Żylaki w ciąży – jak poradzić sobie z problemem?

Żylaki to nieprzyjemne i nieestetyczne zmiany w postaci zgrubień o sinym kolorze, które mogą powodować wysokie uczucie dyskomfortu i prowadzić do problemów zdrowotnych. Bardzo często są to zmiany genetyczne. Spowodowane mogą również być regularnym i dużym obciążeniem nóg. Bardzo często zdarza się także, że żylaki powstają jako efekt uboczny przy ciąży. Jak sobie z nimi radzić i co robić, aby zapobiegać ich powstawaniu? Jakie są najskuteczniejsze metody leczenia żylaków i dlaczego tak często tego typu zmiany pojawiają się u kobiet w ciąży? Sprawdź poniższe informacje, aby dowiedzieć się na ten temat więcej i skutecznie zacząć leczyć tę dolegliwość.

Większe ryzyko wystąpienia żylaków u kobiet w ciąży

Powstawanie żylaków może być spowodowane różnymi czynnikami. Bardzo często jednak główną przyczyną ich tworzenia się jest ciąża. Żylaki kończyn dolnych w tym okresie życia kobiety powstają na skutek dużego obciążenia nóg. W trakcie ciąży kobieta dźwiga dodatkowe kilka, a pod koniec ciąży nawet kilkanaście kilogramów. Jest to waga dziecka, wód płodowych oraz wszystkich innych elementów związanych z rozwijającym się w łonie matki nowym życiem. Żylaki w trakcie ciąży są bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Nogi i tak są w tym okresie bardzo mocno obciążone i często puchną oraz są obolałe – od codziennego chodzenia, stania czy nawet siedzenia. 

Na żylaki w czasie ciąży narażone są przede wszystkim kobiety, które obciążone są powstawaniem tych zmian genetycznie. Ponadto żylaki częściej powstają u kobiet w ciąży, które prowadzą mało aktywny tryb życia i nie zapewniają sobie wystarczającej liczby spacerów lub innych aktywności. Niesprzyjająca w tym zakresie jest częsta pozycja stojąca lub siedząca, bez jakiegokolwiek większego ruchu, dlatego też warto dobrze przemyśleć swój tryb życia, aby nie narażać się na niepotrzebne cierpienie. 

Tworzenie się żylaków w trakcie ciąży jest niestety bardzo częstym zjawiskiem. Wpływ na to ma nie tylko większe obciążenie nóg kobiety na co dzień, ale także zwiększona produkcja progesteronu, który rozluźnia ściany naczyń krwionośnych. Z tego powodu są one znacznie bardziej podatne na powstawanie zgrubień, które są nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim bardzo niekomfortowe. Pieką, swędzą i bolą, co dodatkowo podnosi poziom dyskomfortu kobiety w trakcie ciąży, a czasami nawet utrudnia samodzielnie poruszanie się. 

Skonsultuj się ze specjalistą, aby uzyskać fachową pomoc

żylaki a ciążaNiestety żylaki, które powstaną w trakcie ciąży, nie znikają samoistnie. W trakcie trwania ciąży przysparzają wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które znacznie obniżają komfort przyszłej matki. Aby sobie z nimi poradzić, najlepiej zgłosić się do specjalisty, który dokładnie zapozna się z problemem, zleci odpowiednie badania i testy, i na tej podstawie wyciągnie wnioski oraz przygotuje konkretny proces leczenia. Bardzo ważne jest, aby leczenie żylaków było dopasowane do konkretnego przypadku. Bardzo często tradycyjne leki na żylaki są zakazane w przypadku kobiet w ciąży, więc w tym zakresie nie warto samodzielnie eksperymentować. O wiele rozsądniejszym wyborem jest udanie się do specjalisty i posłuchanie jego rad oraz zaczęcie stosowania dobrze dopasowanych środków leczniczych, które nie będą zagrożeniem dla ciężarnej kobiety ani też dla nienarodzonego jeszcze dziecka. 

Żylaki w ciąży? Umów się do chirurga naczyniowego

Najlepszym wyborem w przypadku powstawania żylaków na kończynach dolnych w trakcie ciąży jest udanie do chirurga naczyniowego. Specjalista okaże się nieocenionym wsparciem w walce z tym problemem i najlepiej udać się do niego jak najszybciej. Im dłużej będziesz zwlekać, tym bardziej problem będzie postępował i leczenie będzie bardziej skomplikowane. Dlatego też warto nie odkładać wizyty u chirurga naczyniowego na później. W ofercie klinik zajmujących się tą dolegliwością, np. w Centrum Medycznym 1look oferującym leczenie żylaków we Wrocławiu, znaleźć można zabiegi takie jak klejenie żylaków czy skleroterapia. 

Umów się do niego jak tylko zaczniesz zauważać niepokojące objawy. Dzięki temu uda Ci się skutecznie uniknąć dyskomfortu oraz problemów w przyszłości, ponieważ żylaki nabyte w trakcie ciąży niestety nie znikają wraz z jej rozwiązaniem. Po narodzinach dziecka dyskomfort może być mniejszy, ale nieestetyczne zgrubienia pozostaną. Ponadto, niestety żylaki ciążowe mogą powodować różne problemy oraz znacznie podnoszą ryzyko rozwijania się problemu w przyszłości.