Wszystko o tabletkach „dzień po”

Niektóre metody antykoncepcji mogą zawieść, można też odbyć stosunek bez zabezpieczenia lub taki, po którym mamy wątpliwości czy zostało zachowane należyte bezpieczeństwo. Bez względu na powody, można zabezpieczyć się przed niepożądanymi skutkami takich czynów. Tabletka „dzień po” może tutaj okazać się bardzo pomocna, jednak co o niej tak naprawdę wiemy?

Czym są tabletki „dzień po”

Tabletki „dzień po” są traktowane jako antykoncepcja awaryjna i doraźna, nienadająca się do stałego stosowania. Używa się ją, gdy inne metody antykoncepcyjne zawiodły, na przykład, gdy pękła prezerwatywa lub gdy po niezabezpieczonym stosunku chcemy uniknąć ciąży. Taka tabletka nie będzie jednak skuteczna, gdy doszło do zapłodnienia zanim z niej skorzystaliśmy, dlatego warto liczyć się z taką ewentualnością.

Kiedy skorzystać z tabletek „dzień po”

Z jednej strony nazwa kojarzona z tą metodą antykoncepcji jest dobra, bo sugeruje, że powinno się ją stosować w niedługim odstępie czasu od stosunku, jednak nieprawdą jest, że jest to tylko jeden dzień. Tabletki „dzień po” tak naprawdę powinny skuteczne, jeżeli zastosuje się je w ciągu pięciu dni od stosunku, jednak każdy przypadek jest inny. Tak naprawdę przyjęcie tabletki powinno nastąpić zanim u kobiety dojdzie do owulacji, w zależności od dnia cyklu może się okazać, że wzięcie tabletki nawet drugiego dnia po stosunku będzie zbyt późnym działaniem, właśnie dlatego dostęp do tego rodzaju leków powinien być łatwo dostępny.

Działania niepożądane

Tak jak każdy lek, także tabletki „dzień po” mają niepożądane skutki.  Co ciekawe, taka metoda antykoncepcji jest też uważana powszechnie za bezpieczną. Wbrew pozorom to nie jest sprzeczność, ponieważ zaobserwowane skutki uboczne miały łagodny przebieg i nie były trwałe. Oczywiście jak każdy lek należy zachować ostrożność przy jego stosowaniu i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub opisanym w ulotce sposobem użycia tabletek.

Tabletka po - Praktyka24 Wrocław

Tabletki zaburzają cykl miesięczny, jednak nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ na tym polega działanie tego rodzaju antykoncepcji. Krwawienia powinny pojawić się w ciągu tygodnia od podania leku, jednak nie zaobserwowano tego u wszystkich kobiet, dlatego braku krwawienia nie powinno się odbierać jako niepowodzenia zastosowania tej metody. U niektórych kobiet po zastosowaniu leku mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, a także nudności i wymioty. O ile w przypadku nudności nie powinniśmy się martwić, to gdy wystąpią wymioty powinniśmy – według niektórych specjalistów – wziąć kolejną dawkę leku.

Kiedy możemy skorzystać z antykoncepcji postkoitalnej

Ten rodzaj antykoncepcji pozwala zabezpieczyć się przed ciążą, gdy nasze zabezpieczenie nie zadziałało. Możliwości jest tutaj naprawdę dużo, prezerwatywa mogła być nieprawidłowo użyta, pęknąć, zsunąć się. Mogło też dojść do pominięcia trzech lub więcej tabletek dwuskładnikowych antykoncepcyjnych lub jednoskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej. Oprócz tego te same zagrożenie niesie opóźnienie przyjęcia iniekcji noretysteronu (powyżej dwóch tygodni), estrogenu (powyżej siedmiu dni), wydalenie wkładki wewnątrzmacicznej, nieskuteczne zastosowanie stosunku przerywanego, przedwczesne usunięcie, odłączenie plastra lub dopochwowego systemu antykoncepcyjnego, kapturka szyjkowego. Kapturek może być zagrożeniem także, jeżeli będzie uszkodzony. Czas ma duże znaczenie w przypadku tej antykoncepcji, dlatego warto skorzystać z usług prywatnych przychodni: http://www.praktyka24.pl/Baza-wiedzy/Escapelle-i-EllaOne-tabletki-wczesnoporonne-we-Wroclawiu.

Innymi powodami niezwiązanymi z nieskutecznym zastosowaniem metod antykoncepcyjnych są dwa bardzo różniące się od siebie przyczyny mogące spowodować, że zajdziemy w ciąże. Jest nim stosunek uprawiany bez zabezpieczenia, ale także przypadek przemocy seksualnej. Szczególnie istotny jest ten ostatni powód, zastosowanie takiej tabletki pozwala, żeby ofiara takiego rodzaju przemocy mogła czuć się pewna, że nie będzie mieć dziecka z osobą, która dokonała napaści na tle seksualnym.