Na czym polega rehabilitacja domowa?

Rehabilitacja domowa jest nowoczesnym i wygodnym wyjściem dla osób, które potrzebują stałej opieki. Jest to innowacyjne podejście wielu osób, które mają uprawnienia do przeprowadzania rehabilitacji. Ponadto, nie każdy ma możliwość jeżdżenia na codzienną rehabilitację. Jest to spowodowane różnymi czynnikami. Dlatego też wiele firm oferujących podobne usługi, zapewnia nam dojazd do naszego domu na terenie danego miasta i okolic. Rehabilitacja domowa jest alternatywą dla ludzi, którzy mają ograniczone zdolności fizyczne. Głównymi celami rehabilitacji są usprawnienie osoby poszkodowanej lub chorej.

Kto z niej korzysta?

Najczęściej z rehabilitacji korzystają osoby starze, schorowane lub dzieci, które mają problemy z rozwojem lub układem mięśniowym czy kostnym. Rehabilitacja domowa jest dostępna dla wszystkich osób, które jej potrzebują. Rehabilitanci mogą więc przyjeżdżać do domów osób starszych, które mają problem z samodzielną aktywnością fizyczną i koordynacją ciała. Jednak osoby uprawnione do przeprowadzania rehabilitacji w domach pacjentów mogą także rehabilitować kobiety w ciąży oraz po porodzie oraz dorośli. Różne są bowiem przyczyny rehabilitacji.

Najczęstsze przyczyny rehabilitacji

Dzieci dość często potrzebują rehabilitacji domowej, niezależnie od wieku. Owa konieczność wynika często z chorób, zespołów, schorzeń i wad wrodzonych. Najczęściej rehabilitanci przyjeżdżają do dzieci cierpiących na porażenie mózgu.
Dorośli mogą potrzebować rehabilitacji, jeżeli ulegną tragicznemu wypadkowi, lub jeżeli chorują na przewlekłe choroby od wczesnych lat, lub od niedawna.
Seniorzy – jest to największa grupa, która wymaga stałej opieki osób trzecich. Osoby starsze bowiem wraz z wiekiem tracą siły i energię, a co za tym idzie, w ich życiu rzadko można się spotkać z zainteresowaniem aktywnością fizyczną. Rehabilitanci więc mają za zadanie poprawienie kondycji oraz koordynacji ciała osób starszych i podnieść ich jakość życia. osoby starsze bowiem dość często cierpią na choroby takie jak Alzheimer, Parkinson, demencja starcza czy otępienie.

Pomocna rehabilitacja

Kto może prowadzić taką rehabilitację?

Rehabilitacja może być przeprowadzona jedynie przez osobę kompetentną. Musi być to osoba z odpowiednim wykształceniem oraz z doświadczeniem. Ważne jest bowiem to, żeby umieć w sposób dokładny oraz odpowiedni pomóc pacjentowi. Istnieje wiele firm medycznych, które świadczą usługi rehabilitacji domowej.

Co jest najważniejsze?

Przede wszystkim konieczne jest umiejętne podejście do każdego pacjenta. Kompleksowa pomoc i doradztwo chorej osobie jest podstawią w pracy rehabilitanta. Musimy zadbać o to, by stan naszych pacjentów stale się poprawiał.

Jak podpowiada specjalista z kliniki CM Sanitas: ważne jest również wsparcie psychologiczne – musimy swoją pracę wykonywać chętnie, z nastawieniem przede wszystkim na pomoc drugiej osobie. (źródło: http://www.cmsanitas.pl/szpital/rehabilitacja-domowa_6,60,329)

Ważne jest bowiem aby pacjent czuł się komfortowo przy każdym spotkaniu z rehabilitantem.