Terapia manualna a leczenie kręgosłupa

Terapia manualna kręgosłupa jest częścią fizjoterapii. Polega ona na uciskaniu mięśni w odpowiednich miejscach oraz z właściwą siłą w celu całkowitego pozbycia się bólu oraz jego źródła.

Rozluźnienie stawów i mięśni oraz rozgrzanie ich, pozwala na odblokowanie mięśnia, po to by dotrzeć do stawu. W momencie, gdy mięsień zostaje rozgrzany, staw w odpowiedni sposób ustawia się w taką pozycję, by nie stanowić bólu. Jest to skomplikowany zbiór następstw, który jednak pomaga nam pozbyć się bólu i wyleczyć stan zapalny. Masaże wykonywane są wieloma technikami, jednak najczęściej dobierane są one do pacjenta. Manualna terapia kręgosłupa wymaga właściwego podejścia terapeuty.

kręgosłup

Wskazania i przeciwwskazania do odbycia terapii manualnej

Pacjenci, którzy muszą odbyć określoną ilość zabiegów, muszą również spełniać ściśle określone kryteria, by mogli zostać zapisani na terapię. Istnieje szereg przeciwwskazań, przez które nie każdy będzie mógł skorzystać z takiej terapii. Manualna terapia kręgosłupa może odbyć się u osób, które posiadają wyraźne wskazania do jej odbycia:

  • dyskopatia
  • napięcia karku
  • przemęczenie
  • bóle kręgosłupa i stawów
  • nerwobóle
  • drętwienie kończyn

Jeżeli dolegają nam wymienione odczucia, możemy mieć pewność, że zostaniemy bez obaw zapisani na taką terapię. Warto również znać przeciwwskazania, które nie pozwolą nam wziąć udziału w terapii. Wszelkie przeciwwskazania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa każdemu pacjentowi. Osoba, która cierpi na osteoporozę, ma złamaną lub pękniętą kość – absolutnie nie może zostać poddana manualnej terapii kręgosłupa.

Dodatkowo, w przypadku tzw. gruźlicy kości, pacjenci również muszą uzyskać inne metody leczenia. Wszelkie przeciwwskazania mająca zadanie uchronić każdego pacjenta przed pogłębieniem się złego stanu ich kości.

Oprócz wykonywania regularnych zabiegów, lekarze zalecają pacjentom wykonywanie różnych polecanych ćwiczeń samodzielnie w domu. Ćwiczenia takie pozwalają wzmocnić nasz kręgosłup i odciążyć go. Istotny jest taki dodatkowy wkład własny, jednak najczęściej zalecenie takie są lekceważone, zwłaszcza przez mężczyzn.

Konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarze – dzięki temu możemy o wiele szybciej powrócić do zdrowia. Dodatkowo przestrzeganie diety, wykonywanie ćwiczeń oraz uczęszczanie na masaże, pozwolą nam przyspieszyć proces rehabilitacji oraz wzmocnić jego efekty. Konieczne jest również nieposiadanie żadnych nałogów – najlepiej będzie nie pić alkoholu oraz nie palić papierosów, gdyż jak wiadomo, wpływ używek jest destrukcyjny. Terapia manualna kręgosłupa wpływa na cały nasz organizm oraz tryb życia.

Ważną rzeczą podczas terapii jest wykorzystywanie możliwości, jakie posiada nasz organizm “odgórnie”. Terapeuta ma za zadanie pobudzić nasze mięśnie i stawy do pracy, po to by organizm zaczął bronić się sam.

terapia manualna

Terapia manualna remedium wielopłaszczyznowym

Technika fizjoterapii, jaką jest terapia manualna, wpływa na leczenie narządów ruchu. Kręgosłup, jako podstawa każdego organizmu, musi być poddany odpowiedniej rehabilitacji. Konieczne jest bowiem skierowanie pacjenta na właściwy typ terapii. Manualna terapia kręgosłupa będzie stanowić odpowiednią ochronę dla każdej osoby, która skarży się na bóle.

Typy masaży zawsze są dopasowywane indywidualnie do pacjenta, jego stanu oraz potrzeb. Istotne jest zastosowanie właściwej terapii, by pozytywnie wpłynąć na kręgosłup pacjenta, zminimalizować jego bóle. Manualna terapia kręgosłupa ma zapewnić pacjentowi przede wszystkim ulgę. Dyskopatia oraz inne choroby stanowią źródło ogromnego bólu i dyskomfortu. Regularne wizyty, jakie odbywają się w gabinecie fizjoterapeuty, pozwolą nam zminimalizować lub całkowicie pozbyć się bólu oraz jego przyczyn.