Wyrywanie zębów do aparatu ortodontycznego – czy jest konieczne?

Dawniej założenie aparatu ortodontycznego praktycznie zawsze wiązało się z koniecznością wyrywania zębów. Teraz jednak coraz częściej mówi się o możliwości leczenia ortodontycznego bez ekstrakcji. Czy to rzeczywiście możliwe? Kiedy zapada decyzja o konieczności usunięcia zęba?

Kiedy ortodonta podejmuje decyzję o usunięciu zęba?

O ile dawniej usunięcie zębów było koniecznością przed założeniem aparatu, dziś stosowane jest podejście indywidualne. Wszystko to dlatego, że każdy człowiek ma nieco inną budowę szczęki, inne rysy twarzy, a przecież ostatecznie chodzi o zapewnienie sobie dobrego wyglądu. W jakich sytuacjach zapada decyzja o usunięciu zęba?

  • Zęby nie mieszczą się w łuku – w tej sytuacji zęby są już zbyt stłoczone, a wręcz na siebie zachodzą. Wówczas zapada decyzja o usunięciu np. czwórek, piątek, lub ósemek, by rozwiązać ten problem.
  • Ósemka schowała się pod dziąsłem – takie zęby określa się mianem zatrzymanych. Ich usunięcie staje się koniecznością ze względu na ból, jaki wywołują. 
  • Zniszczony ząb – jednym z warunków rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest wyleczenie wszystkich zębów. Jeśli lekarz uzna, że leczenie danego zęba nie ma sensu, wówczas konieczne staje się jego usunięcie.

Czy usunięcie zębów ma negatywny wpływ na zgryz?

Ogólnie brak nawet jednego zęba niesie za sobą poważne konsekwencje, związane m.in. z większym obciążeniem zębów sąsiadujących. Jednak w sytuacji, gdy ząb został wyrwany celem założenia aparatu ortodontycznego, sprawa wygląda nieco inaczej. Za pomocą aparatu ortodontycznego zęby są ustawione w łuku w taki sposób, aby brak usuniętego zęba nie był widoczny. Oznacza to, że w tej sytuacji brak usuniętych zębów nie będzie mieć negatywnego wpływu na zgryz. Wręcz przeciwnie – będzie to właśnie milowym krokiem do uzyskania pięknego uśmiechu. 

Czy można usunąć ząb w trakcie leczenia ortodontycznego?

Na ogół wyleczenie ubytków w zębach i usunięcie tych, których się już uratować nie da, jest pierwszym i najważniejszym krokiem ku temu, by możliwe było założenie aparatu ortodontycznego. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której już po założeniu aparatu konieczne jest wyrwanie zęba. Czy jest to wówczas możliwe?

aparat na zęby

Okazuje się, że tak. Aby móc swobodnie usunąć ząb, w czasie gdy pacjent ma założony aparat ortodontyczny, wystarczy usunąć zamek. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zmniejszyć koszty zabiegu, lecz też utrzymać ciągłość leczenia. 

Jak ważne jest wybranie dobrego stomatologa?

Wyrywanie zęba we Wrocławiu to poważny zabieg, dlatego też warto powierzyć go odpowiedniej osobie. Wybór dobrego stomatologa ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na koszty leczenia. Jakie inne czynniki mają znaczenie?

Dokładna informacja o przebiegu leczenia

Założenie aparatu ortodontycznego wymaga czasem usunięcia zupełnie zdrowych zębów, co stanowi niełatwą decyzję. Dlatego też warto postawić na specjalistów o odpowiednim podejściu, którzy właściwie ocenią sytuację i dokładnie przedstawią Ci cały przebieg leczenia.

Atmosfera

Liczy się również atmosfera w gabinecie. Dobry stomatolog to taki, który potrafi wzbudzić zaufanie do pacjenta, a także zadbać o jego komfort psychiczny. Większość osób mocno się stresuje przed zabiegiem wyrywania zęba, spodziewają się ogromnego dyskomfortu i bólu, a jak wiadomo, pacjent w stresie jest dużo trudniejszy we współpracy.

Higiena

Podstawą bezpieczeństwa jest również higiena w gabinecie. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy dentysta zmienia przed zabiegiem rękawiczki i czy wymienia końcówki wykorzystywanych narzędzi, a także, czy są one dezynfekowane. 

Kompetencje

Wybierając odpowiedniego specjalistę, zwróć też uwagę na to, czy dba on o podnoszenie swoich kwalifikacji. Medycyna rozwija się współcześnie dużo szybciej niż dawniej, dlatego też tak ważne jest branie udziału w kursach, sympozjach i konferencjach – pozwala to na poszerzenie zakresu usług i dopasowanie swojej oferty do aktualnych potrzeb pacjentów.

Wyrywanie zębów do aparatu ortodontycznego nie jest już dzisiaj absolutną koniecznością. Nie da się niestety powiedzieć, że jest to praktyka całkowicie wyeliminowana, jako że czasem ekstrakcja jest po prostu niezbędna, na szczęście jednak dzięki stosowanym aktualnie metodom istnieje dużo większa szansa, że założenie aparatu nie będzie wymagało podejmowania tego typu kroków.