Usunięcie zaćmy – jakie są przeciwskazania do wykonania zabiegu

Operacja usunięcia zaćmy zazwyczaj może być przeprowadzona u osób w każdym wieku i niezależnie od stadium choroby. U większości chorych przebiega ona sprawnie i bez żadnych powikłań. Jednak jak w przypadku każdej innej operacji istnieją zagrożenia i przeciwskazania do wykonania zabiegu.

Czym jest zaćma?

Zaćma to choroba oczu, w której normalnie przezroczysta soczewka oka staje się mętna lub nieprzejrzysta. Przez to nasz wzrok się pogarsza, a w ostateczności możemy nawet go stracić.

Naturalna soczewka oka skupia światło na tylnej części oka, czyli siatkówce, dzięki czemu obraz jest wyraźny i pozbawiony zniekształceń. Kiedy soczewka mętnieje nasza wizja staje się rozmyta i zniekształcona.

Zaćma to zwykle bardzo stopniowy proces, który postępuje wraz z wiekiem. Zazwyczaj dotyka obydwu oczu, ale zdarza się, że w jednym z nich postępuje szybciej. W bardzo rzadkich przypadkach zaćma może występować we wczesnym dzieciństwie w wyniku dziedzicznych defektów enzymatycznych, innych chorób genetycznych lub układowych infekcji wrodzonych.

Kto jest kandydatem do usunięcia zaćmy?

Okulista może wykryć zaćmę podczas rutynowego badania okulistycznego, nawet jeżeli nie wyczuwamy jeszcze objawów. Jednak zazwyczaj sami poczujemy, że nasz wzrok się pogarsza. Zmętnienie soczewki może pojawiać się w każdym wieku, jednak większość ludzi zaczyna odczuwać objawy po 40 roku życia.

Operacja jest zalecana dla większości osób, które mają znaczną utratę wzroku lub zniekształcone widzenie. Jeżeli mamy inną chorobę oczu, niezwiązaną z zaćmą, która ogranicza nasz wzrok okulista może nie zalecać operacji. Czasami zaćma może utrudniać naszemu okuliście zbadanie siatkówki w tyle naszego oka. W takich sytuacjach operacja może być wskazana, by można było przebadać i ewentualnie leczyć siatkówkę lub nerw wzrokowy.

Tryb operacji może być dostosowany do nas w oparciu o inne, współistniejące problemy medyczne. Operacja usunięcia zaćmy zwykle zajmuje około 30 minut, z tego powodu nie jest zbyt dużym obciążeniem dla serca i płuc.

Powinniśmy wiedzieć, że inne, wcześniejsze operacje oczu nie są przeciwskazaniem do usunięcia zaćmy. Jednak rekomenduje się usunięcie zmian na jednym oku podczas jednego zabiegu.

przeciwwskazania zaćma

Przeciwskazania do przeprowadzenia operacji usunięcia zaćmy

Istnieje bardzo niewiele przypadków, gdy operacja usunięcia zaćmy jest przeciwskazana lub należy jej unikać. Podstawową kwestią przy podejmowaniu decyzji, kiedy należy wykonać zabieg, jest to czy zapewni on widoczną i znaczącą poprawę widzenia oraz czy można go bezpiecznie wykonać.

W przypadku wczesnej zaćmy wzrok często można poprawić poprzez zmianę okularów. Ale w innych przypadkach nawet łagodna postać zaćmy może powodować problemy ze wzrokiem przy których zmiana okularów czy soczewek nie pomoże. Nasz okulista pomoże nam zdecydować kiedy nadejdzie odpowiedni moment na wykonanie zabiegu.

W niektórych przypadkach poważne problemy z oczami mogą współistnieć z zaćmą i ograniczać nasz wzrok. Jednocześnie mogą one sprawić, że zabieg usunięcia zaćmy nie poprawi jakości naszego widzenia. Na przykład jeżeli mamy zaawansowanie zwyrodnienie plamki żółtej lub oddzieloną siatkówkę, a jednocześnie zaćmę, możliwe, że usunięcie katarakty i zastąpienie jej przezroczystą soczewką nie poprawi naszego wzroku. W takich przypadkach zabieg nie jest zalecany. Także w sytuacji, kiedy występują oznaki stożka rogówki lub innych schorzeń powodujących przerzedzenie rogówki operacja może być niewskazana, ponieważ będzie prowadzić do poważnych problemów podczas i po niej.

Operacja usunięcia zaćmy na ogół wymaga jedynie krótko działających leków, a pacjent nie jest usypiany w znieczuleniu ogólnym. Z tego powodu nie powoduje ona dużego ryzyka u pacjentów z chorobami serca lub płuc. Jednak w bardzo krytycznych przypadkach nawet tak niewielkie obciążenie dla naszego organizmu może być zbyt duże.

Przeciwskazaniem do operacji może być również sytuacja kiedy kobieta jest w ciąży lub karmi.

Czasem jako przeciwskazanie wymienia się choroby naczyń kolagenowych, jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunologiczne, jak toczeń, lub choroby niedoboru odporności, jak AIDS. Te stany mogą, ale nie muszą, wpłynąć na zdolność naszego organizmu do gojenia.