Pełna diagnostyka – co wchodzi w jej skład?

Zdrowie to jedna z ważniejszych, o ile nie najważniejsza kwestia w życiu człowieka. Każdy chciałby być zdrowy, jednak nie wszyscy mają tyle szczęścia.

Na świecie jest mnóstwo chorób zarówno genetycznych i tych nabytych. Wielu ludzi nie ma tego szczęścia w życiu i często czuje się źle. A w jaki sposób można temu zapobiegać? Przede wszystkim warto jest poddawać się regularnie badaniom. A jeżeli czujesz się źle, warto jak najszybciej wykonać pełną diagnostykę. Dzięki takiemu kroku będziesz w stanie szybciej dowiedzieć się, co ci dolega. Jest to pomocne zwłaszcza wtedy, gdy lekarz pierwszego kontaktu nie może cię zdiagnozować na wizycie.

 Co wchodzi w skład badań diagnostycznych?

Pierwszą rzeczą, która wchodzi w skład badań diagnostycznych, są badania krwi. Robi się je wtedy, gdy odczuwa się ciągłe zmęczenie, można z nich wyczytać takie problemy, jak anemia. Oprócz tego, dzięki badaniom krwi można dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonuje nasza tarczyca. Jeżeli więc od jakiegoś czasu, pomimo normalnej diety tracisz lub zyskujesz zbyt dużo na wadze, to znak, że musisz się zbadać. Także cukrzyca oraz cholesterol mogą być w ten sposób wykryte, a także wiele innych chorób. Jednak badania krwi to nie wszystko w pełnej diagnostyce.

lekarz

Wykonuje się bowiem także badania moczu. W moczu również można wykryć wiele nieprawidłowości, które mają miejsce w organizmie. Oczywiście mowa tu przede wszystkim o złej pracy nerek, które filtrują mocz. W taki sposób można się także dowiedzieć o stanie zapalnym układu moczowego, czy też o wystąpieniu dny moczanowej. Z moczu można nawet wyczytać obecność żółtaczki, a także nadciśnienie, cukrzycę, tocznia układowego, białaczkę oraz zatrucie ołowiem bądź rtęcią (dość popularne u osób, które spożywają ogromne ilości ryb).

Kolejnym badaniem diagnostycznym jest EKG, czyli popularne badanie serca w stanie spoczynku. Dzięki temu badaniu można wykryć wszelkiego rodzaju zaburzenia w pracy tego narządu.

Także USG wykonywane jest podczas badań diagnostycznych. Mało kto wie, ale USG jest wykorzystywane nie tylko w czasie ciąży, ale także przy diagnostyce właśnie, można przeskanować w ten sposób różne organy w ciele człowieka. Dzięki temu można wykryć chociażby kamienie na nerkach. Można także sprawdzić, jak pracują zastawki w sercu!Ginekologiczne badanie USG

Dlaczego warto jest przejść pełną diagnostykę?

Przede wszystkim, pełną diagnostykę warto jest wykonywać nawet wtedy, gdy fizycznie czujemy się bardzo dobrze, ponieważ dzięki temu będziemy mieli pełny wgląd w to, jak naprawdę wygląda nasz organizm i kwestia naszego zdrowia. To sprawia, że wykryte w ten sposób nieprawidłowości łatwiej będzie usunąć. Bo zdecydowanie znacznie prościej jest zapobiegać większym chorobom niż je leczyć w momencie, gdy już opanowały organizm!

 Jak długo trzeba czekać na wykonanie badań?

Jeżeli każde badanie chciałoby się wykonać na NFZ, to niestety trzeba uzbroić się w naprawdę ogromną cierpliwość. Na szczęście, można także wykonywać takie badania prywatnie, wtedy w zasadzie wszystko można wykonać w ciągu jednego dnia, jeżeli dany szpital, lub przychodnia są wyposażone w niezbędne sprzęty i laboratoria. Na wyniki można z kolei czekać do około tygodnia – chociaż idąc prywatnie, można się ich spodziewać już na drugi dzień! Nie trzeba więc długo czekać!

Warto skorzystać z oferty prywatnego szpitala CM Sanitas w Lublinie.