Czy każdy pieprzyk jest groźny?

Można powiedzieć, że każdy człowiek ma chociaż jednego pieprzyka na ciele. Na ogół nikomu one nie przeszkadzają, czasami dodają wręcz uroku. Co jednak, jeśli z jakichś powodów zaczynają niepokoić? Które sygnały powinny dać nam do myślenia? I wręczcie – czy każdy pieprzyk jest groźny?
Otóż okazuje się, że niekoniecznie. Nie każdy pieprzyk zmusza nad do wizyty u lekarza. W obawie przed czerniakiem lub rakiem podstawnokomórkowym musimy jednak zwracać szczególną uwagę na znamiona. Obserwować je i w razie niepokojących sygnałów, od razu udać się do specjalisty.

Jakie zmiany w naszych pieprzykach powinny nas zaniepokoić?

Są sytuacje w których rzeczywiście powinniśmy zainteresować się stanem naszych znamion i pieprzyków. Bywa tak wówczas, gdy w obrębie pieprzyka zaczyna się dziwna bolesność lub denerwujące swędzenie. Niepokojący sygnał, to również pojawiająca się w okolicy krew albo inna, trudna do zdefiniowania wydzielina.
Poza tym, pieprzyki które mimo tego, że występują u nas od dawna, ale nagle zaczęły zmieniać swoją średnicę, też są podejrzane. Tak samo zresztą jak te, które mają nierównomiernie rozłożony barwnik. Jeśli w różnych miejscach pieprzyka ma on inną barwę, należy to sprawdzić. Niesymetryczne granice i pojawienie się znamion w miejscach nietypowych jak spód dłoni czy stóp, to kolejny sygnał, którego nie możemy bagatelizować.
Pamiętajmy jednak, że powyższe, niepokojące sygnały, to już ostateczność. Niezależnie od nich, na pewno warto jednak byśmy zawsze byli czujni. Jeśli na naszym ciele widnieją znamiona i pieprzyki dobrze jest je kontrolować. A w razie wątpliwości udać się do lekarza i po prostu zbadać. Poza tym, trzeba mieć też na uwadze, że o skórę (szczególnie tą pokrytą znamionami) trzeba w odpowiedni sposób dbać. Niewskazana jest na przykład zbytnia ekspozycja na słońcu. Promieniowanie UV w nadmiernych ilościach, nigdy nie było korzystne dla człowieka.

badanie znamion

Czerniak – największe ryzyko zaraz po raku podstawnokomórkowym

Większość osób zaniepokojona stanem swoich pieprzyków, automatycznie ma wizję najgorszego, a więc czerniaka. Jednak nie wszystkie problemy skórne dotyczą nowotworu tego rodzaju. Zdarzają się też inne, a wśród nich najczęściej tak zwany rak podstawnokomórkowy.
Na pewno pocieszeniem jest fakt, że jest to rak najmniej groźny i jednocześnie najłatwiej podający się specjalistycznemu leczeniu. To co u niego charakterystyczne to złośliwość miejscowa. Dlatego właśnie, jeśli lekarz potwierdzi nasze obawy, to najprawdopodobniej zaraz po pobraniu materiału i zbadaniu go pod mikroskopem – umówi nas na całkowite wycięcie zmiany.

Jak dbać o profilaktykę pieprzyków?

Do odpowiedniej diagnostyki i leczenia konieczny jest lekarz specjalista. Pracując na nowoczesnym sprzęcie jest w stanie wykorzystać swoją wiedzę i odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania.

Specjaliści z zakresu dermatologii z pomocą nowoczesnych technologicznie sprzętów są w stanie przeprowadzić bezbłędne badanie znamion, jak i diagnostykę czerniaka skóry czy stanów przedrakowych. Wybierając gabinet wyposażony w nowoczesny sprzęt możemy być pewni odpowiedniej pomocy. Nie ma bowiem nic gorszego, niż zbagatelizowanie problemu. W każdym przypadku taka sytuacja może nas wiele kosztować.