Retinoskopia – co to za badanie i kto powinien je wykonać?

Retinoskopia jest jednym z badań o charakterze rutynowym, przeprowadzanym podczas zwykłej kontroli stanu wzroku. Wiedza o tym, czym dokładnie jest takie badanie, jak przebiega i kiedy należy się na nie udać, będzie szczególnie przydatna, jeśli podejrzewasz u siebie wadę wzroku lub już ją masz i wymagasz regularnych badań kontrolnych. W poniższym tekście przedstawiamy najważniejsze informacje związane z retinoskopią. 

Na czym polega retinoskopia?

W ramach retinoskopii sprawdzane są kierunki i zakres błędów refrakcji, czyli wad wzroku m.in. takich jak krótkowzroczność i dalekowzroczność. Aby móc przeprowadzić badanie, konieczne jest porażenie akomodacji oka poprzez zapuszczenie specjalnych kropli. Następnie lekarz w zaciemnionym pomieszczeniu umieszcza retinoskop przed okiem pacjenta, przesuwając go od lewej do prawej strony, a następnie z góry na dół. W ten sposób możliwe jest zaobserwowanie czerwonych błysków z dna oka. Jeśli błysk podąża za retinoskopem, możliwe jest występowanie dalekowzroczności. Z kolei krótkowzroczność diagnozuje się, gdy błysk podąża w kierunku przeciwnym. 

Czy retinoskopia wymaga przygotowania?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przed wykonaniem retinoskopii konieczne jest zapuszczenie specjalnych kropli porażających zdolności akomodacyjne oka. W tym celu, w zależności od potrzeby, stosuje się preparaty o działaniu krótko- lub długotrwałym. Te pierwsze przestają działać już do kilku godzin po zabiegu i możliwy jest powrót do codziennych czynności. Z kolei w przypadku preparatów o długotrwałym działaniu, pogorszona widoczność może się utrzymywać nawet do kilku dni, dlatego też na badanie warto wziąć ze sobą kogoś bliskiego. Krople z atropiną przekładają się na wystąpienie nadwrażliwości na światło, dlatego też dodatkowo zaleca się wzięcie ze sobą okularów przeciwsłonecznych.

Jakie objawy powinny skłaniać do pójścia na retinoskopię?

Głównymi wskazaniami do wykonania badania są objawy takie, jak:

  • pogorszenie widzenia
  • nieostre widzenie
  • mrużenie oczu
  • bóle głowy
  • zez
  • zapalenie brzegów powiek

Oprócz powyższych objawów retinoskopia powinna być odbywana również w ramach rutynowej, regularnej kontroli, nie tylko w przypadku już istniejącej wady wzroku, lecz też w ramach profilaktyki.

Stożek rogówki – co warto o nim wiedzieć?

Oprócz wspomnianych już w tekście wad refrakcji wzroku, w ramach przeprowadzenia retinoskopii możliwe jest wykrycie także schorzeń takich, jak astygmatyzm i stożek rogówki. Czym tak dokładnie jest ta dolegliwość?

Stożek rogówki charakteryzuje się zmniejszeniem jej grubości przy jednoczesnym zwiększeniu krzywizny, ulegającemu zwiększeniu na przestrzeni czasu. Stożek rogówki zwiększa ryzyko powstania astygmatyzmu, a także pogłębia krótkowzroczność. 

Stożek rogówki występuje na ogół w wyniku predyspozycji genetycznych, chorób uwarunkowanych genetycznie, chorób oczu o podłożu alergicznym, a także w przypadku działania czynników mechanicznych, takich jak częste pocieranie oczu, czy też nieprawidłowe korzystanie z soczewek kontaktowych. 

Dlaczego warto wykonywać regularne badania wzroku?

Szacuje się, że badania wzroku powinno wykonywać się regularnie raz na roku lub raz na dwa lata. Częstotliwość zależna jest m.in. od tego, czy masz już zdiagnozowaną wadę wzroku, od wieku, a także od indywidualnych zaleceń, wyznaczonych przez lekarza. 

Plusem profilaktycznego badania wzroku jest bez wątpienia możliwość wczesnego wykrycia ewentualnych schorzeń, a tym samym znacznie większa szansa na ich wyleczenie, przy czym nie sposób zaznaczyć, że walka z chorobą na jej wczesnym etapie jest bez wątpienia łatwiejsza, niż w sytuacji, gdy schorzenie znajduje się już w mocno zaawansowanym stadium. Regularne badanie oczu to nawyk, dzięki któremu możesz cieszyć się zdrowymi oczami nawet w podeszłym wieku. 

Retinoskopia pomaga zdiagnozować wady refrakcji oczu i cieszyć się zdrowym wzrokiem przez długi czas. Jest to badanie bezbolesne, jakie można wykonać m.in. w OneDayClinic. Badanie trwa zaledwie kilka minut, a pomoże Ci upewnić się, że Twój wzrok jest w jak najlepszym stanie.