Płyn do soczewek – jakie jest jego zadanie i jak go wybrać?

Zmiana okularów korekcyjnych na soczewki kontaktowe nie kończy się tylko na doborze odpowiedniego produktu. Istotne jest również dobranie odpowiedniego płynu do soczewek. Do czego służy płyn i na jaki warto się zdecydować?

Noszenie soczewek miesięcznych wymaga od ich użytkowników zachowania podstawowych zasad higieny, a co się z tym wiąże – specjalistycznej pielęgnacji. Oprócz tego soczewki powinny być przechowane w przeznaczonym do tego pojemniku, aby niepotrzebne bakterie nie dostały się ostatecznie do oka.

Do czego służy płyn do soczewek?

Podstawowym zadaniem płynu do soczewek jest nie tyle ich pielęgnacja w celu przedłużenia czasu użycia, a przede wszystkim usuwanie wszystkich zanieczyszczeń i osadów, które powstały podczas noszenia. Płyn do soczewek usuwa również wszystkie mikroorganizmy. Oprócz tego płyn do soczewek powinien nawilżyć znajdującą się w pojemniku soczewkę, aby uchronić użytkownika przed podrażnieniem, suchością, a nawet łzawieniem. Dobrze dobrany płyn poprawi komfort noszenia soczewek każdego dnia. Oprócz tego z pewnością zmieni się częstotliwość występowania uporczywych infekcji lub chorób oczu.

Najważniejsze, aby płyn do soczewek był wielofunkcyjny. Sprawdzi się to przede wszystkim w momencie wyboru soczewek miękkich hydrożelowych czy silikonowo-hydrożelowe.

Rodzaje płynów do soczewek – na co zwrócić uwagę?

Płyny do soczewek dzielimy na dwa rodzaje – jednostopniowe i dwustopniowe. To jaki wybierzemy zależy głównie od rodzaju soczewek noszonych na co dzień. Je natomiast dzielimy ze względu na materiał, z którego zostały wyprodukowane, czyli miękkie lub twarde. Soczewki miękkie zazwyczaj są hydrożelowe albo silikonowo-hydrożelowych i to do nich stosuje się najczęściej płyny jednostopniowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim dezynfekcja oraz nawilżenie materiału. Inaczej jest w przypadku soczewek twardych – stosuje się płyny dwustopniowe. Należy jednak pamiętać, że potrzebny będzie jeden płyn do przechowywania, a drugi do mycia.

Jaki płyn do soczewek wybrać?

W zależności od rodzaju soczewek, które nosimy, to do nich dostosowujemy rodzaj płynu. Oprócz dwóch wymienionych wyżej płynów do soczewek (jednostopniowych oraz dwustopniowych), istnieje również trzeci rodzaj – oksydacyjne. Ich aktywnym składnikiem jest nadtlenek wodoru. Przy jego zakupie i pielęgnacji soczewek potrzebny będzie pojemnik z dyskiem kanalizacyjnym. Aktualnie płyny oksydacyjne są dedykowane osobom zmagającym się z różnego rodzaju alergiami.

Dlaczego płyn do soczewek jest tak potrzebny?

Płynu do soczewek nie można zastąpić innym preparatem czyszczącym. Dzieje się dlatego, że preparat czyszczący soczewki ma w swoim składzie składniki, które w głównej mierze czyszczą z zanieczyszczeń soczewki, ale również pielęgnują je, poprawiając komfort noszenia. Warto pamiętać, że na samej soczewce w ciągu dnia gromadzą się zanieczyszczenia z powietrza, jak i osady białkowe, które są idealnym środowiskiem do mnożenia się bakterii. Tylko dobre płyny do soczewek będą potrafiły je wyeliminować, a co się z tym wiążę – zmniejszy się ryzyko chorób oczu.

Używanie do czyszczenia mydła bądź żelu myjącego może trwale uszkodzić soczewkę kontaktową, przez co nie będzie już zdatna do użytku. Nie tylko jej założenie będzie wiązało się z ogromnym dyskomfortem – pogorszy się również widzenie użytkownika. W większości przypadków pojawi się także swędzenie i łzawienie.

Proces stosowania soczewek kontaktowych – od czego zacząć?

Płynu do soczewek używa się tylko w przypadku soczewek kontaktowych miesięcznych. Posiadacze soczewek jednodniowych mogą cieszyć się większą swobodą w zachowaniu odpowiedniej higieny. Miesięczne soczewki przechowujemy w nocy w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby przed każdorazowym wyjęciem soczewki – umyć, zdezynfekować dłonie. Następnie wyjętą soczewkę umieszczamy na dłoni i polewamy płynem do soczewek. Później opuszką palca wystarczy kilka razy je przetrzeć i schować do pojemnika z płynem pielęgnacyjnym.

Płyny do soczewek powinny być dobierane do indywidualnych potrzeb użytkownika, a sama decyzja jest niezwykle trudna. Nie ma jednak jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Dobrze sprawdza się jedynie metoda prób i błędów, a także świadomość oczekiwań. Najważniejsze jest jednak, aby płyn do soczewek służył i spełniał swoje podstawowe zadanie – dezynfekcja i pielęgnacja. Bogaty wybór płynów do soczewek dostępny jest w sklepie online.