Na czym polega i kiedy konieczne jest usuwanie znamion?

Każdy z nas ma pieprzyki. Na ogół nie zagrażają one naszemu zdrowiu, ani życiu. Niekiedy dodają nawet uroku. Bywa jednak, że w niektórych sytuacjach stają się potencjalnie groźne.

Wówczas lekarz dermatolog na podstawie badania zaleca albo usunięcie zmiany, albo systematyczną jego kontrolę. Przy czym kierując nas na zabieg usunięcia pieprzyka, zazwyczaj daje możliwość wyboru jego metody.

Jakie stosuje się metody usuwania pieprzyków i kiedy dane znamię można uznać za niebezpieczne? Podpowiadamy!

Kiedy należy usunąć zmianę? Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Pieprzyk należy usunąć wówczas, gdy jego wygląd zaczyna budzić niepokój. Poza tym, zaleca się, by usuwać także zmiany narażone na podrażnienia. Na przykład w wyniku ciągłego kontaktu z paskiem od spodni lub innymi elementami ubioru. Nie inaczej jest, jeśli nasze pieprzyki są bardzo odsłonięte, a tym samym wystawione na ciągłe działanie promieni słonecznych. Niektórzy poddają się zabiegowi także ze względów estetycznych. Ich pieprzyki zlokalizowane są bowiem w niedogodnych dla nich miejscach, na przykład nad ustami.

Przede wszystkim, znamiona i pieprzyki usuwa się jednak wtedy, gdy zaczyna niepokoić ich wygląd. Zazwyczaj lekarz przeprowadza wówczas dodatkowe badanie, by wykluczyć poważniejsze schorzenia. O jakie zmiany chodzi?

Niepokoić powinna asymetria pieprzyka i wygląd jego brzegów. Nierówne, postrzępione krawędzie też są powodem do niepokoju. Nie bez znaczenia pozostaje również kolor zmiany. Nierównomiernie zabarwione pieprzyki stanowią realną podstawę do tego, by podejrzewać poważniejsze problemy. Za wymagające obserwacji lekarskiej uznaje się też pieprzyki, które osiągnęły średnicą większą, niż 5 mm. Ostatnim kryterium jest szybko powiększająca się wielkość zmiany. Nagła ewolucja pieprzyka musi zostać skonsultowana z lekarzem.

badanie znamion

Metody usuwania zmian skórnych i pieprzyków

Zazwyczaj pacjenta z podejrzaną zmianą, kieruje się na zabieg chirurgicznego lub laserowego usunięcia pieprzyka. Laser polecany jest w przypadku włókniaków, kurzajek, brodawek łojotokowych i kłykcin kończystych. Przy czym zaleca się, by z tej akurat metody korzystać wówczas, gdy nie ma podejrzenia co do złośliwego charakteru zmiany. Tkanka ulega tu bowiem termicznemu uszkodzeniu i ciężko jest poddać ją badaniu.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków wykonuje się najczęściej w przypadku pewnych onkologicznych podejrzeń.  Pacjent podawane ma miejscowe znieczulenie, dlatego zabieg uważa się za praktycznie bezbolesny. Pozostaje oczywiście także metoda kriochirurgii. Jest to innymi słowy wymrażanie. Najczęściej stosuje się je w przypadku brodawek wirusowych, łojotokowych i płaskich.

Badanie przed zabiegiem usunięcia pieprzyka – czy jest konieczne?

Jeśli chodzi o badanie przed usunięciem określonej zmiany, to owszem – w większości przypadków jest to konieczność. Kliniki i renomowane placówki przestrzegają tej zasady. Dlatego tak ważne jest, byśmy zgłosili się do lekarza dermatologa, który jest w stanie zaproponować tam właśnie takie rozwiązanie.

W Poznaniu w Centrum Medycznym Zwierzyniecka – cmzwierzyniecka.pl, decyzja o usunięciu znamion skórnych zapada dopiero po wykonaniu badania videodermatoskopowego. Przy czym sam zabieg może zostać przeprowadzony zarówno chirurgicznie, jak i za pomocą lasera. W placówce część zabiegów wykonuje się przy użyciu lasera CO2 klasy Premium NeoSkin.

Co ciekawe, narzędzie to z wielkim powodzeniem stosowane jest także w medycynie estetycznej.  Między innymi podczas zabiegów redukcji zmarszczek czy podczas zabiegów redukcji blizn i rozstępów. Nie bez przyczyny laser NeoSkin uważa się więc za jeden z najbardziej efektownych na rynku.