Korzyści z badania EEG

Badanie EEG, to badanie z użyciem elektrod, które monitorują aktywność neuronów. Wykorzystywane w jego trakcie impulsy nerwowe mają bardzo małe natężenie, dlatego pomiar wymaga specjalistycznej i niezwykle czułej aparatury. W zależności od otrzymanych wyników można potwierdzić lub wykluczyć wiele schorzeń o podłożu neurologicznym i chorób układu nerwowego.

Przygotowanie i przebieg

Do EEG nie trzeba przygotowywać się w specjalny sposób. Warto jednak co najmniej dobę przed badaniem odstawić leki wpływające na pracę układu nerwowego. Trzeba również zrezygnować z napojów alkoholowych i tych zawierających kofeinę. Tuż przed badaniem najlepiej zjeść lekkostrawny posiłek, a w gabinecie zjawić się możliwie jak najbardziej wypoczętym i zrelaksowanym. Jeśli jednak lekarz zaleci, aby badanie przeprowadzone zostało w czasie snu, pacjent nie powinien spać 24 godziny przez jego wykonaniem.

uklad nerwowy

Samo badanie EEG polega na rozmieszczeniu elektrod na powierzchni skóry głowy. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a całość trwa nie dłużej niż kilkadziesiąt minut. Może być przeprowadzane zarówno w czasie snu, jak i czuwania, a wybór jednej z dwóch możliwości zależy od diagnozowanych zaburzeń.

Warto również wspomnieć, że badanie EEG nie ma szkodliwego wpływu na pacjenta, jego przeprowadzenie nie wiąże się więc z żadnymi późniejszymi konsekwencjami.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania EEG?

EEG wykonuje się w diagnozie wielu chorób układu nerwowego. Wskazaniem są między innymi drgawki, zaburzenia wzroku, problemy z pamięcią lub zaburzenia snu. Bywa, że lekarze kierują pacjenta na badanie po przebytym urazie lub mocnym uderzeniu. Czasami elektroencefalografię stosuje się też po to, aby potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy chory zgłasza się do lekarza z silnymi bólami głowy, zaburzeniami mowy lub równowagi i gdy z niewiadomych przyczyn często traci przytomność.

Korzyści z badania EEG

Badanie EEG, to niezaprzeczalny dowód na stały rozwój medycyny. Specjalistyczne badanie EEG pozwala bowiem na rejestrowanie aktywności ludzkiego mózgu na podstawie bezpośredniej komunikacji między nim, a dostosowanym urządzeniem. A to oznacza, że EEG pozwala na komunikację z otoczeniem bez użycia mięśni czy mowy. Taki sposób jest niezwykle przydatny zwłaszcza wtedy, kiedy nie ma możliwości porozumienia się z pacjentem. Nastąpiła śmierć mózgu, pacjent jest w śpiączce, itd.

neurony

Poza tym EEG jest w stanie wykryć wiele innych schorzeń, które nie są możliwe do zdiagnozowania bez jego zastosowania. Wyjaśnia sporo dolegliwości, które miesiącami lub latami męczą pacjentów.

Gdzie wykonać badanie EEG?

Badanie EEG jest refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a to oznacza, że możemy wykonać je na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza specjalistę. Oczywiście, poza publicznymi placówkami wyposażonymi w potrzebny sprzęt są również i te prywatne, które nie wymagają  od nas długiego czasu oczekiwania.

We Wrocławiu możemy zdecydować się na badanie EEG między innymi w prywatnym gabinecie doktora Kochańskiego, który dzięki specjalistycznym sprzętom zapewnia badania dorosłych, dzieci, a także te we śnie, podczas czuwania czy nawet po deprywacji snu – to jest po nieprzespanej nocy, czyli po 24-godzinnym czuwaniu.

Lekarz w przypadkach, kiedy dotarcie do gabinetu jest niemożliwe, oferuje również wykonanie go w warunkach domowych. Takie udogodnienie jest szczególnie pomocne tym, którym stan zdrowia nie pozwala wstać z łóżka.