto brać udział w kursie pierwszej pomocy, niezależnie od wieku.

Zazwyczaj, na kursie pierwszej pomocy uczymy się, w jaki sposób zareagować, gdy widzimy osobę nieprzytomną, zakrwawioną lub otumanioną. Różne mogą być powody takiego stanu – niemniej jednak, zawsze warto jest wiedzieć, co w takim przypadku powinniśmy zrobić. Nauka dzieci pierwszej pomocy wygląda nieco inaczej, niż nauka osób dorosłych.

Warto jest uświadamiać dzieci w przedszkolach i w szkole, że ratowania zdrowia i życia może podjąć się każdy z nas. Ratownicy zawsze mają wszystkie potrzebne rekwizyty, które dopasowane są do zagrożeń, z jakimi mogą zetknąć się najmłodsi uczestnicy. Warto również dodać, że dzieci bardzo szybko się uczą, jednak trzeba umiejętnie, ciekawie i z odpowiednim podejściem prowadzić takie zajęcia

Dlaczego warto uczyć dzieci pierwszej pomocy?

Zazwyczaj, kursy pierwszej pomocy prowadzone są w zakładach pracy. Jest to standardowa i obowiązkowa procedura, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w każdym miejscu pracy. Zakłady pracy różnią się znacznie od siebie, dlatego są różne typy kursów pierwszej pomocy. Zagrożenia, jakie występują w fabryce, biurze, na magazynie czy w sklepie, mogą powodować mniejsze lub większe uszkodzenia ciała lub bezpośrednio szkodzić naszemu życiu.

pierwsza pomoc

Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym uczą się jednak najprostszych czynności, które pozwolą im zachować się tak, jak osoba dorosła. Czasem, dzieci są w stanie pomóc osobie dorosłej lub koledze z klasy, właśnie dzięki takim szkoleniom. Dziecko, które jest edukowane w tak młodym wieku, z pewnością będzie wiedziało jak ma się zachować w trudnej sytuacji.

Wiele jest osób dorosłych, które nie znają podstaw w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Z racji tego, iż takie szkolenia dla dzieci odbywają się coraz częściej, naprawdę warto skorzystać z tej możliwości.

Kurs pierwszej pomocy dla dzieci w szkole

Ze szkoleń u kursów z zakresu udzielania pierwszej pomocy korzystają zarówno klienci prywatni, firmy, zakłady, jak i szkoły oraz placówki edukacyjne.  Te ostatnie zresztą, dzięki zaangażowaniu kadry pedagogicznej coraz częściej są wśród uczniów przeprowadzane. Przyjazna i swobodna atmosfera sprzyja efektownej pracy w grupie, a szkolna młodzież dzięki odpowiedniemu podejściu ratownika zdobywa niezwykle przydatne w życiu umiejętności.

pierwsza pomoc

Przy wyborze firmy, która szkolenie ma przeprowadzić  warto więc zwrócić uwagę na to, aby tak jak robi to D&J Medica z Łodzi dawała możliwość wyboru kursu dostosowanego do naszych potrzeb. Inne bowiem mają pracownicy wyspecjalizowanych zakładów, gdzie zagrożenia są dość specyficzne, a inne osoby prywatne lub dzieci i młodzież, które skoncentrować powinny się na ogólnych zasadach udzielania pierwszej pomocy.

W całym procederze nie mniej ważne jest oczywiście podejście samego ratownika, który z młodzieżą będzie miał styczność. Dobrze, jeśli jest on osobą przyjazną, sprawiającą że atmosfera podczas kursu będzie swobodna. Młodzi ludzie chętniej współpracują bowiem z człowiekiem otwartym i serdecznym.