6 faktów o tabletce “dzień po”

16781Popularna tabletka ‘’dzień po’’, pełni rolę antykoncepcji doraźnej, którą należy stosować jedynie w sytuacjach kryzysowych. Jej zastosowanie bowiem jest konieczne wtedy, gdy podczas stosunku nie użyto żadnej formy zabezpieczenia.

Często również, tabletka ‘’dzień po’’ musi zostać zażyta w przypadku, gdy zastosowane formy antykoncepcji zawiodły. W dzisiejszych czasach, bardzo łatwo jest zapobiec zapłodnieniu.

Istnieją również środki antykoncepcyjne do zażycia po stosunku, które nazywa się tabletkami wczesnoporonnymi. Zanim zdecydujemy się na pigułkę ‘’dzień po’’, należy uważnie zapoznać się ze sposobem ich działania, ewentualnymi powikłaniami oraz sytuacjami, w których tabletka taka może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Co kryje się za działaniem tabletek ‘’dzień po’’? Dlaczego są tak popularne i w jaki sposób należy je przyjmować?

Poniżej przedstawiamy 6 najważniejszych faktów dotyczących pigułki ‘’dzień po’’.

1. Pigułka ‘’dzień po’’, nie jest tabletką wczesnoporonną

Ten sposób antykoncepcji zażywany po stosunku, nie przyczynia się do wywołania poronienia. Oznacza to, iż w przypadku dojścia do zapłodnienia, tabletka nie wykaże żadnych efektów. Zażycie pigułki ma na celu opóźnienie owulacji.

Powinny przyjmować ją kobiety, które chcą zapobiec niechcianej ciąży, a nie wywołać poronienie.

2. Tabletka nie może zastąpić tradycyjnej antykoncepcji

Ze względu na działania niepożądane, jakie mogą wiązać się z zażyciem pigułki ‘’dzień po’’, należy ją stosować jedynie w sytuacjach awaryjnych opisanych powyżej.

Jak sama nazwa wskazuje – tabletkę tę należy przyjąć dzień po stosunku, w którym nie zastosowano żadnych metod antykoncepcji. Absolutnie nie można traktować tego sposobu jako codziennej formy zabezpieczenia przed ciążą.

3. Jak działa tabletka ‘’dzień po’’?

Jeśli chodzi o odległość czasu, warto pamiętać, że im szybciej tabletka zostanie przyjęta, tym większe mamy szanse na zapobiegnięciu niechcianej ciąży. Co prawda, utrzymuje się, że pigułkę tę można zażyć nawet do pięciu dni po zbliżeniu.

kobieta test ciążowy
Warto jednak pamiętać o tym, że im więcej czasu upłynie, tym mniejsze słabsze działanie może wykazać tabletka. Proces jajeczkowania trwa około 5 dni, dlatego lekarze wyznaczają ten okres czasu jako maksymalny, kiedy można przyjąć tabletkę.

Po upływie tego czasu, przyjmowanie pigułki nie ma żadnego sensu. Z racji nazwy tabletki, przyjęcie jej do 24 godzin po stosunku, praktycznie za każdym razem pozwala zapobiec zajściu w ciążę.

4. Skutki uboczne są odczuwalne jedynie w czasie cyklu, w którym została przyjęta pigułka

Wiele źródeł podaje, jakoby tabletka ‘’dzień po’’ miała wywoływać długotrwałe efekty uboczne. Warto pamiętać, że ewentualne skutki uboczne, jakie powstają po zażyciu tabletki, utrzymują się jedynie w ciągu trwania cyklu, w którym kobieta zażyła tabletkę.

5. Skutki uboczne nie mają wpływu na funkcjonowanie organizmu i układu rozrodczego

Jak przy większości leków, tabletki antykoncepcyjne przyczyniają się do powstawania różnego rodzaju efektów ubocznych. Są to najczęściej nudności, boleści podbrzusza, brzucha i głowy lub nieregularne krwawienia w samym środku cyklu.

Ewentualnie, mogą się pojawić takie skutki uboczne jak biegunka, wymioty czy też nieregularnie krwawienia w ciągu całej miesiączki. Do rzadkich objawów zalicza się z kolei wysypkę, bolesne miesiączki, bóle miednicy czy nawet obrzęk twarzy.

Każdy z wymienionych skutków ubocznych trwa podczas cyklu miesięcznego. Przyjęcie tabletki nie zaburzy działania organizmu, pod warunkiem, że przyjmujemy tabletkę raz na pewien czas i nie stosujemy jej zamienne ze środkami antykoncepcyjnymi.

6. Najczęściej, tabletkę ‘’dzień po’’ kupują kobiety będące w wieku 25-30 lat

Wbrew pozorom i powszechnej opinii, jakoby tabletki te miały zażywać głównie nastolatki, większą część kobiet, która je kupuje, to kobiety w wieku od 25 do 30 lat.

tabletka dzień po na receptę
Tabletki te, przez dłuższy czas były bowiem dostępne bez recepty, a żeby je zakupić, należało ukończyć jedynie 15 rok życia. Obecnie, tabletkę tę dostaniemy jedynie za okazaniem recepty.

Wiek kobiet przyjmujących pigułę jest różny, a osobami kupującymi mogą być nawet mężczyźni. Co ciekawe, stanowią oni prawie połowę wszystkich osób, które kupują tabletki ‘’dzień po’’.