Wszywka alkoholowa we Wrocławiu – od czego zależy jej cena

Wszywka alkoholowa jest jednym ze stosowanych do dziś sposobów na wyjście z uzależnienia od alkoholu. Jej głównym założeniem jest wywołanie u pacjenta nieprzyjemnych skojarzeń związanych ze spożywaniem alkoholu. Pytanie jednak, czy wszywka alkoholowa to skuteczna metoda? Na czym polega jej działanie? Czy warto ją stosować?

Czym jest wszywka alkoholowa?

Lek występujący na rynku do 2009 roku pod nazwą Esperal, dziś znany jako disulfiram WZF, ma za zadanie wspomóc walkę z nałogiem alkoholowym. Głównym zadaniem wszywki jest wpływ na psychikę pacjenta – po połączeniu z alkoholem prowadzi ona do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, pojawiających się typowo po spożyciu większych ilości napojów procentowych. Tutaj jednak wystarczy niewielka ilość alkoholu, by te objawy się pojawiły. Dzięki temu alkoholik nie jest w stanie odczuwać już przyjemności związanej z sięganiem po używkę. 

Na jakiej zasadzie działa Esperal?

Główna substancja zawarta we wszywce, disulfiram, prowadzi do zablokowania produkcji enzymu odpowiedzialnego za rozkład alkoholu w organizmie. Oznacza to, że alkohol pozostaje na etapie rozkładu do aldehydu octowego – substancji o toksycznym wpływie na funkcjonowanie narządów. 

Tak jak była o tym mowa przed chwilą, nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego mogą pojawić się nawet w przypadku spożycia produktów zawierających alkohol, więc po zaszyciu konieczne jest większe zwracanie uwagi na skład produktów spożywczych. Objawy tzw. reakcji disulfiramowej pojawiają się już po ok. 10 minutach od spożycia alkoholu i mogą utrzymać się nawet do 10 godzin. 

Do objawów reakcji disulfiramowej zaliczamy m.in.:

  • bóle głowy
  • nudności
  • wymioty
  • poczucie lęku
  • pocenie się
  • kołatanie serca
  • duszności
  • spadek ciśnienia

Wszywka alkoholowa we Wrocławiu – dlaczego jest dobrym rozwiązaniem?

Esperal jest dobrym rozwiązaniem dlatego, że sam nie powoduje skutków ubocznych. Mogą się one pojawiać jedynie w niektórych przypadkach, jako że nie istnieje lek, który byłby od nich wolny w pełni. Esperal wpływa na psychikę uzależnionego i motywuje jego wolę, by wytrwać bez spożywania alkoholu. 

Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie jest konieczne branie zwolnienia lekarskiego, aby po nim wydobrzeć. Lek nie wpływa na wykonywanie codziennych obowiązków ani na prowadzenie pojazdów. Szacuje się, że czas działania wszywki to około 8-12 miesięcy. Ponadto zawsze możliwe jest ponowne zaszycie. 

Esperal rozwiązuje również problem codziennego pamiętania o zażywaniu tabletek – jest dostępny również w formie pigułek doustnych, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli ktoś z pewnych powodów nie chce lub nie może poddać się zabiegowi wszycia. Jednak to właśnie wszywka gwarantuje ciągłość działania przez stopniowe uwalnianie do krwioobiegu, podczas gdy pominięcie dawki leku doustnego może osłabić działanie. 

alkoholik

Wszywka alkoholowa we Wrocławiu – od czego zależy jej cena?

Do najważniejszych czynników, jakie mogą mieć wpływ na cenę wszywki, jest oczywiście dawka leku. Lekarz umieszcza w ciele pacjenta ok. 8 tabletek zaszywanych m.in. pod łopatką lub na pośladku, przy czym dawka ta może różnić się w zależności od stanu zdrowia uzależnionego oraz stopnia, w jakim tkwi on w swoim nałogu. 

Innym czynnikiem decydującym o cenie jest lokalizacja kliniki. Jeśli decydujesz się na usługi placówki zlokalizowanej w centrum dużego miasta, koszty zaszycia będą większe, niż w przypadku mało znanej kliniki funkcjonującej gdzieś na uboczu. Jest tak choćby ze względu na zupełnie różny koszt utrzymania kliniki, zależny m.in. właśnie od lokalizacji.

Czynnikiem decydującym o cenie będzie również to, co będzie zawierało się w ramach pakietu zabiegowego. Cena wzrośnie w przypadku zastosowania zwiększonej dawki leku, lub jeśli pacjent poprosi o zastosowanie szwów rozpuszczalnych zamiast tradycyjnych. Cena zabiegu wzrasta także w sytuacji, gdy w jego ramach pacjent zyskuje dostęp do jednej lub dwóch darmowych konsultacji po zabiegu.