Zabieg usunięcia garbu nosowego – zalecenia oraz przebieg

Zabiegi nosa, technicznie nazywane plastyką nosa, są operacjami nosa mającymi na celu zmianę jego kształtu i poprawienia jego funkcji. Można je przeprowadzać z powodów medycznych, takich jak problemy z oddychaniem czy zniekształcenie wynikające z urazów lub wad wrodzonych. Można też zdecydować się na zabieg z powodów kosmetycznych.

Czym jest garb nosowy?

Garb nosowy jest widocznym „guzem” na naszym nosie. Zwykle jest on najbardziej widoczny z profilu, ale znacznie mniej rzuca się w oczy, gdy patrzymy na niego z przodu.

Garby nosowe są zbudowane z chrząstki lub z kości. Około dwie trzecie z nich składa się z chrząstki, a jedna trzecia z kości. Jeśli garb znajduje się w górnej części nosa jest bardziej prawdopodobne, że będzie zbudowany z kości. Te w dolnej części nosa zazwyczaj składają się z chrząstki. Mogą one być też zbudowane i z tego, i z tego.

Jakie są przyczyny garbów nosowych?

Czasami garb nosowy może powstać w wyniku urazu, uderzenia czy innych obrażeń. Częściej jest to jednak cecha genetyczna lub dziedziczna. Bardzo często osoby, które mają taką przypadłość w swojej rodzinie znajdą co najmniej kilku krewnych, którzy również mają taki „guz”.

Jeżeli w naszym przypadku garb nosowy powstał w wyniku uderzenia, lub mamy długą historię urazów nosa, powinniśmy poinformować o tym chirurga. Może to wpłynąć na wybór procedury zastosowanej w celu rozwiązania problemu.

Jak wykonywany jest zabieg usunięcia garbu nosowego?

Chirurg plastyczny twarzy może zmienić wygląd naszego garbu nosowego wykonując procedurę zwaną redukcyjną plastyką nosa. Na początku lekarz Cię zbada i oceni czy garb jest zrobiony z chrząstki, kości, czy z obu. Jego budowa, lokalizacja i wielkość wpływa na to jakie podejście chirurgiczne zostanie wybrane.

Jeżeli jest on zbudowany z kości to jej nadmiar można usunąć tak, aby guz był mniej widoczny a mostek nosowy prostszy. Garb zbudowany z chrząstki pozwala na usunięcie jej nadmiaru w ten sposób, by mostek nosa tworzył idealnie gładką linię.

operacja nosa

Chirurg musi też wziąć pod uwagę nadmiar skóry spowodowany usunięciem guza. Jeżeli nie ma jej zbyt wiele to w ciągu następnych tygodni lub miesięcy powinna się ona ułożyć. Czasami jednak, jeżeli mamy grubą skórę, lub garb jest wyjątkowo duży, chirurg może być ograniczony pod kątem usunięcia zgrubienia. Wynika to z tego, że nadmiar skóry będzie wyglądał potem nieestetycznie.

Każdy z nas ma jakieś wyobrażenia o tym, jak nos będzie wyglądał po operacji. Być może chcemy pozostać wierni naszemu dziedzictwu etnicznemu czy genetycznemu. Zawsze powinniśmy dokładnie wszystko przedyskutować z chirurgiem, aby ostateczny rezultat spełniał nasze oczekiwania.

Metody usunięcia garbu nosowego

Garb nosowy możemy usunąć na dwa sposoby: otwarty i zamknięty. Zamknięta plastyka nosa ma tę zaletę, że nie pozostawia widocznych blizn. Polega ona na tym, że dostęp do gardzieli grzbietowej uzyskuje się przez kanały nosowe, a nacięcia są wykonywane wewnątrz nozdrzy. Plastyka otwarta wymaga większego usunięcia tkanki, a nacięcie wykonuje się wzdłuż wąskiego paska tkanki między nozdrzami.

Przy każdym podejściu po zabiegu będziemy odczuwać obrzęk. Jednak w przypadku zamkniętej plastyki jest on mniej wyraźny i zwykle ustępuje szybciej. Zaraz po operacji możemy odczuwać duszność, zatkany nos i czasem ból, który można złagodzić stosując leki.

Po pierwszym tygodniu zazwyczaj zdejmuje się szynę, a obrzęk i siniaki są mniej widoczne. Przeważnie możemy wtedy wrócić do pracy chociaż powinniśmy unikać forsownych zajęć i ekspozycji na słońce. Już po kilku tygodniach wyglądamy lepiej, jednaj może upłynąć nawet rok zanim zobaczymy pełen rezultat. Jednak trudno podać tu konkretne terminy ponieważ każdy goi się we własnym tempie.

Czy usuwanie garbu nosowego jest bezpieczne?

Uważa się, że są to zabiegi względnie bezpieczna, ale należy pamiętać, że każda operacja wiąże się z ryzykiem. Należą do nich reakcje na znieczulenie, możliwość zakażenia obszaru zabiegu oraz to, że rana będzie się źle się goić czy bliznowacieć. Ryzyko jest mniejsze w przypadku plastyki zamkniętej.