Narzędzia w rękach chirurga

Narzędzie chirurgiczne są podstawowym elementem pracy każdego chirurga, podczas wykonywanych przez niego operacji. To właśnie za ich przyczyną jest on w stanie dokonać rzeczy uznawanych za niemożliwe oraz uratować życie pacjentom, które z różnych powodów znalazło się w zagrożeniu. Narzędzie chirurgiczne umożliwiają również swobodną ingerencję w wygląd człowieka, poprawiając poszczególne części jego ciała, które uznane zostały przez niego za nieszczególnie korzystne.

Narzędzia – podstawa współczesnej chirurgii

Jedno jest pewne: narzędzia chirurgiczne pod wieloma względami potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Ze względu na ich szerokie zastosowanie, dzieli się je na pięć grup: tnące, chwytające, przemieszczające, szyjące, iniekcyjne. Narzędzia tnące stanowi służący do przecina tkanek skalpel, zwany inaczej nożem chirurgicznym. Jest to mały, bardzo ostry nożyk, który najczęściej wykonuje się przy użyciu węglika tytanu. Większość skalpeli posiada wymienne, jednorazowe ostrza, jednak w chirurgii wciąż można spotkać przestarzałe modele, będące jednorazowym narzędziem z plastikową rączką. Do narządzi tnących zaliczamy również nożyczki chirurgiczne posiadające proste lub wygięte ostrza. Te pierwsze służą do przecinania i preparowania tkanek, zaś drugie do usuwania nadmiaru nici po założeniu szwów.

Na narzędzia chwytające składają się: pincety, kleszczyki z zamkiem oraz klemy. Pincety dzielą się na dwa rodzaje: automatyczne i chirurgiczne. Automatyczne wykorzystywane są do przytrzymywania delikatnych struktur oraz zapobiegają miażdżeniu tkanek. Chirurgiczne zaś przytrzymują skórę, powięzi oraz mięśnie. Zadaniem kleszczyków jest zamknięcie światła naczynia krwionośnego lub jelita w celu zapobieżenia wydostania się jego treści, a klemy służą do zaciskania tkanek.

Narzędzia szyjące tworzą najbardziej rozbudowaną grupę narzędzi chirurgicznych. Zaliczamy do nich imadła (służą do trzymania igły szwu chirurgicznego podczas szycia), igły (do szycia tkanek), szwy chirurgiczne (wchłanialne lub niewchłanialne), staplery (umożliwiające zszywanie mechaniczne) oraz haki chirurgiczne (wykorzystuje się je do odciągania oraz rozwierania tkanek w celu uwidocznienia pola operacyjnego). Jeśli zaś chodzi o narzędzia iniekcyjne to mianem tym określane są przede wszystkim igły – sterylne, jednorazowe służące do badań podskórnych, śródskórnych, dożylnych i domięśniowych lub do wkłuć oraz igły umożliwiające iniekcję z ostrym lancetem.

Dbałość o narzędzia jest równie ważna

W chirurgii, podobnie jak w stomatologii, ważna jest odpowiednia dbałość o poszczególne narzędzia. Niestety ich jednak odpowiednia sterylizacja, niezależnie od sposobu w jaki została wykonana, wymaga sporo uwagi. Po sterylizacji parowej należy dokładnie sprawdzić czy na narzędziach nie pozostały resztki środków nawilżających. Podczas użycia gorącego powietrza należy zaś dbać o to, by temperatura nie przekroczyła dozwolonej, gdyż może to skutkować rozwojem żywicy.  Należy zadbać również o to, by zakupione przez nas narzędzia chirurgiczne charakteryzowały się wysoka jakością wykonania oraz wytrzymałością. Tylko wtedy będą bowiem w stanie niezawodnie spełniać  swoją rolę.

.