Niekomfortowy problem – żylaki odbytu, hemoroidy, jak się ich pozbyć?

Guzki krwawnicze, popularnie zwane hemoroidami, ma tak naprawdę każdy z nas. To jedna z naturalnych struktur odbytu. Ich zadaniem jest kontrola nad wydalaniem stolca i gazów. Hemoroidy mają formę wypełnionych krwią poduszek. Zdarza się, że zbytnio się rozciągają i wypełniają krwią. Nie mogąc się z niej naturalnie opróżnić, zwykle dochodzi do stanów zapalnych samych guzków, jak i pozostałych struktur odbytu. Wypróżnianie się zaczyna być bolesne, a za czasem pojawiają się również problemy z siadaniem.

Przyczyny choroby hemoroidalnej

Do rozwoju choroby hemoroidalnej przyczynia się wiele czynników. Jedną z nich jest siedzący tryb życia i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Na rozwój hemoroidów narażone są również osoby otyłe. Również kobiety w ciąży zagrożone są rozwojem choroby hemoroidalnej, ze względu na zmiany hormonalne. Panie po kilku porodach czasem potrzebują intensywnego leczenia tuż po połogu.

Niestety, osoby uprawiające niektóre sporty również są narażone na wystąpienie tej przykrej przypadłości – jazda konna, kolarstwo znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych odbytu.

Ważna jest również dieta – jeśli jest ona uboga w błonnik i płyny, znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia stanów zapalnych struktur odbytu. Z drugiej strony – częste biegunki również znacznie przyspieszają rozwój choroby hemoroidalnej.

Osoby zmagające się z chorobami krążenia i żylakami w innych miejscach niż odbyt, również mogą z czasem odczuwać dolegliwości związane z zapaleniem struktur odbytu.

Wygląd hemoroidów

Hemoroidy zewnętrzne lekarz może zobaczyć bez używania specjalnych narzędzi. Wewnętrzne są schowane. Widoczne guzki mogą swędzieć, piec i krwawić. Gdy urosną, staną się bardziej podatne na drobnoustroje. To znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznego zapalenia.

Lekarz oprócz badania fizykalnego może wykonać badanie przez odbyt. Wówczas może ocenić stan guzków, ich wielkość oraz opracować najwłaściwszą metodę leczenia.

Pierwszymi objawami choroby hemoroidalnej są zwykle świąd odbytu i ból przy oddawaniu stolca. Z czasem pojawia się poczucie niepełnego wypróżnienia oraz krwawienie w trakcie oddawania stolca. Warto wtedy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu – on zapewne wypisze skierowanie do proktologa.

Leczenie hemoroidów

Dobór sposobu leczenia hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz  jej genezy. Gdy ich postać jest łagodna, często wystarczą nasiadówki lub przemywanie odbytu chusteczkami zamoczonymi w naparze z rumianku i nagietka. Takie zabiegi znacznie łagodzą ból, dezynfekują stany zapalne, co przyczynia się do zahamowania postępów choroby. Zioła, które również często stosuje się do leczenia żylaków odbytu to kasztanowiec, dąb szypułkowaty, ruszczyk kolczasty, nostrzyk żółty i czarna topola.

Domową terapię warto stosować w porozumieniu z lekarzem lub w formie leczenia wspomagającego. Prowadzi ono zwykle do złagodzenia bólu, jednak nie przyczynia się do rozwiązania problemu z żylakami odbytu.

proktologCzęsto na hemoroidy stosuje się również maści, czopki i kremy. Zwykle mają one działanie ściągające i zawierają takie substancje jak lidokaina, diosmina, tlenek cynku, wyciąg z nagietka, pączki topoli i hydrokortyzon.

Lekarze zalecają pacjentom leki takie jak Procto hemolan, Proksanol lub Hemorectal.

Leczenie inwazyjne hemoroidów

Popularnym sposobem poradzenia sobie z żylakami odbytu jest metoda Barrona, popularnie zwana gumkowaniem. Stosuje się również krioterapię, podwiązywanie oraz usuwanie laserowe. Przy zaawansowanych stanach zapalnych, usuwa się je chirurgicznie – stosowane w tym przypadku metody to hemoroidektoia otwarta i zamknięta.

Choroba hemoroidalna a rak jelita grubego

Zdarza się, że krwawienie z odbytu przypisywane hemoroidom, w rzeczywistości powodowane jest rakiem jelita grubego. Z krwawieniem zawsze warto zwrócić się do lekarza. Nawet jeśli oznacza ono chorobę hemoroidalną, przy okazji sprawdzimy stan swojego układu trawiennego i wydalniczego.

Rak jelita grubego na samym początku daje objawy w postaci zmiany rytmu wypróżnień, niedokrwistości oraz chudnięcia chorego. Rozwojowi choroby towarzyszy również ból brzucha, który z czasem może znacznie przybierać na sile. Dość częstym przypadkiem jest, gdy rak jelita grubego i hemoroidy są ze sobą powiązane, a ich objawy mogą nakładać się na siebie w taki sposób, że trudno rozpoznać zarówno jedną, jak i drugą chorobę.