Problemy ze stawami

Nagle podczas spaceru dopada cię ostry, przeszywający ból? Czasem zdarza ci się, że nie jesteś w stanie ustać na przystanku czy w sklepie? Od jakiegoś czasu obserwujesz “chrupanie” w kościach? Takie objawy może u siebie obserwować każdy z nas. Kiedy jednak ból powinien wzbudzić nasz niepokój? Kiedy może on być powodowany przez chorobę zwyrodnieniową stawów?

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Zwana również przez specjalistów osteoartrozą, jest dysfunkcją stawów. Atakuje niespodziewanie albo rozwija się długo i podstępnie, nie dając żadnych objawów początkowych. Wystarczy krótki okres czasu, by przyczyniła się do znacznego i uciążliwego ograniczenia funkcji ruchowych.

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej?

Wśród etiologii zwyrodnień stawów najczęściej wymienia się naturalne starzenie się tkanki stawowej. To dlatego na tę chorobę najczęściej zapadają osoby starsze i w podeszłym wieku ale nie tylko. Choroba zwyrodnieniowa stawów może wystąpić w wyniku zbyt dużego obciążenia stawów spowodowanego otyłością, urazów mechanicznych, wad postawy a także zbyt intensywnych ćwiczeń.

Objawy choroby zwyrodnieniowe stawów

Podczas wykonywania jakiegokolwiek ruchu (zwłaszcza na początku) w stawie pojawia się przeszywający ból. Może on utrudniać wykonywanie najprostszych codziennych czynności. Co ważne, jest on chwilowy i przechodzi. Raczej nie dochodzi do zesztywnienia stawów, jak a to miejsce w przypadku gośćca przewlekle postępującego. Nie mniej ból jest niezwykle dokuczliwy.

Profilaktyka zwyrodnienia stawów

Wszyscy wiemy, że łatwiej jest zapobiegać chorobie niż potem ją leczyć. Jeśli więc cierpimy na jakiekolwiek skrzywienia kręgosłupa – wykonujmy zalecone ćwiczenia, jeśli nasza waga jest zbyt wielka  – stosujmy diety, zapobiegając otyłości.

Jakie stawy najczęściej dotyka choroba?

Najczęściej mamy do czynienia z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego, kolanowego i kręgosłupa.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej

W początkowej fazie choroby przyjmuje się specjalne leki, które stymulują chrząstkę stawową do odbudowy i regeneracji. Najważniejszy jest jednak ruch. Przy obolałych stawach dobra jest jazda na rowerze czy pływanie. Nie mniejsze znaczenie ma również gimnastyka lecznicza. Specjalny, indywidualny program rehabilitacyjny jest w stanie zdziałać cuda, choć jest początkowo bolesny i nieprzyjemny.