Regularne badania to podstawa w zachowaniu zdrowia, ponieważ już zawczasu można wykryć nieprawidłowości, a tym samym zacząć działać, jeszcze zanim choroba wejdzie w bardziej niebezpieczne stadium. Badania profilaktyczne to szansa na długie życie, jednak w momencie, gdy wystąpią pierwsze objawy i sygnały, że dzieje się coś nieodpowiedniego, należy udać się do specjalisty. Poradnia angiologiczna to jedno z tych miejsc, które działa w bardzo ważnej, a jednocześnie wąskiej dziedzinie.
Schorzenia, z którymi warto udać się do angiologa
Choroby układu krążenia występują coraz częściej z racji niezdrowego i siedzącego trybu życia. Obecnie wiele osób ma problemy z tej dziedziny, zatem angiolodzy mają mnóstwo pracy, a za sprawą rosnącej świadomości, pacjenci wiedzą, iż warto udać się do lekarza specjalisty w tym obszarze. Do najpopularniejszych schorzeń z zakresu tego działu medycyny należą:
Zatorowość płucna – schorzenie występuje w momencie, gdy zator zmniejsza lub całkowicie zatyka tętnicę płucną lub jej rozgałęzienia. Wówczas dochodzi do zmniejszenia lub całkowitego braku przepływu krwi z serca do płuc. Objawami, które powinny zaalarmować pacjenta, są bóle w klatce piersiowej, duszności, nagły suchy kaszel, przyspieszony oddech. Wraz z pogarszaniem się tego stanu mogą pojawić się również omdlenia i zasłabnięcia, gorączka czy krwioplucie.
Żylaki – objawy żylaków można zauważyć na kończynach, wówczas pojawiają się tam widoczne rozszerzone i wydłużone naczynia krwionośne. Zazwyczaj mają one kolor fioletowy lub różne odcienie czerwonego. Do tego mogą to być pojedyncze naczynka lub całe skupiska, jednak warto pamiętać, że ich położenie czy wygląd różnią się od rodzaju schorzenia.
Miażdżyca tętnic szyjnych – w tym przypadku należy wiedzieć, że to schorzenie rozwija się i niekiedy przebiega bezobjawowo, przez co trudno zauważyć niepokojące zmiany charakterystyczne dla tej choroby. Jednak trzeba mieć na uwadze tego typu symptomy jak: drętwienie, zaburzenia mowy, czucia lub widzenia, bóle nóg lub tylko ich części, niedowłady, dokuczliwe bóle głowy.
Zespół stopy cukrzycowej – objawy tej choroby są różnorodne i wiele zależy od konkretnego przypadku. Można tu jednak wymienić kilka z symptomów schorzenia: zaburzenia czucia dotyku, nacisku, bólu, wibracji czy temperatury. Do tego występują drętwienia oraz mrowienie, skurcze, bóle czy pieczenie. Warto też zwrócić uwagę na suchą skórę i deformacje palców stóp.
Obrzęk limfatyczny – poprzez nagromadzenie płynu, widocznym objawem jest asymetria pomiędzy częściami ciała. Dalej można zobaczyć grubszą i grudkowatą skórę w miejscu obrzęku, z czasem staje się ona łuskowata oraz popękana, a przy ucisku w tym miejscu nie widać dołków na skórze. Może również wystąpić wysypka, zaczerwienienie, swędzenie, mrowienie, bóle czy pieczenie.
Kiedy warto zgłosić się do poradni angiologicznej?
Do poradni angiologicznej warto udać się w momencie, gdy odpowiednie skierowanie wystawi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Po badaniu i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem pewne symptomy są charakterystyczne dla chorób właśnie z tego obszaru, zatem wówczas z takim dokumentem trzeba udać się niezwłocznie do angiologa.
Sam pacjent powinien zgłosić się do tego specjalisty, kiedy wystąpią u niego dolegliwości związane właśnie z pracą tętnic oraz naczyń, mogą to być skurcze i pieczenie kończyn dolnych, żylaki, pajączki, brak czucia w nogach lub rękach, pieczenie, drętwienie lub opuchnięcia. Wszelkie niepokojące i odstające od normy sygnały mogą być świadectwem już istniejącej choroby lub rozwijającego się niepożądanego stanu.
Jakiego rodzaju badania można wykonać w poradni angiologicznej?
Specjalista angiolog dysponuje szerokim wachlarzem badań, które pomogą mu w postawieniu diagnozy. Wśród nich znajduje się badanie krwi, IgM, CIC, lipidogram, koagulogram czy agregacja płytek. Do tego niekiedy potrzebne będzie USG tętnic szyjnych czy kończyn. Niezbędna może okazać się tomografia komputerowa.
Jakie leczenie może zostać zaproponowane pacjentowi przez angiologa?
Lekarz może zaoferować bezinwazyjne lub mało inwazyjne leczenie choroby. Wszystko jest uzależniona od danego schorzenia, jego zaawansowania oraz stanu pacjenta. Zwykle sprowadza się to do zamknięcia naczynek różnymi metodami lub chory dostaje skierowanie do chirurga naczyniowego, który jest niezbędny przy poważniejszych przypadkach.