Piwny brzuszek a wodobrzusze alkoholowe

Duży brzuch bardzo często jest kojarzony ze spożywaniem piwa w nadmiernych ilościach. Okazuje się jednak, że może to być objaw wodobrzusza czyli puchlizny brzusznej. Dolegliwość ta związana jest z nadmiernym gromadzeniem się w tej okolicy płynu. Jeśli jest go bardzo dużo, to może to zwiastować poważną chorobę.

Czym jest wodobrzusze?

Samo wodobrzusze nie jest chorobą, ale symptomem tego, że w organizmie może dziać się coś niepokojącego. Bardzo często pojawia się u osób nadużywających alkoholu. Najbardziej narażona jest w takim przypadku wątrobą, czyli narząd odpowiedzialny za trawienie alkoholu. Metabolizuje alkohol metylowy do aldehydu oraz kwasu octowego. W ten właśnie sposób szkodliwe substancje usuwane są z organizmu. Najpopularniejszym i najczęściej występującym schorzeniem u alkoholików jest stłuszczenie wątroby. Rozwija się ono bardzo szybko, a w ostrej fazie może doprowadzić do marskości i całkowitej niewydolności tego narządu. To właśnie marskość wątroby może objawiać wodobrzuszem. Jego powstawaniu sprzyja także występowanie ciśnienia zwrotnego.

Jakie są objawy wodobrzusza u alkoholika?

Charakterystycznym objawem jest przede wszystkim znaczne powiększenie obwodu pasa u osoby nadużywającej alkoholu. Brzuch jest także charakterystycznie rozlany po bokach. Oprócz wizualnych problemów pojawia się także dyskomfort w tym obszarze. Osoba cierpiąca na wodobrzusze może cierpieć na nudności, bóle w obrębie jamy brzusznej, uczucie ciężkości oraz rozpierania. Wzrasta także masa ciała, co związane jest z gromadzeniem się wewnątrz jamy brzusznej płynu. U niektórych osób cierpiących na tę dolegliwość pojawiają się także problemy z poruszaniem się. Może wystąpić również obrzęk kończyn dolnych oraz narządów płciowych.

Wodobrzuszu u alkoholików towarzyszyć może również ginekomastia, żółtaczka, problemy z krzepnięciem krwi oraz świąd skóry. Pojawienie się tych objawów wraz ze wzrostem obwodu talii powinno wzbudzić niepokój.

Wodobrzusze a alkoholizm

W związku z tym, że wodobrzusze alkoholowe u osób nadużywających wysokoprocentowych trunków świadczy o marskości wątroby jest ono bardzo niebezpieczne. Wątroba pełni wiele ważnych funkcji, dlatego nieprawidłowe jej funkcjonowanie ma niekorzystny wpływ na cały organizm. Najważniejszym elementem leczenia wodobrzusza jest zaprzestanie picia alkoholu. Tylko wtedy leczenie może przynieść jakiekolwiek nadzieje na wyzdrowienie. Marskość wątroby może wymagać przeszczepu tego organu, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

piwo

Leczenie wodobrzusza związanego z marskością wątroby zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania. Najczęściej polega na podawaniu środków moczopędnych. Jeśli objawy się nasilają, a pacjent zaczyna mieć problemy z oddychaniem konieczne może być otwarcie jamy brzusznej i usunięcie z niego nagromadzonego płynu.

Wodobrzusze a otyłość

Nadmierna ilość kilogramów oraz wzrost obwodu w talii bardzo często są mylone z otyłością. Jednak w przypadku otyłości podczas tycia zwiększa się całe ciało. W przypadku wodobrzusza pozostałe części ciała nie stają się grubsze, co powinno być pierwszym sygnałem o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Brzuch osoby z wodobrzuszem jest rozlany na boki, co różni go od brzucha osoby otyłej.

Szczególnie niepokojące powinny być dodatkowe dolegliwości, jakie pojawiają się u pacjentów cierpiących na wodobrzusze alkoholowe. One także pozwalają odróżnić je od otyłości. 

Stopnie zaawansowania wodobrzusza

Pierwszy etap wodobrzusza to wodobrzusze łagodne. Można rozpoznać go za pomocą badania USG jamy brzusznej. Na tym etapie możliwe jest skutecznie wyleczenie oraz zahamowanie dalszego rozwoju schorzenia. O wodobrzuszu umiarkowanym można mówić wtedy, gdy ilość nagromadzonego płynu przekracza 500 ml. Pacjenci bardzo często wyraźnie wyczuwają przelewający się wewnątrz jamy brzusznej płyn. Wodobrzusze trzeciego stopnia można dostrzec na pierwszy rzut oka. Brzuch pacjenta cierpiącego na puchliznę jest bardzo duży, a kończyny nieproporcjonalnie szczupłe. 

Do diagnostyki wodobrzusza stosuje się nie tylko badanie USG, ale i tomografię komputerową. Sprawdzają się one również u pacjentów cierpiących na otyłość. W leczeniu wodobrzusza ważne jest nie tylko odstawienie alkoholu, ale i wzmacnianie wątroby poprzez stosowanie suplementów oraz prawidłowej diety. Może to skutecznie zniwelować postępujące zniszczenie tego organu oraz zahamować rozwój marskości, co może być bardzo groźne dla zdrowia.