Dawniej wymogi co do strojów w placówkach medycznych były bardzo rygorystyczne. Wszystkie musiały być bardzo sterylne i jednokolorowe. Dzisiaj natomiast już się to zmienia, jednak dalej należy oczywiście zachowywać jak najwyższe normy sanitarne. Sprawdźmy więc, jak mogą się ubierać lekarze i o czym muszą pamiętać przy ewentualnych zmianach swojego roboczego stroju.
Wymogi dotyczące ubioru lekarzy
Zależą one w głównym stopniu od placówek, w jakich się pracuje. W przychodniach miejskich lub prywatnych klinikach dość luźno podchodzi się do kwestii wyglądowych, zaś w szpitalach można zauważyć pewne elementy powtarzalne, do których po prostu takie ośrodki muszą się zalecać.
Jeśli zaś chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to wszystkie ubrania medyczne muszą być:
- Wykonane ze sterylnych, łatwych do czyszczenia materiałów (bawełniane z domieszką syntetyków)
- Dopasowane tak, by nie były za duże lub by nie krępowały ruchów
- Wygodne, by nie ciążyły przez długie godziny dyżurów
- Antyalergiczne, by nie były w stanie szkodzić ani lekarzom ani pacjentom
Pozostałe wymogi są już indywidualnie ustalane przez dyrekcje placówek.
Jakie ubrania medyczne są zalecane?
W kwestii doboru odpowiedniego rodzaju ubioru sprawa również nie jest jednoznaczna. Musi on być przede wszystkim dla lekarza komfortowy, dlatego odchodzi się od kombinezonów, czy nawet zestawów (specjalnych spodni z koszulkami).
Kwestia obuwia również jest dowolna, chociaż w szpitalach bardzo często można spotkać lekarzy i pielęgniarki w specjalnych klapkach piankowych, ale to dlatego, że są one po prostu najwygodniejsze.
W większych placówkach nie może być jednak tak, że lekarz nie ma na sobie medycznej odzieży wierzchniej, np. w postaci kitla. Ta część garderoby pozwala nie tylko odróżnić lekarza od reszty personelu, ale też zapewnia mu znaczącą ochronę podczas spotkań z pacjentami, dlatego w dalszym ciągu jest on w niektórych miejscach obowiązkowy.
Jak może wyglądać kitel?
Obowiązek noszenia kitla nie oznacza jednak, że musi on być biały. W tej kwestii jest już nieco luźniej i coraz częściej odchodzi się od bieli. Zwłaszcza w pediatrii stawia się na różnokolorowe kitle ze wzorkami, które są po prostu przyjazne dla dzieci.
W innych specjalizacjach spotyka się raczej kolory:
- Zielony – chirurgia
- Niebieski – pielęgniarstwo
- Żółty – administracja
- Fioletowy – pediatrzy
Natomiast ich przyporządkowanie nie musi być tak ścisłe i w różnych miejscach kolory mogą się mieszać.
Jakie ubranie najlepiej się sprawdza?
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wymogi, można stwierdzić, że wśród lekarzy najlepiej sprawdzają się dresy uzupełnione specjalną odzieżą medyczną. W tej kwestii królują oczywiście kitle i fartuchy, a ewentualne kombinezony czy czepki zakłada się na ostrych dyżurach, czy podczas operacji.
W odzieży medycznej męskiej lub damskiej chodzi przede wszystkim o to, by była ona należycie chroniona przed bakteriami, ale nie można zapominać, że ochrona musi się łączyć z wygodą lekarza i schludnością przyjazną dla oka pacjentów.
Czy lekarz sam może dobrać strój?
W większości przypadków właśnie tak jest, chyba że kierownictwo placówki postanowi inaczej. Najczęściej wybiera on dla siebie spodnie, obuwie i koszulki – oczywiście zgodne z wymogami – natomiast w kwestii kitla decyzja nie zawsze należy już do lekarza. To od dyrekcji zależy jego kolor, krój i wzory. Specjalista może oczywiście wyrazić swój sprzeciw, jeśli wybrana odzież medyczna przeszkadza mu w wykonywaniu obowiązków, natomiast najczęściej te wybory są zgodne z potrzebami lekarzy.
Czy więc lekarz musi być w kitlu? Zazwyczaj tak, ale, jak widać, może on praktycznie każdy element ubioru dobrać pod siebie, by było mu jak najbardziej wygodnie. W pracy nie skupia się on na ubiorze, dlatego często to dyrekcja zajmuje się tworzeniem odpowiednich dla niego wymogów, ale najlepiej, jeśli on sam zadba o swoje bezpieczeństwo i komfort, zwłaszcza że sam najlepiej wie, jak to zrobić.