Prywatna klinika i centrum medyczne czy placówka NFZ-u – gdzie lepiej się leczyć?

Zdrowie jest największą wartością, dlatego nie warto na nim oszczędzać. W ramach standardowych składek z naszej pensji co miesiąc odprowadzane są opłaty za ubezpieczenie medyczne. Dzięki temu możemy za darmo korzystać z usług Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak coraz więcej Polaków decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia i korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Czemu tak jest? Gdzie lepiej się leczyć – w prywatnych klinikach i centrach medycznych, czy w placówkach NFZ?

Czas oczekiwania

W prywatnych klinikach i centrach medycznych czas oczekiwania na wizytę jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku placówek NFZ. Często możemy umówić się z lekarzem od ręki. Na prywatną wizytę u wybitnego specjalisty w danej dziedzinie będziemy musieli poczekać, ale krócej niż w przypadku Narodowego Funduszu Zdrowia. Przy niektórych dolegliwościach to nie problem.

Jednak w przypadku części schorzeń, np. jaskry, zbyt długi czas oczekiwania może doprowadzić do trwałych uszkodzeń i znacznego pogorszenia stanu zdrowia. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej wybrać prywatne metody leczenia.

lekarz prywatny

Formalności

Jeżeli chcemy dostać się do specjalisty w ramach refundacji potrzebujemy skierowania. Wielu pacjentów właśnie z tego powodu wybiera leczenie prywatnie. Nie chcą stać w kolejce do jednego lekarza tylko po to, by otrzymać skierowanie do innego i tam stać w kolejce. Duże znaczenie ma to dla osób, które mają dzieci i pracują lub mają dolegliwości, które z czasem się pogłębiają.

Innowacje w medycynie

Medycyna jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin nauki. Cały czas powstają nowe leki, technologie badań, sprzęty, sposoby leczenia. Niestety im bardziej innowacyjne rozwiązanie tym droższe.

Narodowy Fundusz Zdrowia ma ograniczony budżet i na część procedur nałożone są limity. Oznacza to, że możemy utknąć w kolejce i długo czekać na wykonanie pewnych badań czy zabiegów. Co więcej część najnowszych kuracji nie jest refundowana przez NFZ.

Prywatnym klinikom zależy na ciągłym rozwoju ponieważ konkurują pomiędzy sobą na wolnym rynku. Muszą więc dostarczać jak najlepsze usługi. Zazwyczaj mają również nowocześniejszy i lepszy sprzęt. Dzięki temu wyniki badań mamy szybciej, a zabiegi wykonywane w prywatnych klinikach często są mniej inwazyjne.

centrum medyczne

Czas lekarza

Po raz kolejny wracamy do czasu. W publicznych placówkach często wizyty u lekarza są pośpieszne. Specjalista ma tylko kilka minut na pacjenta, a my wchodząc do gabinetu widzimy jak wiele osób za nami czeka. Przez to wywiad jest szybki, a my nie mamy czasu zadać wszystkich pytań.

Doktorzy w prywatnych przychodniach mają zazwyczaj więcej czasu dla pacjentów. Dzięki pogłębionej rozmowie z chorymi proces diagnozy jest lepszy. Daje to również komfort psychiczny osobom odwiedzającym gabinet lekarski. Są przekonani, że lekarz poznał dokładnie ich przypadek i mają okazję zadać wszystkie pytania, rozwiać wątpliwości i dokładnie wiedzą jak postępować podczas procesu leczenia.

Wygoda

Nie bez znaczenia jest wygoda pacjentów. Decydując się na prywatną opiekę medyczną możemy bez problemu wybrać termin i godzinę wizyty, placówkę i lekarza. Wiele prywatnych klinik i centrów medycznych ma elektroniczne systemy, które nie tylko pozwalają nam w prosty sposób zamówić wizytę, ale również automatycznie nam o niej przypominają.

W Polsce nie mamy możliwości zrezygnowania z publicznej opieki medycznej. Składki na NFZ są obowiązkowe i zawsze możemy skorzystać z publicznych placówek. Patrząc jednak na bilans zysków i strat warto ponieść dodatkowe koszty i leczyć się w prywatnych klinikach. W końcu nie powinniśmy oszczędzać na zdrowiu. Kiedy raz je stracimy, nie kupimy go za żadne pieniądze.