Lekarz sportowy

Lekarz medycyny sportowej zajmuje się wieloma aspektami, które wspomogą uprawianie sportów a także zapewniam prawidłowe żywienie i wspomaganie farmakologiczne podczas uprawiania treningów przez daną osobę. Z usług lekarza sportowego mogą skorzystać zarówno sportowcy a także osoby, które dopiero planują rozpoczęcie aktywności fizycznej. Zadaniem lekarza jest pełna opieka medyczna nad człowiekiem aktywnym ruchowo.

Czym zajmuje się lekarz sportowy?

Niekiedy chcąc podjąć decyzje o uprawianiu danej dyscypliny sportowej nie wiemy do końca czy jest ona odpowiednia dla nas. Lekarz sportowy ułatwi nam podjęcie wyboru i przebada nas oraz określi czy dana dziedzina sportu będzie dla nas właściwa i czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych wykluczających jej trenowanie. Z usług lekarzy sportowych korzystając wszystkie osoby, które pragną przechodzić okresowe badania umożliwiające wykrycie ewentualnych zmian w organizmie narastających pod wpływem uprawianej dyscypliny sportu. Lekarz sportowy zajmie się także optymalizacja żywienia, a także umiejętnie pomoże rozplanować plan treningowy. W niektórych sytuacjach zaproponuje on farmakologiczne substancje wspomagające które nie są jednak dopingiem. Należą do nich wszelkie substancje podnoszące aktywność np. z wykorzystaniem kofeiny czy guarany. Mimo wszystko lekarz sportowy przeważnie zajmuje się leczeniem uszkodzeń ciała spowodowanych uprawianiem sportu ,zapobieganiem kontuzji, urazów oraz zagwarantuje rehabilitację i odnowę biologiczną.

gabinet lekarski

Lekarz medycyny sportowej kiedyś, a dziś

Historia medycyny sportowej jest bardzo długa i sięga momentu, w którym ludzie rozpoczęli regularne podejmować się aktywności fizycznej. Mimo, że uprawianie sportu jest jednoznacznie zalecane i sprzyja zarówno prawidłowemu rozwojowi fizycznemu, psychicznemu, poprawia samopoczucie i stan zdrowia, jest ono nierozłącznie powiązane z urazami czy przeciążeniami. Lekarz sportowy zagwarantuje kompleksową opiekę nad sportowcem i zajmie się wszelkimi problemami z jakimi będzie zmagała się dana osoba. Do najczęstszych problemów zdrowotnych sportowców zaliczane są ostre urazy, przeciążenia mięśni lub aparatu ruchu, osłabiona odporność, stres, spowolniona regeneracja po wysiłku czy przeciążenia narządów. Lekarz specjalista w zakresie medycyny sportowej musi doskonale znać podstawy fizjologii wysiłku oraz umieć zastosować teoria w praktyce. Bardzo często jego głównym zadaniem jest przeprowadzenie próby wysiłkowej, badanie wydolności krążenia tak, aby dana osoba która podejmuje się tych badań mogła uzyskać dokładne informacje czy uprawiany przez nią sport dobrze wpływa na organizm oraz czy nie ma żadnych zaburzeń i jaka jest kondycja fizyczna całego układu. Bardzo często pracę lekarza sportowego można zaobserwować na przykład na stadionach lub boiskach gdzie podczas kontuzji danego zawodnika natychmiastową zajmuje się on daną osobą eliminując ból lub oceniając ryzyko i powagę kontuzji. Lekarze sportowi zajmują się także odnową biologiczną zastosowaną po treningu. Po zakończeniu wysiłku sportowiec bardzo często wymaga maksymalnego relaksu i regeneracji zmęczonych mięśni,a  także redukcji nadwyrężeń w aspekcie psychofizycznych. Do odnowy biologicznej zaliczana jest min hydroterapia, która wykorzystuje do celów leczniczych właściwości fizyczne wody, mechanoterapia czyli leczenie za pomocą ćwiczeń fizycznych, a także niekiedy stosowane jest elektrolecznictwo, światłolecznictwo lub laseroterapia. Rodzaje zastosowanych terapii są indywidualnie dobierane do danego sportowca tak, aby zapewnić maksymalną regenerację i wyeliminować ewentualne napięcie mięśniowe. Lekarz sportowy stale obserwując zmianę i pracę danego pacjenta może dobrze dobrać wszelkie zabiegi do jego potrzeb. Sportowiec korzystając z pomocy lekarza medycyny sportowej może mieć pewność, że znajduje się w dobrych rękach, a udzielane przez specjalistę rady z pewnością znacznie wpłyną na efektywność jego pracy i zapobiegną powstawaniu urazów.