Powłoka antyrefleksyjna do pracy z komputerem

Od pojawienia się tej powłoki mija już ponad 40 lat. Dopiero nie tak dawno stała się ona bardzo popularna właśnie ze względu na swoje użytkowe walory dla osób, które długi czas pracują przy komputerze.

Jeśli nie mamy wady wzroków i mamy monitor LCD nie powinno się kupować okularów z mocą zerową i powłoką AR, by chronić oczu, ponieważ nie ma to żadnej wartości. Inaczej, gdy mamy połączenie powłoki AR z EMI, wtedy szczególnie dla alergików będzie to dobre rozwiązanie, które będzie poprawiać komfort pracy nawet u osób, które nie mają wad wzorku.

Głównym zadaniem dla powłoki AR będzie usuwanie refleksów świetlnych a więc odblasków, które powstają na gładkiej, polerowanej powierzchni soczewki okularowej. Jak wiadomo światło przechodzi przez elementy, które mają różny współczynnik załamania, i dlatego może dojść do odbicia częściowego jedynie. Efektem tego będą pojawiające się refleksy. W soczewce okularowej zjawisko się podwoi, ponieważ mamy dwie powierzchnie soczewki – zewnętrzną oraz wewnętrzną.

okulary AR

Innowacyjne soczewki z powłoką antyrefleksyjną

Jeśli mamy soczewki bez powłoki AR to będzie korekcja wzroku, ale nie będzie komfortu dobrego widzenia, stracą one na przejrzystości przez zmniejszenie transmisji światła między 8 a 15%, mamy mniejszy kontrast widzenia.

Na obu powierzchniach soczewki pojawić się mogą złudne obrazy a w przypadku osób, które pracują przed komputerem odbicie ekranu na zewnętrznej oraz własnego oka wewnętrznej powierzchni soczewki. To prowadzi do szybkiego zmęczenia oczu, ponieważ mózg eliminuje zakłócenia, ale dzieje się to obok zwiększonego wysiłku układu wzrokowego. Powłoka AR przy wszystkich zaletach ma istotną wadę, ponieważ mamy taką soczewkę, która ma idealną przejrzystość, a to sprawia, że praktycznie każda drobinka kurzu czy brudu będzie na niej widoczna. Można odnieść wrażenie, że szybciej się brudzą a to nieprawda.

W związku z powyższym producenci łączą tą powłokę z dodatkiem hydrofobowej i lipofobowej, tak by nie osiadały na soczewkach cząsteczki wody oraz tłuszczu. Założenie producentów jest takie, że dzięki stosowaniu takich rozwiązań będzie można zagwarantować sobie należytą czystość takiej soczewki w każdej sytuacji i od tej strony dobrze się to sprawdza.

okulary

Szkła AR dla alergików

Jeśli chodzi o efekty zdrowotne, na których będzie nam zależeć, to najlepszy efekt będzie do uzyskania, jeśli połączy się powłokę AR z powłoką EMI. Taka powłoka będzie rekomendowana przez lekarzy okulistów do pracy przy komputerze szczególnie jak ktoś ma problemy z alergią. Będzie chronić przed gromadzeniem się kurzu wokoło oczu i przyleganiu do powierzchni soczewki. Tym samym działa tak, że nie wysycha film łzowy co wpływa na komfort nawet w czasie długotrwałej pracy.

Dobrze brać takie elementy pod uwagę, ponieważ od strony praktycznej są one rzeczywiście bardzo ważne i my musimy dążyć do tego, by te kwestie najważniejsze zawsze wprowadzać do siebie. Okulary mają dawać komfort pracy w danej chwili, ale nie można zapominać, że muszą nam również dać odpowiedni komfort w momencie, gdy chcemy poradzić sobie z oczami tak, że po latach również będą nam dobrze służyć. Warto więc zainwestować w dobre soczewki antyrefleksyjne, wybierając cenionego producenta, np. American Lens.