Nebulizacja czy inhalacja na katar?

Nebulizacja i inhalacja to powszechnie stosowane metody w walce z infekcjami i przewlekłymi chorobami układu oddechowego. I mimo że terminy te stosuje się zamiennie, istnieją istotne różnice pomiędzy nimi. Jakie to różnice? Co jest lepsze w przypadku kataru: nebulizacja czy inhalacja?

Nebulizacja i inhalacja – różnice

W przypadku klasycznej inhalacji, bez zastosowania specjalistycznego sprzętu, możemy stosować tradycyjne środki na bazie ziół (np. Amol), czy też olejki eteryczne. Inhalację można stosować również jako zabieg kosmetyczny, dzięki któremu za pomocą gorącej pary oczyścimy pory z zabrudzeń, poprawimy ukrwienie skóry lub nawet zmniejszymy ilość wykwitów. Na ogół jednak może okazać się, że przy leczeniu kataru inhalacja będzie o wiele mniej skuteczna niż nebulizacja. Dlaczego tak jest?

Nebulizacja nie dopuszcza co prawda stosowania nieprzystosowanych do wykorzystywanego sprzętu środków ani olejków eterycznych, które mogłyby doprowadzić do uduszenia, lecz może być ona daleko bardziej skuteczna od inhalacji. Dlaczego? Otóż poprzez nebulizację podajemy lek w postaci lekkiej mgiełki wprost do dróg oddechowych, zatem lek trafia w największym stężeniu dokładnie do miejsca, w którym ma zadziałać. 

Wykonywanie inhalacji wymaga zastosowania wysokiej temperatury, która może utrudniać oddychanie, zwłaszcza po kilku minutach spędzonych pod ręcznikiem.

Podczas nebulizacji otrzymujemy lek w postaci lekkiej, chłodnej mgiełki, która może zadziałać dużo skuteczniej.

Dlaczego przy katarze warto wybrać nebulizację?

Jest tak choćby dlatego, że w przeciwieństwie do klasycznej inhalacji, lek trafia wprost do naszych dróg oddechowych, dzięki zastosowaniu specjalnej maski. Z kolei, gdy wykonujemy klasyczną inhalację, część specyfików nam ucieka, przez co tylko niewielka część rzeczywiście trafia tam, gdzie miała trafić, co obniża skuteczność działania. W związku z tym – lecząc katar inhalacją, prawdopodobnie będziemy się z nim borykać dużo dłużej, niż gdybyśmy zdecydowali się na nebulizację.

nebulizacja dziecka

Nebulizacja jest lepszym rozwiązaniem nie tylko w porównaniu z inhalacją. Za pomocą nebulizatora można podawać również inne środki na katar, lub kaszel, dzięki czemu przekształcenie ich w mgiełkę pozwala na uniknięcie obciążania innych narządów, jak wątroba czy nerki.

Nebulizacja pozwala na dobranie indywidualnych dawek leku, które będą najbardziej skuteczne w przypadku pacjenta. Dzięki temu, że trafiają one bezpośrednio do miejsca, w którym mają zadziałać, można tę dawkę dodatkowo zmniejszyć, by nie przeciążać organizmu.  

Taka forma podawania leków jest również lepszym rozwiązaniem dla najmniejszych dzieci. Klasycznej inhalacji nie powinno się stosować np. w przypadku niemowląt, by nie narazić ich na poparzenia. Z kolei nebulizacja może być wykonana nawet wtedy, gdy dziecko śpi i pod warunkiem ułożenia go we właściwej pozycji, będzie w pełni bezpieczna. 

Nebulizacja to doskonałe rozwiązanie w przypadku leczenia drobnych infekcji, lecz też świetnie sprawdzi się jako wspomagająca forma leczenia przy chorobach takich jak:

  • astma,
  • POChP,
  • mukowiscydoza.

Jest to doskonała metoda, odpowiadająca nowoczesnym standardom leczenia, a przeciwwskazań do jej stosowania jest stosunkowo niewiele. 

Pragniesz wiedzieć więcej na temat różnic pomiędzy inhalacją a nebulizacją? W FAQ na temat nebulizacji możesz dowiedzieć się najważniejszych aspektów dotyczących nebulizacji i poznać najczęściej zadawane pytania. (źródło: zdrowotny.lottonet.pl) 

Nasz portal edukacyjny to miejsce, w którym poszerzysz swoją wiedzę na temat współcześnie stosowanych metod inhalacyjnych, co pomoże Ci w wybraniu najlepszego sprzętu dla Ciebie i Twojej rodziny.