Terapia ciepłem czy zimnem?

Zarówno leczenie ciepłem jak i zimnem, czyli tak zwana termoterapia była znana już od najdawniejszych czasów.

Aktualnie terapia tego typu wykorzystywana jest w procesie leczenia i rehabilitacji różnych dolegliwości oraz chorób, a nawet w relaksacji i odnowie biologicznej.

Zmiany temperatury w sporym stopniu wpływają na organizm człowieka, dzięki czemu poprzez odpowiednie dawkowanie ciepła i zimna o określonej intensywności można wpłynąć pozytywnie na ciało i jego funkcjonowanie.

Terapia ciepłem

Ciepłoterapia to metoda leczenia polegająca na poddawaniu organizmu człowieka działaniu wysokiej temperatury w sposób ogólny lub miejscowy. Ciepło to dostarczane jest do tkanek i komórek poprzez ciepłe okłady, masaże, kąpiele lub powietrze o podwyższonej temperaturze. Terapia tego typu świetnie spisuje się w leczeniu schorzeń reumatycznych, stanów pourazowych oraz artretyzmu. W terapii ciepłem wykorzystuje się m.in. takie zabiegi jak:

  • sauna – może występować w formie osobnego pomieszczenia, lub też jako kabiny rehabilitacyjne dostarczające równocześnie ozon, który wpływa pozytywnie na organizm w wielu różnych aspektach.
  • parafina – w tej metodzie stosuje się najczęściej okłady parafinowe, dzięki którym ciepło przenika głęboko do tkanek, podwyższając ich temperaturę i tym samym poprawiając krążenie krwi oraz ogrzewając i rozluźniając mięśnie.
  • promieniowanie podczerwone – jest to promieniowanie elektromagnetyczne o określonej długości fal, które wykorzystywane jest w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, poprawy krążenia, a także w przypadku niektórych stanów zapalnych.
  • terapia ultradźwiękami – poprzez działanie ultradźwięków tkanki się nagrzewają, co korzystnie wpływa na krążenie, dotlenienie komórek, przyspieszenie gojenia ran, a także zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z urazami, chorobami lub skurczami mięśni.
  • terapia polem elektrycznym o wysokiej częstotliwości – efektem tej metody jest głębokie ogrzanie tkanek, co znacząco przyspiesza przemianę materii, zwiększa przepływ płynów ustrojowych, rozszerza naczynia, rozluźnia spięte mięśnie i zmniejsza ból.

Zastosowanie terapii ciepłem

Terapia ciepłem dzięki temu, że jest metodą nieinwazyjną i bardzo pozytywnie wpływa na organizm człowieka w wielu aspektach, wykorzystywana jest podczas leczenia wielu różnych dolegliwości takich jak reumatyzm, choroby zwyrodnieniowe stawów, zaburzenia krążenia, przewlekłe zapalenia zatok, zaburzenia przemiany materii, przykurcze mięśni, nerwobóle, rwa kulszowa, stany pourazowe, bolesne skurcze mięśni i stawów, choroby skóry i wiele więcej.

Ponadto terapia ciepłem bardzo często stosowana jest również w rehabilitacji po przebytym urazie lub kontuzji, a także w celach relaksacyjnych.

Terapia zimnem

Terapia zimnem, zwana także krioterapią, to wszelkiego rodzaju zabiegi, których celem jest miejscowe lub ogólne obniżenie temperatury ciała. Proces ten odbywa się przy zastosowaniu różnych materiałów, substancji lub urządzeń, które pomagają w odprowadzeniu ciepła z ciała człowieka.

Efektem takiej terapii jest zmniejszenie bólu, napięcia mięśniowego, zatrzymanie procesów zapalnych, spowolnienie procesu przemiany materii i wiele więcej. Najpopularniejsze zabiegi z wykorzystaniem terapię zimnem to m.in.:

    • kriokomora – jeden z najpopularniejszych zabiegów wchodzących w skład terapii zimnem. Polega on na tym, że osoba poddawana zabiegowi wchodzi do specjalnego pomieszczenia, w którym panuje bardzo niska temperatura i przebywa tam przez kilka kolejnych minut.
    • hydroterapia – to zabieg polegający na ochłodzeniu ciała przy pomocy zimnej wody w postaci ciekłej gazowej lub stałej. Nawet morsowanie jest pewnym stopniu rodzajem hydroterapii.
    • okłady z lodu lub żelu– sprawdza się znakomicie w przypadku leczenia miejscowych dolegliwości bólowych, kontuzji i urazów.
    • krioterapia miejscowa przy użyciu specjalistycznego urządzenia zakończonego dyszą – zaawansowana technika miejscowego działania niską temperaturą, wykorzystywana do leczenia różnych dolegliwości o ograniczonym zakresie oddziaływania na organizm.

terapia zimnem

Zastosowanie terapii zimnem

Terapia zimnem stosowana jest najczęściej w przypadku leczenia ostrych stanów pourazowych i pooperacyjnych, przewlekłych stanów zapalnych w narządzie ruchu oraz w celu zmniejszenia napięcia w mięśniach. Ponadto tego typu metody są bardzo skuteczne w przeciwdziałaniu dolegliwościom bólowym i zatrzymywaniu stanu zapalnego w pierwszych momentach po skręceniu stawu, złamaniu kości, uszkodzeniu wiązadeł lub różnego rodzaju stłuczeniom tkanek miękkich. Niska temperatura zmniejsza również opuchliznę, przyspiesza wchłanianie krwiaków i działa kojąco na oparzenia.