Drętwienie rąk a problemy ze snem – kiedy konieczne jest leczenie?

Drętwienie rąk to dolegliwość, która może występować w ciągu dnia, ale zdecydowanie częściej obserwuje się ją w nocy podczas snu.

Może to pogarszać jakość snu i utrudniać komfortowy wypoczynek oraz zasypianie. Często przyczyną drętwienia rąk podczas snu jest ich nieprawidłowe ułożenie. Czasami uciskamy rękę swoim ciałem, a czasami wkładamy ją pod poduszkę, na której leżymy.

Wszystko to powoduje ucisk na rękę i znajdujące się w niej naczynia krwionośne co może generować uczucie drętwienia dłoni lub nawet całej ręki. Silne i powtarzające się drętwienia palców i dłoni mogą być jednak objawami choroby. Dlatego w sytuacji, gdy objawy powtarzają się regularnie lub ich siła narasta, warto skonsultować się z lekarzem, w celu odnalezienia przyczyny tych dolegliwości.

Drętwienie rąk w nocy – skąd się bierze, jakie choroby może oznaczać i jak sobie z nim radzić?

Drętwienie rąk to dolegliwość, która należy do tzw. parestezji, czyli przykrych wrażeń związanych z zaburzeniami czucia. Drętwienie objawia się nieprzyjemnym uczuciem zesztywnienie, mrowienia, bezwładu bez uczucia bólu. Drętwienie rąk może występować podczas dnia, czego przyczyną mogą być np. problemy z układem nerwowym, ale także podczas snu w nocy. Drętwienie rąk, które wybudza nas ze snu, spowodowane jest najczęściej złym ustawieniem lub przygnieceniem ręki np. przez włożenie jej pod poduszkę, na której leżymy.

Tego typu drętwienie rąk nie jest niebezpieczne i najczęściej mija już po niedługiej chwili. Przyczyną drętwienia rąk podczas snu może być także przeciążenie kończyn górnych w ciągu dnia np. poprzez długotrwałą pracę przy komputerze czy innego rodzaju czynności mocno angażujące ręce. Choroby kręgosłupa takie jak: zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego, dyskopatia, zmiany pourazowe również mogą powodować uczucie drętwienia górnych kończyn. Ucisk kręgosłupa na korzenie nerwowe może wywoływać uczucie mrowienia i drętwienia rąk podczas snu.

Bardzo często przyczyną drętwienia rąk podczas snu, jest także zespół cieśni nadgarstka. Najczęściej jest on spotykany u osób pracujących w biurze, które korzystają bardzo dużo z komputera. Długie pozostawanie w pozycji siedzącej i nieprawidłowe ustawienie dłoni na klawiaturze oraz myszce, może doprowadzić do tego schorzenia. Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest ucisk przeciążonych i obrzękniętych tkanek miękkich na włókna nerwu pośrodkowego dłoni, który biegnie w kanale nadgarstka.

Skutkiem tego ucisku jest zaburzenie ukrwienia i odżywiania nerwu, co prowadzi do jego obrzęku, a w konsekwencji mrowienia, bólu i drętwienia dłoni. Objawy zespołu cieśni nadgarstka najczęściej odczuwalne są podczas pracy angażującej dłonie, a także podczas snu.

drętwienie rąk

W sytuacji, gdy występują u nas objawy typowe dla tego rodzaju schorzenia, konieczna jest wizyta u neurologa. Diagnoza wystawiana jest na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania kończyny górnej. Przydatne w tej sytuacji może być także badanie USG oraz EMG nadgarstka, które pomoże zlokalizować ognisko problemu. Początkowe zaburzenia nerwu są jak najbardziej odwracalne i regeneracja trwa zazwyczaj 3 – 4 miesiące.

W ostrym przebiegu choroby, kiedy występują duże dolegliwości bólowe oraz pojawia się stan zapalny, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich preparatów farmakologicznych, które pomogą w zwalczeniu stanu zapalnego i zmniejszą ból. Należy także pamiętać o nieprzemęczaniu nadgarstka oraz prawidłowej pozycji podczas snu. W trakcie spoczynku ręce powinny być wyprostowane i ułożone wzdłuż ciała, tak aby nie generować żadnych niepotrzebnych ucisków.

Niezbędna w trakcie leczenia tego schodzenia jest również rehabilitacja, która powinna obejmować fizjoterapię oraz wszelkiego rodzaju zabiegi, które przyczynią się do przyspieszenia regeneracji nadgarstka. W najcięższych przypadkach, gdy leczenie zapobiegawcze nie działa, konieczna może okazać się operacja.

Kiedy udać się do specjalisty?

W przypadku gdy drętwienie rąk w nocy podczas snu występuje u nas bardzo rzadko i szybko mija, nie ma powodów do niepokoju. Co innego, gdy jest to dolegliwość, która objawia się regularnie podczas snu, mając tym samym negatywny wpływ na jego jakość i naszą regenerację. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę u specjalisty, który zdiagnozuje naszą dolegliwości i zaproponuje odpowiednie leczenie, które przyspieszy regenerację.