Zespół cieśni nadgarstka – jakie zawody są obarczone największym ryzykiem?

Zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość występująca statystycznie u 3 do 6% społeczeństwa, co oznacza, że na 1000 badanych osób choroba ujawni się u 30-60 z nich. Kobiety chorują na nią trzykrotnie częściej niż mężczyźni, dolegliwość objawia się oczywiście w ręce dominującej, lecz zdarzają się także przypadki, w których rozwija się ona w obydwu dłoniach. Jak się przejawia? Kto jest najbardziej narażony?

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Jest to choroba spowodowana wywoływaniem regularnego ucisku mechanicznego na nerw pośrodkowy, znajdujący się w kanale nadgarstka. Choroba często towarzyszy innym dolegliwościom, takim jak reumatyzm, dna moczanowa, niedoczynność tarczycy, gruźlica lub cukrzyca. Najczęściej jest jednak następstwem niewłaściwych nawyków, powodujących regularne i nadmierne obciążanie nadgarstka. Najbardziej na wystąpienie choroby narażone są osoby wykonujące przez długie godziny powtarzające się ruchy nadgarstków, czyli np. muzycy, urzędnicy, pisarze, ale też i osoby wykonujące cięższe prace fizyczne. Narażone są także osoby z nieprawidłową budową nadgarstka, po przebytym urazie lub pracujące z urządzeniami wibrującymi.

Zespół cieśni nadgarstka – najczęstsze objawy i trudności 

Dolegliwość przejawia się przez uczucie mrowienia i drętwienia palców, a także przez wyraźnie odczuwalny dyskomfort. Obejmuje najczęściej kciuk, palec wskazujący i środkowy. Choroba nie dotyczy małego palca. W poważniejszych przypadkach dochodzi także do osłabienia mięśni, włącznie z ich zanikiem. Pojawiają się trudności w utrzymaniu przedmiotów w dłoni lub zaciśnięciem jej w pięść. Problematyczne staje się wykonywanie drobniejszych prac, wymagających precyzji, a pisanie ręczne lub na komputerze może być bardzo utrudnione. Objawy niestety najbardziej dokuczliwe są nocą. Pomóc może wtedy opuszczenie ręki w dół.

Jakie badania są wykonywane?

Na początku wizyty lekarz przeprowadza wywiad, mający na celu ustalenie charakteru dolegliwości, stopnia ich nasilenia, a przede wszystkim tego, jak długo już one występują i w jakich pojawiły się okolicznościach. Zostaną zadane pytania m.in. o przebyte urazy, przyjmowane leki i przewlekłe choroby, które mogą mieć związek z problemem. Lekarz sprawdzi zdolność zginania nadgarstka i przeprowadzi badanie polegające na opukaniu nerwu pośrodkowego. Na podstawie zgromadzonych informacji skieruje na badania, takie jak elektromiografia (badanie skurczu mięśnia po elektrycznej stymulacji nerwu), USG nadgarstka lub rezonans magnetyczny, a także badania przewodzenia nerwowego.

Czy istnieją metody zmniejszenia bólu? Czy są skuteczne?

cieśnie nadgarstkaSą sposoby na złagodzenie dolegliwości związanych z chorobą, lecz ich skuteczność zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości. Pomocna jest stymulacja nerwu pośrodkowego, rozciąganie nadgarstka, stosowanie ultradźwięków i inne, regularnie wykonywane, odpowiednio dobrane ćwiczenia. Jeśli jednak mamy do czynienia z zaawansowanym stadium choroby, metody te nie przyniosą oczekiwanych skutków, a jedynym rozwiązaniem stanie się operacja.

 

Leczenie – zabieg na cieśń nadgarstka

Najczęściej stosowane są leki przyjmowane doustnie lub zastrzyki podawane miejscowo, lecz dotyczy to mniej zaawansowanych przypadków. Jeśli postać choroby jest cięższa, konieczna jest ingerencja chirurga. Zabieg cieśni nadgarstka jest najskuteczniejszą metodą. Możliwe jest całkowite wyleczenie, czasem zdarzają się nawroty. Po zabiegu przeprowadzana jest fizjoterapia, a następnie konieczna jest zmiana zawodu i unikanie wykonywania czynności obciążających nadgarstek.

Czy da się uniknąć zespołu cieśni nadgarstka? 

Niektóre osoby są narażone na wystąpienie zespołu cieśni nieco bardziej niż inne. Jest tak w przypadku wymienionych już zawodów lub nieprawidłowej budowy nadgarstka. Zdarza się także, że dochodzi do przejściowego wystąpienia objawów typowych dla zespołu cieśni nadgarstka w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego. Jeśli jednak objawy ustąpią w krótkim czasie (np. kilka dni), raczej nie wymaga to wizyty u lekarza. Gdy zauważysz, że objawy pasujące do opisu choroby nie ustępują od dłuższego czasu, nie zwlekaj z wykonaniem badań.

Gdy przydarzy Ci się, że zachorujesz na zespół cieśni nadgarstka, koniecznie rozejrzyj się za specjalistami, którzy udzielą Ci fachowej pomocy i wskażą dalszy kierunek efektywnego leczenia. Godnym polecenia miejscem jest Centrum Medyczne 1look, gdzie wykonywane są zabiegi na cieśń nadgarstka we WrocławiuMożliwość uzyskania szybkiej konsultacji lekarskiej, bez oczekiwania w zbędnych kolejkach pomoże Ci zyskać na czasie, który jest bardzo cenny, zwłaszcza w późniejszym stadium dolegliwości. Szeroka oferta zabiegów gwarantuje Ci możliwość doboru najlepszej metody leczenia.