Somnambulizm – czy EEG wskaże przyczyny?

Somnambulizm nazywany lunatykowaniem, jest zaburzeniem snu, polegającym na wykonywaniu czynności, wstawaniu i przemieszczaniu się w czasie, w którym mózg jest pogrążony we śnie.

W większości przypadków lunatykowanie ogranicza się wyłącznie do robienia codziennych czynności – czasami osoba, która cierpi na somnambulizm nie robi nic innego, tylko siada na łóżku. Często osoby przechadzają się po pokoju, próbują przygotowywać jedzenie czy robią inne, codzienne rzeczy. Warto wspomnieć, że pewien rodzaj kontaktu z lunatykami jest możliwy, chociaż jest ograniczony.

EEG we Wrocławiu

Niestety lunatykowanie może być też bardziej niebezpieczne! W historii tej choroby zdarzali się pacjenci, którzy podczas napadu somnambulizmu prowadzili auta, czy wdawali się w bójki. Czasami osoba dotknięta tą przypadłością staje się agresywna podczas napadów. Co jest jednak przyczyną tej choroby?

Czy można to odkryć za pomocą badania EEG? Czy jednak nie jest do końca wiadomo, jak ta choroba powstaje i jak się rozwija?

Czy badania EEG są miarodajne?

Badania EEG wykonuje się w wielu różnych przypadkach. Często jest ono wykonywane podczas snu, lub po deprywacji sennej, która najczęściej trwa 24 godziny. Po takim czasie, pacjent który nie spał cały dzień i całą noc będzie badany za pomocą specjalnej aparatury! Ważne jest, aby nie doprowadzać do drzemek, ponieważ wtedy efekty badania nie będą miarodajne.

Jednak czy EEG pozwala znaleźć przyczyny lunatykowania?

EEG, czyli elektroencefalografia pozwala ocenić to, jak funkcjonuje mózg. A jak wygląda badanie EEG? Jak podają specjaliści wykonujący badania EEG we Wrocławiu, przede wszystkim, zanim człowiek się na nie stawi, powinien odstawić wszelkiego rodzaju substancje, które mogą w jakiś sposób wpływać na mózg. Nie powinno brać się leków, pić kawy czy alkoholu, ani napojów gazowanych. W dniu badania konieczne jest zjedzenie dobrego posiłku, który jednak będzie lekkostrawny. Skoki cukru mogą wpłynąć na wynik badania.

badanie eeg wrocław

Musisz pamiętać także o tym, że do badania należy podejść z czystymi włosami, na których nie zostały nałożone produkty do stylizacji. Żele czy pianki do włosów mogą zakłócić wyniki badań. Samo badanie jest bardzo proste – lekarz na twoją głowę założy specjalny sprzęt, który wygląda jak czepek z elektrodami.

Przed jego nałożeniem, wetrze ci w głowę żel, który ułatwi impulsom elektrycznym trafienie do elektrod. Cały proces jest całkowicie bezbolesny. Podczas badania, jak już zostało wspomniane, badana jest aktywność mózgu, także fale delta, które są związane ze snem. Zdecydowanie podczas badania można znaleźć pewne nieprawidłowości dotyczące pracy mózgu podczas odpoczynku, niemniej jednak do pełnego zdiagnozowania przyczyn somnambulizmu potrzebne będą jeszcze dodatkowe badania.

Czy można rozpoznać i leczyć lunatykowanie

Jest powiedziane, że sennowłóctwo ma przyczyny genetyczne i nie da się go wyleczyć. Prawda jest jednak taka, że na pewno istnieje możliwość, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo nastąpienia epizodu. Należy przede wszystkim przestrzegać higieny snu i zawsze się wysypiać, przed pójściem do łóżka nie należy spożywać alkoholi, kawy oraz innych rzeczy, które mogą wywołać atak. Trzeba także zadbać o bezpieczeństwo osoby, która lunatykuje – nie powinna mieć ona możliwości wyjścia z domu i zrobienia czegoś niebezpiecznego. Być może w ten sposób będzie można chociaż trochę pomóc osobie, która cierpi na tę niezwykłą chorobę.