Laparoskopia od strony technicznej

Jakie narzędzia stosuje się do przeprowadzania operacji laparoskopowej?

Najważniejszym akcesorium do przeprowadzenia operacji laparoskopowej, jest wziernik. Jest to narzędzie, zwane także laparoskopem lub optyką. Narzędzie to posiada wbudowaną mini kamerę, teleskopu oraz latarki. Dzięki tym elementom, chirurdzy mogą zobaczyć co znajduje się we wnętrzach pacjenta. Innym elementem jest insuflator. Urządzenie to jest odpowiedzialne za wytwarzanie odmy. Podczas niektórych operacji, konieczne jest podawanie gazów, co ułatwia dostanie się do konkretnych narządów. Jest to typ narzędzia, który łączy się z tak zwanymi igłami Veressa. Igły te służą typowo do wytwarzania odmy. Jednak, nazwa ‘’igły’’, może być myląca – igły Veressa bowiem nie posiadają ostrych zakończeń, co mogłoby doprowadzić do przebicia jamy otrzewnowej i krwawienia. Są one więc zakończone tępymi końcówkami. Znane są jeszcze trokary, dzięki którym możliwe jest bezpieczne przebijanie tkanek. Przez trokary wprowadza się odpowiednie narzędzia, dzięki którym wykonuje się operacje. Dodatkowo, trokary zapobiegają wydostawaniu się na zewnątrz gazu, który podawany jest do jamy otrzewnej.

Gdzie i kto może poddać się jednemu z licznych zabiegów laparoskopii?

Laparoskopia jest typem chirurgii dostępnym dla wszystkich pacjentów. Osoby, które wymagają natychmiastowej operacji, mogą więc skorzystać z nowoczesnych metod ich wykonywania, jakimi charakteryzuje się chirurgia laparoskopowa. Konieczne jest jednak rozróżnienie typów zabiegów oraz ewentualnych przeciwwskazań, przez które pacjent nie będzie mógł zostać poddany tego typu operacji. Pacjenci, cierpiący na zapalenie wyrostka, wrzody oraz inne niebezpieczne choroby układu pokarmowego, mają jak największe szanse na skorzystanie z nowoczesnych metod medycyny, jakie dziś daje nam laparoskopia.

Czy laparoskopia pozbawiona jest wad?

Obecnie, chirurgia stanowi dla wielu osób jedyne rozwiązanie wszelkich zdrowotnych problemów. W przypadku chirurgii laparoskopowej, należy znać zalety jaki znacznie przewyższają chirurgię zwykłą. Ciężko jest jednak stwierdzić, jakoby ten typ chirurgii posiadał jedynie zalety. Jest to bowiem zależne od stanu pacjenta, typu operacji i wielu innych czynników. Jednak dość duża liczba pacjentów może potwierdzić, że chirurgia laparoskopowa ma znacznie więcej zalet. Specyfika narzędzi oraz sposobu, w jaki przeprowadzane są operacje, znacznie wpływa nie tylko na zdanie pacjentów, ale przede wszystkim na ich stan.

Przeciwwskazania do laparoskopii

Istnieje wiele zróżnicowanych przeciwwskazań, które wpływają na stan pacjenta w przypadku konieczności przeprowadzania laparoskopowych operacji. Dzielą się one na bezwzględne oraz względne. Do tych pierwszych należą takie, których należy przestrzegać za wszelką cenę. Są to np. niebezpieczne rozdęcie jelit, choroby i zespoły wieńcowe, należące do tych ostrych, krwawienie lub tzw. niestabilność hemodynamiczna. Natomiast, przeciwwskazania względne, to np. ciąża zaawansowana, przepuklina, marskość wątroby czy dość duża liczba przebytych operacji we wcześniejszych latach.