Ukryty alkoholizm – na czym polega?

Choroba alkoholowa to poważny problem w życiu osoby uzależnionej, jak i całej jego rodziny. Szybka reakcja i leczenie może skutecznie pomóc alkoholikowi wyjść na prostą i zacząć zupełnie nowe życie bez substancji uzależniającej.

Co jednak w przypadku ukrytego alkoholizmu? Co to jest ukryty alkoholizm i jakie są jego objawy? W jaki sposób można pomóc?

Ukrywanie nałogu to coś, co robi wiele osób uzależnionych od alkoholu. Poczucie wstydu, konieczność brania udziału w rozmowach moralizujących czy po prostu brak zrozumienia sprawiają, ze coraz więcej osób ukrywa swoje uzależnienie. W ten sposób rodzina i bliscy mają większy problem z rozpoznaniem pierwszych symptomów. Jak wygląda ukryty alkoholizm i czy faktycznie można go leczyć?

Co to jest ukryty alkoholizm?

Zazwyczaj stosując pojęcie ukryty alkoholizm mamy na myśli osobę, która jest uzależniona od nadmiernego spożycia tej substancji, ale jednocześnie doskonale kryjąca swój problem przed bliskimi, współpracownikami czy pracodawcą. Cichy alkoholik nie będzie spożywał alkoholu w pobliżu osób, które mogłyby zobaczyć, że ma problem z nadmiernym piciem lub będzie to robił w małych dawkach, które nie będą dla nikogo podejrzane.

W efekcie zauważenie pierwszych symptomów choroby alkoholowej jest o wiele trudniejsze zarówno dla rodziny uzależnionego, jak i jego samego.

Ukryty alkoholizm wymaga jednak takiego samego leczenia jak każde inne uzależnienie. Zazwyczaj cichymi alkoholikami zostają osoby, które zaczęły spożywać alkohol w młodym wieku bądź wychowywały się w środowisku, gdzie nadmierne picie było na porządku dziennym. Nierzadko również alkohol stanowi dla takich osób odskocznię i sposób na poradzenie sobie z problemami emocjonalnymi, a także krytyką innych.

Jak rozpoznać ukryty alkoholizm?

Rozpoznanie cichego alkoholizmu wcale nie jest proste, ze względu na to, że ukryty alkoholik nie będzie pokazywał, że ma problem z nadmiernym spożyciem uzależniającej substancji. Osoba uzależniona przy bliskich osobach nie będzie piła w ogóle lub sama siebie ograniczała i dopiero w domowym zaciszu, w samotności będzie spożywała coraz więcej alkoholu.

Na jakie objawy ukrytego alkoholizmu można zwrócić uwagę? Przede wszystkim uzależnienie od alkoholu odznacza się na wyglądzie alkoholika. Bardzo często osoba uzależniona wygląda na bardzo zmęczoną, co objawia się na jej twarzy. Szara, ziemista cera świadczy o odwodnieniu, co znowu przekłada się na podkreślenie wszystkich niedoskonałości twarzy, podkrążone oczy czy widoczne bruzdy i zmarszczki.

Oprócz tego nadmiernie spożywany alkohol powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, przez co twarz jest mocno podpuchnięta, a na cerze pojawiają się widoczne zaczerwienienia, które nie znikają.

Osoby uzależnione od alkoholu bardzo szybko tracą na wadze. Niestety, pomimo szczuplejszej sylwetki nie są oni zdrowsi, gdyż tak szybka utrata wagi wiąże się ze spowolnieniem organizmu do przeprowadzenia procesu syntezy białka.

grupowa terapia

Przyczyny ukrywania nadmiernego picia

Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego tak wiele osób sięga po alkohol. Ukryty alkoholik, czyli inaczej alkoholik wysoko funkcjonujący, może wpaść w nałóg, gdyż za młodu obserwował zachowanie i zwyczaje panujące w jego najbliższym otoczeniu. Jeśli rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo sięgało po alkohol w momencie pojawienia się trudności życiowych bądź alkohol był stałym elementem codzienności, nie będzie potrafił z niego do końca zrezygnować i potraktuje go jako sposób na poradzenie sobie z problemami.

Alkoholizm ukryty pojawia się również bardzo często przy depresji i to właśnie ona powoduje sięganie po alkohol w pogłębiających się stanach depresyjnych. Nierzadko osoba uzależniona, która cierpi na depresję, nie zdaje sobie sprawy z tego w jakim stanie się znajduje i że powinna sięgnąć po pomoc.

Nadużywanie alkoholu przez ukrytego alkoholika staje się jego odskocznią od codzienności – problemów z psychiką, emocjonalnych, rodzinnych czy zawodowych.

Jak leczyć ukryty alkoholizm?

Ukryty alkoholizm wymaga specjalistycznego leczenia. Terapia alkoholowa obejmuje zarówno sesje prowadzone indywidualnie z terapeutą, jak i spotkania w grupie. Dobrym pomysłem jest skierowanie osoby uzależnionej od alkoholu to ośrodka odwykowego, specjalizującego się w prowadzeniu terapii uzależnień. Prywatny Ośrodek Przebudzenie to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na poradzenie sobie z uzależnieniem od alkoholu bądź innych substancji.