Uzupełnienia ruchome i stałe – czym się różnią?

Bywa, że w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub na skutek zaawansowanej próchnicy – pozbywamy się jednego zęba. Czasem nawet ich większej ilości.

Na szczęście dzisiejsze rozwiązania w obrębie stomatologii pozwalają zatuszować te braki. Mało tego, do wyboru mamy tu wiele opcji. Generalnie rozróżnia się jednak uzupełnienia ruchome i stałe. Te pierwsze można w dowolnym momencie wyciągać. Drugie, jak sama nazwa wskazuje – wypełniają braki w sposób trwały. Przyjrzyjmy się jednak charakterystyce i różnicom podanych możliwości pod kątem ich praktyczności i ceny.

Charakterystyka uzupełnień stałych

Uzupełnienia stałe, to między innymi licówki, korony i mosty. Te pierwsze wyglądają, jak cienkie nakładki, które najczęściej wykonane są z porcelany albo kompozytu. Nakłada się je na zeszlifowane zęby naturalne. Z kolei korony mają za zadanie ochraniać zniszczony ząb lub jego korzeń. Połączenie kilku ich rodzajów daje natomiast most. Takie prace opiera się na zębach pacjenta albo implantach.

leczenie kanałowe warszawa

Te ostatnie stanowią zresztą kolejny przykład uzupełnienia stałego. Cena ich wykonania znacznie przekracza jednak sumy, które wydamy na licówki czy mosty. Uzupełnienia ruchome, to natomiast wszelkiego rodzaju protezy, które mogą być zarówno całkowite, jak i częściowe. Wszystko zależy bowiem od tego czy brakuje nam jednego lub dwóch zębów, czy może ogólnie – całego uzębienia.

Charakterystyka uzupełnień ruchomych

Przechodząc jednak do sedna – najpopularniejszym rodzajem protez są protezy akrylowe. Modele takie, jak sama nazwa wskazuje wykonane są z akrylu. Opierają się na błonie śluzowej jamy ustnej pacjenta, przenosząc cały swój ciężar bezpośrednio na kość. Sprawnie uzupełniają one wszelkie braki, umożliwiają gryzienie i podnoszą walory estetyczne twarzy.

W wyniku braku uzębienia u ludzi zapadają się bowiem policzka, pojawiają się zmarszczki, a cała twarz wygląda na zmęczoną. Takie protezy posiadają jednak  też pewne wady, między innymi obniżoną zdolność żucia. Poza tym sam akryl z czasem ulega różnego rodzaju uszkodzeniom, co zmusza do okresowych napraw.

wybielanie zębów warszawa

Kolejnym rodzajem protez dostępnych na rynku są protezy szkieletowe. Są one mniejsze, niż protezy akrylowe, a więc jednocześnie wygodniejsze i bardziej komfortowe. Posiadają tak zwany szkielet, a więc podbudowę metalową na której to osadzane są nowe zęby – wykonane oczywiście z akrylu. Zastosowanie przy takich protezach ciemi i klamer sprawia, że wrażenie podczas jedzenia bardzo zbliżone jest do tego, który odczuwało się przy naturalnych zębach.

Niektóre gabinety stomatologiczne, na przykład warszawski DentalMed idą dalej i swym pacjentom proponują kolejne rozwiązania w zakresie protez – między innymi protezy nakładkowe, tak zwane overdenture i protezy termoplastyczne. W przypadku pierwszych, w kanałach korzeni zakłada się specjalne zaczepy, na których później opiera się protezę. Jako, że rozwiązanie to jest dość nowoczesne, nie wprowadziły go w obieg wszystkie dostępne gabinety. Ze względów zdrowotnych, estetycznych i przede wszystkim użytkowych, taka proteza zdaje się być jednak najlepsza.

Z kolei termoplastyczne modele, to produkty wybitnie elastyczne, również stanowiące nowoczesne rozwiązania. Cechuje je ponadprzeciętna trwałość i naturalnie wyglądający uśmiech. Jeśli zatem pozbywamy się kilku zębów czy nawet ich całości, nie oznacza to wcale, że z takim stanem rzeczy musimy się pogodzić. Dzisiejsza protetyka radzi sobie z praktycznie każdym przypadkiem.