Czym zajmuje się traumatolog i jak nam może pomóc?

Traumatolog jest specjalistą i medykiem, którego zakres działalności skupia się przede wszystkim na leczeniu chorób i urazów układu ruchu. Bardzo często, na ten zawód mówi się również ortopedia i chirurgia pourazowa. Traumatolog zna wszystkie elementy układu kostnego, chrzęstnego, stawowego, naczyniowego oraz mięśniowego. Zdiagnozowanie choroby układu narządu ruchu następuje po przeprowadzeniu badań USG, radiologicznych oraz laboratoryjnych. Części, które należą do układu ruchu, wymagają bardzo dokładnego sprawdzenia i przebadania. Traumatolog, po postawieniu diagnozy, zaleca swoim pacjentom nieprzeciążanie narządów układu ruchu.

Zakres działania traumatologa obejmuje części ciała takie jak:

  • Układ szkieletu
  • Układ więzadeł
  • Układ stawów
  • Układ mięśni.

Zadaniem lekarza traumatologa, jest diagnostyka, leczenie i zalecanie odpowiedniej formy rehabilitacji dla osób, które przebyły złamania, wypadki, stłuczenia oraz dla tych, którzy cierpią na wrodzone wady. Ortopeda zajmuje się również złamaniami i urazami wszystkich części ciała oprócz czaszki. Poza tym, wielu traumatologów wykonuje różne zabiegi i operacje.

Najważniejsze i najczęściej występujące problemy związane z układem ruchu, to między innymi:

  • Skolioza i kifoza
  • Stopa koślawa
  • Haluksy
  • Osteoporoza
  • Nowotwory kości
  • Urazy – złamania, skręcenia czy stłuczenia
  • Urazy stawów, więzadeł i ścięgien.

Traumatologia dziecięca

Inną dziedziną traumatologii jest ortopedia dziecięca. Zadaniem specjalistów jest również diagnoza i leczenie dzieci, jednak w ich przypadku stosuje się nieco inne rodzaje rehabilitacji, ze względu na wciąż rozwijające się kości. Traumatolog kieruje dzieci na rehabilitację. Młodsi pacjenci, którzy wymagają specjalistycznego leczenia ortopedycznego, mają wady wrodzone i wady postawy. Ortopedia dziecięca zajmuje się wadami rąk, nóg oraz klatki piersiowej i kręgosłupa. Dużo mówi się również o traumatologii układu nerwowego. Jest to dziedzina, która ściśle łączy się z traumatologią dziecięcą.

ortopeda wrocław
Sprawdź –> mediaid.care

Kiedy trzeba iść do traumatologa?

Aby umówić wizytę do traumatologa, potrzebne jest skierowanie. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zostaliśmy poważnie ranni, a dany uraz należy zoperować w szpitalu. Zadaniem traumatologa jest wykonywanie operacji, które ratują nie tylko kończyny, ale i życie. Poza tym, do ortopedy należy iść w przypadku urazów, przez które powstały obrzęki. Jeśli w miejscu urazu widnieje zasinienie i ból, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty. Poza tym, traumatolog pomoże nam również w przypadkach, gdy mamy problem z poruszaniem poszczególnymi stawami, gdy ruchy naszych stawów są zmienne oraz gdy towarzyszy nam ból. Nie powinniśmy również lekceważyć objawów takich jak ból przy wykonywaniu konkretnych czynności czy pojawianie się przykurczy.

W przypadku powyższych i podobnych objawów, traumatolog obejrzy miejsce, które uległo urazowi i określi stan, w jakim znajduje się dany obrzęk itp. Idąc do traumatologa, należy zabrać ze sobą wszystkie poprzednie wyniki badań, które dotyczą konkretnego urazu. Specjalista obejrzy nas, przeprowadzi wywiad i zaleci dalsze leczenie. Osoby, które dostają skierowanie do poradni traumatologicznej, najczęściej mają wrodzone lub nabyte wady układu ruchu, lub są ofiarami wypadków. Oprócz tego, do traumatologa mogą się udać również sportowcy oraz osoby pracujące fizycznie.

Urazy, wady i choroby, jakie może wyleczyć traumatolog, to między innymi:

  • Dyskopatia – jest to jedna z najczęściej pojawiających się chorób kręgosłupa lędźwiowego. Choroba ta dotyczy krążków międzykręgowych. Ich nieprawidłowy układ prowadzi do ucisku rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych.
  • Zwyrodnienie kręgosłupa polega na wczesnym wyrodnieniu tkanek, które odpowiadają za łączenie kręgów. Choroba ta zazwyczaj dotyka ludzi starszych, jednak nierzadko pojawia się u osób młodych.
  • Skolioza i kifoza – są to najczęstsze problemy z kręgosłupem, zarówno w przypadku traumatologii ogólnej, jak i dziecięcej. Te skrzywienia kręgosłupa mogą prowadzić do poważnych problemów w późniejszych latach.

Dziedzina traumatologii jest bardzo szeroka. Zakres działania traumatologów skupia się na przyczynach i skutkach urazów i wad wrodzonych układu ruchu. Dodatkowo, specjaliści zajmują się mechanizmami konkretnych rodzajów urazów oraz opracowują sposoby ich leczenia.