Najważniejsze fakty na temat badania OCT oka

Optyczna koherentna tomografia dna oka, czyli badanie OCT, zrewolucjonizowała diagnostykę powszechnych schorzeń narządu wzroku. Ta nowoczesna, szybka i bezbolesna metoda obrazowania narządu wzroku nie ma sobie równych we wczesnym rozpoznawaniu m.in. zwyrodnienia plamki żółtej lub zmian jaskrowych. Na czym polega badanie OCT i kiedy powinno się je wykonać? Sprawdź.

Czym jest badanie OCT?

Tomografia optyczna jest szeroko stosowana w medycynie do nieinwazyjnego obrazowania struktur wewnętrznych tkanek i organów. Narzędzie to sprawdziło się nie tylko w gastrologii lub dermatologii, ale przede wszystkim w okulistyce. Przy jego pomocy możemy wykryć patologię w obrębie przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej, a następnie monitorować odpowiedź na terapię. Sygnał optyczny wykorzystywany do przeprowadzenia całej procedury jest całkowicie bezpieczny dla pacjentów. Właśnie dlatego badanie OCT może być powtarzane wiele razy nawet w przypadku kobiet w ciąży lub osób starszych. 

Kompleksowych informacji dostarcza specjaliście analiza współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Na tej podstawie możemy między innymi dokonać pomiaru jej grubości, a także uzyskać dokładny model przekroju tkanki. Na czym polega badanie OCT? Na samym początku pacjent siada przed aparatem diagnostycznym i opiera głowę na specjalnej podpórce. Następnie specjalista zaczyna obserwować na ekranie dno oka. Badany powinien wówczas pozostać w bezruchu i stosować się do poleceń lekarza. Na szczęście proces ten trwa bardzo krótko – od kilku do kilkunastu minut. 

Kiedy powinno się wykonać badanie OCT? 

Badanie OCT powinno się wykonać nie tylko wtedy, kiedy istnieje podejrzenie różnych poważnych schorzeń, takich jak jaskra. Korzyści przynosi również osobom borykającym się z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą lub poważnymi wadami wzroku. Wskazaniem do tomografii oka będą również obrzęk plamki żółtej, makulopatia cukrzycowa lub jakiekolwiek uciążliwe, przewlekłe symptomy, między innymi:

  • migreny,
  • uczucie ucisku na gałkę oczną,
  • podwójne widzenie i zawężone pole widzenia,
  • mroczki lub nagłe błyski i inne nietypowe doznania wzrokowe.

Badanie OCT nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Niemal natychmiast jesteśmy też w stanie wrócić do normalnego, codziennego funkcjonowania. Chcąc dokładnie zbadać dno oka wraz z plamką żółtą, okulista może jednak przed całą procedurą wprowadzić do oczu pacjenta krople rozszerzające źrenice. Ponieważ mogą one powodować chwilowe pogorszenie widzenia, jakiś czas po jego zakończeniu powinniśmy unikać prowadzenia samochodu.

Co wykrywa badanie OCT?

Tomografia dna oka jest stosunkowo szybką, bezbolesną i nieinwazyjną metodą wykorzystywaną we wczesnej diagnostyce wielu poważnych schorzeń. Chociaż niektóre z nich stanowią poważne zagrożenie dla naszej kondycji zdrowotnej, na początkowym etapie nie wywołują żadnych charakterystycznych objawów. Właśnie wtedy przychodzi na pomoc badanie OCT, dzięki któremu możemy wykryć jakiekolwiek zmiany w obrębie przedniej i tylnej części gałki ocznej, a także ustalić konkretne wskazania i natychmiast rozpocząć leczenie. W wielu przypadkach interpretacja wyników pozwala na dokładny pomiar ich wielkości lub ocenę skuteczności zastosowanej terapii. 

Profilaktycznie bywa ono zalecane wszystkim pacjentom w podeszłym wieku, którzy znajdują się w grupie ryzyka zachorowań na jaskrę. Co jeszcze wykrywa badanie OCT? Przede wszystkim pozwala ono ocenić kondycję tarczy nerwu wzrokowego, określić zmiany grubości siatkówki i wykryć zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) lub zmiany jaskrowe.

Czy badanie OCT jest refundowane?

Lekarz wystawia skierowanie refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zawsze wtedy, kiedy dostrzega korzyści diagnostyczne z przeprowadzenia konkretnego badania. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach będzie to jednak możliwe. Przede wszystkim skierowania na NFZ nie dostaniemy podczas wizyty w prywatnym gabinecie. Jeśli chcemy je uzyskać, musimy udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub placówki medycznej, która zawarła kontrakt z funduszem.

Jeśli specjalista przewidział taką potrzebę u swojego pacjenta, prawdopodobnie zleci mu wykonanie badania OCT w ramach refundacji. Zazwyczaj otrzymujemy od niego wówczas wskazówki dotyczące miejsca, w którym będziemy w stanie je wykonać, korzystając z funduszu NFZ.

Gdzie wykonać badanie OCT oka?

Szukasz profesjonalnej opieki medycznej? Pamiętaj, że przeprowadzenie tomografii dna oka wymaga inwestycji w specjalistyczny, wysokiej jakości sprzęt, który umożliwi szybkie i precyzyjne wykonanie skanu. Nie wszędzie więc będziemy w stanie skorzystać z tej usługi. Gdzie wykonać badanie OCT oka? Najlepszym wyborem będą placówki, które oferują kompleksowe usługi medyczne, w tym profilaktykę, rozpoznanie i leczenie chorób oczu. W naszej klinice okulistycznej zapewniamy pacjentom nowoczesną i kompleksową diagnostykę wszystkich typowych schorzeń narządu wzroku, które wymagają skorzystania między innymi z badania OCT. Jelenia Góra to miasto, w którym przyjmują okuliści zatrudnieni w Centrum Medycznym Zabobrze. Zapraszamy.