W dzisiejszych czasach najróżniejszych form leczenia jest coraz więcej, również tych niekonwencjonalnych. Wpływają one na nasze zdrowie fizyczne (w tym prawidłowy metabolizm, zdrowy układ krążenia itp.) oraz psychiczne, czyli mają one na celu polepszenie naszego samopoczucia i zniwelowanie wszystkich dolegliwości. Jedną z takich form leczenia jest osteopatia. Co to takiego i jak wpływa na nasze zdrowie? Zobaczmy.
Co to jest osteopatia i kim jest osteopata?
Osteopatia to holistyczna metoda leczenia opierająca się na manualnej diagnostyce chorób, czyli na terapii wykorzystującej ręce specjalisty. Takim specjalistom jest właśnie osteopata, czyli lekarz prowadzący terapię manualną. Osteopata zna zależności między ciałem i psychiką człowieka, dzięki czemu jest on w stanie tak wpłynąć na jego organizm, by nauczył się samoregenerować.
Czym zajmuje się osteopata?
Tego rodzaju specjalista musi posiadać szeroką wiedzę zarówno z ludzkiej anatomii, fizjologii, układu mięśniowo- szkieletowego, jak i szeroko rozumianych zdolności psychicznych człowieka. Dzięki takim umiejętnościom jest on w stanie leczyć pacjentów jedynie za pomocą przeprowadzanych rozmów diagnostycznych i własnych rąk. Terapia ta ma najczęściej formę masażu, jednak nie zawsze jest ona tak przyjemna jak wizyta w SPA, o czym warto pamiętać. Osteopata ma wyleczyć wiele dolegliwości poprzez uciskanie na nerwy, tkanki i organy wewnętrzne, a nie delikatnie uśmierzyć ból.
Czy osteopata jest lekarzem?
Tak. Przed rozpoczęciem specjalnego kursu specjalista musi posiadać szeroką wiedzę z dziedziny medycyny, dlatego zaleca się, by miał on ukończone studia medyczne nieważne na jakiej specjalizacji (choć najlepiej na fizjoterapii). Osteopatia ma za zadanie zwiększać zakres ruchomości, niwelować napięcia, przykurcze, poprawiać drenaż limfatyczny i żylny oraz wpływać na psychikę człowieka, a to wszystko można zdziałać jedynie po wieloletnich medycznych naukach, które po szkoleniu można pokazać w praktyce.
Kto udaje się do osteopaty?
Skoro już mowa o leczeniu dolegliwości, to warto wspomnieć, z jakimi problemami pacjenci udają się do tego rodzaju specjalisty. A są to osoby mające problem z:
- Wadami postawy
- Bólami kręgosłupa (również w ciąży)
- Bólami stawów
- Migrenami
- Nerwobólami
- Zaburzeniami układu trawiennego
- Zaburzeniami snu i nastroju
- Nawracającymi obrzękami stóp i dłoni
- Zespołami lękowymi i stanami depresyjnymi
Widać więc, że przypadków, podczas których można wybrać się do osteopaty, jest naprawdę sporo, gdyż ta metoda leczenia wpływa na praktycznie każdy aspekt naszego ciała i psychiki.
Osteopata=fizjoterapeuta?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Osteopata, aby świadczyć takie usługi, powinien mieć wykształcenie fizjoterapeutyczne, aczkolwiek nie każdy fizjoterapeuta może być osteopatą. Aby nim zostać, konieczne jest przeprowadzenie szkolenia kończącego się napisaniem pracy dyplomowej. Wtedy i tylko wtedy można zostać rzetelnym specjalistom w tej dziedzinie.
Ponadto osteopata zawsze pracuje rękami, stosując manipulacje, odwijanie powięziowe czy mobilizacje, zaś sesje fizjoterapeutyczne polegają najczęściej na wykonywaniu ćwiczeń przez pacjentów z lekką pomocą terapeuty lub przy pomocy sprzętu.
Czy do osteopaty mogą chodzić dzieci?
Jak najbardziej, a nawet, jak radzi osteopata dziecięcy w Gdańsku, nawet powinny. W okresie rozwoju u dzieci może pojawić się bardzo wiele zaburzeń nerwowo-kostnych wpływających na kreowanie się wad postawy, dlatego ważne jest, by w czasie największego wzrostu nawet profilaktycznie udać się do takiego specjalisty i sprawdzić, czy aby na pewno mały organizm rozwija się prawidłowo.
Kiedy i dlaczego warto skorzystać z pomocy osteopaty?
Profilaktyka to oczywiście jeden z powodów, jednak drugim i bardziej istotnym jest fakt, że gdy inne metody leczenia już zawodzą i następna jest już tylko operacja, to osteopatia może okazać się kluczem do zdrowia. Badania przeprowadzane przez osteopatę nie są inwazyjne, czyli na pewno nie zaszkodzą. Mogą natomiast naprawdę pomóc i wyleczyć schorzenia, z którymi nie poradziła sobie farmakologia, psychoterapia czy nawet podstawowa fizjoterapia.
Podsumowanie
Widać więc, że czasem niekonwencjonalne metody mogą zdziałać dla naszego zdrowia naprawdę wiele. Osteopatia staje się w ostatnim czasie bardzo popularna, dlatego warto mieć świadomość tego, czym ona jest i na czym polega, by w razie dolegliwości, z którymi nie radzi sobie nic innego spróbować terapii, która dla zdrowia może być strzałem w dziesiątkę.