EEG u pacjenta z zaburzeniami snu

Jeśli masz przed sobą badanie EEG i nie wiesz, jak dokładnie przebiega oraz w jaki sposób wpływa na zdrowie, zapraszamy do lektury tego artykułu.

Dowiesz się, czym się to badanie charakteryzuje i w jaki sposób pomaga pacjentom z zaburzeniami snu. Piszemy tutaj o wszystkim, co warto wiedzieć na temat tego badania przed jego wykonaniem. Czy trzeba się jakoś przygotować? Kiedy najlepiej je wykonywać? Jakie są jego etapy? O tym w artykule.

Badanie EEG – charakterystyka

Warto zacząć od początku, czyli od ogólnej charakterystyki badania EEG. Kiedy jest ono przeprowadzane? EEG to badanie, za pomocą którego można sprawdzić bioelektryczne czynności mózgu i układu nerwowego, co pomaga w wykryciu i leczeniu chorób związanych z tymi rejonami ciała. Podczas badania lekarz obserwuje czynności fal mózgowych, według których wykrywane są nieprawidłowości.

badanie eeg wrocław

Badanie to wykonywane jest u pacjentów z różnymi symptomami. Mogą to być między innymi, omdlenia, padaczka, zaburzenia snu, problemy z koncentracją i różnego typu bóle głowy. Oprócz tego badanie EEG przeprowadzane jest również u pacjentów, którzy mają za sobą raka mózgu bądź którzy są w trakcie końca leczenia innej choroby mózgu, bądź czaszki.

Zaburzenia snu a EEG

Zaburzenia snu są jedną z nieprawidłowości, które kwalifikują się do wykonania badanie EEG, dlatego, jeśli cierpisz na brak snu, jego zaburzenia czy jakiegokolwiek innego rodzaju dolegliwości związane ze spaniem, warto od razu zgłosić się do lekarza, aby możliwie najszybciej wykryć przyczynę takiej sytuacji i móc podjąć odpowiednie kroki. W jaki sposób badanie EEG może pomóc pacjentom z zaburzeniami snu? Wykaże ono, w jaki sposób zachowują się fale mózgowe i czy problemy ze snem pochodzą z mózgu, sfery emocjonalnej, albo wykluczą tę ewentualność.

Jak przebiega badanie EEG?

Jeśli chodzi o przygotowanie do badania EEG, każdy lekarz, który pacjenta na nie kieruje, udziela informacji na temat tego, co należy wcześniej zrobić, a czego nie robić i zalecenia te mogą się różnić w zależności od tego, z jakimi dolegliwościami pacjent się zgłosił. Czasami pacjent nie może spać w noc poprzedzającą badanie, a innym razem zalecenia dotyczą wyłącznie jedzenia czy napojów, jakie można, lub których nie można spożywać.

eeg głowy wrocław

Kiedy przyjdzie czas na badanie, na głowie pacjenta zakładana jest siateczka, do której przytwierdzane są niezbędne elektrody. To właśnie za ich pomocą rejestrowane są zmiany zachodzące w mózgu w czasie badania.

Badanie EEG może mieć różny czas trwania, w zależności od tego, które typy badań lekarz zaleci. Popularne badanie to takie, podczas którego pacjent ma za zadanie przez cały czas leżeć nieruchomo. Wówczas elektroencefalograf, czyli urządzenie rejestrujące prądy komórek nerwowych przetwarza je na linie faliste. Oprócz sprawdzenia, w jaki sposób mózg zachowuje się podczas nieruchomej pozycji, przeprowadzane jest również badanie, które polega na dostarczeniu pacjentowi różnorodnych bodźców i sprawdzenie, jak mózg reaguje na nie.

Często przeprowadzana jest również hiperwentylacja, która wymaga od pacjenta wzięcia konkretnej liczby wdechów na minutę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Średni czas trwania badania EEG to kilkadziesiąt minut, ale wszystko zależy od przebiegu badania i od tego, czy pacjent musi poddać się wszystkim typom badań, czy nie. Wiele zależy więc również od tego, czy jest to jego pierwsze w życiu badanie EEG, czy też jest to badanie kontrolne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą kochanski.biz.pl.