5 najważniejszych informacji na temat nerwicy neurastenicznej

Nerwica neurosteniczna jest jedną z postaci nerwicy lub zaburzeń lękowych. Objawia się przez ciągłe zmęczenie, ospałość, bóle głowy, brak koncentracji i nieustanne wyczerpanie. Jest to zaburzenie, które zostało zidentyfikowane pod koniec XIX wieku. Amerykański neurolog George Beard spopularyzował nerwicę i podkreślił, że przyczyną jest coraz szybsze tempo życia. 

Co warto wiedzieć na temat nerwicy neurostenicznej?

Jest to zaburzenie, które może pojawić się po długotrwałym stresie. W ten sposób organizm podkreśla, że potrzebne jest inne nastawienie. Osoby cierpiące na takie zaburzenie są przemęczone, senne i czują się wyczerpane. 

Jakie są przyczyny nerwicy neurostenicznej?

Przyczyny można podzielić na dwie kategorie: biologiczne i środowiskowe. Pierwsze dotyczą nadmiernego stresu i produkowania zbyt dużych ilości hormonów stresu, czyli kortyzolu i noradrenaliny. W odpowiedzi na to pojawiają się fizyczne objawy takie, jak przyspieszony puls. Druga kategoria dotyczy czynników środowiskowych. Jest to przede wszystkim wypalenie zawodowe, a więc przepracowanie. Dotyczy ludzi narażonych na intensywny tryb życia w pracy, a więc osoby pracujące w korporacjach, lekarzy czy też kadry zarządzającej. 

Jakie wyróżnia się rodzaje nerwicy neurostenicznej?

Wyróżnia się kilka rodzajów nerwicy neurostenicznej: hiposteniczna, hipersteniczna i asteniczna. Pierwsza występuje przede wszystkim u kobiet. Charakteryzuje się stanem upośledzenia inicjatywy i siły woli. Druga z wymienionych charakteryzuje się głównie wybuchami złości i nadwrażliwością na bodźce. W tym przypadku nawet delikatny dotyk może sprawiać ból. Ostatnia wyróżnia się szybkim męczeniem się, nawet przy krótkich czynnościach. 

W diagnozie nie stosuje się raczej określenia nerwica neurosteniczna, gdyż panuje tutaj inny podział. Psychiatrzy mogą wskazać, że konkretna osoba cierpi na zaburzenia lękowe w postaci fobii, na przykład agroafobii, fobii swoistych, czy też fobii społecznych. Może to być zespół lęku panicznego, zespół lęku uogólnionego, mieszane zaburzenie lękowo-depresyjne oraz zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Istotne jest to, że równolegle do nerwicy neurostenicznej funkcjonowało określenie osobowości neurostenicznej. Charakteryzuje się ona przede wszystkim takimi objawami jak: niska samoocena, przemęczenie, wyczerpanie, trudności w koncentracji i skupieniu uwagi, a nawet duże trudności w podejmowaniu decyzji. 

Co uwzględnia się przy diagnozie?

W przypadku nerwicy neurostenicznej występuje jedna lub więcej dolegliwości fizycznych, a więc przemęczenie, utrata apetytu, dolegliwości żołądkowe, obniżenie popędu seksualnego czy zaburzenia snu. Symptomy nie są spowodowane żadną chorobą lub narkotykami. Objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie i trwają przynajmniej przez 6 miesięcy. Symptomy nie są udawane jak w przypadku zaburzeń pozorowanych. 

Jakie są sposoby leczenia nerwicy neurostenicznej?

Występują różne sposoby leczenia nerwicy neurostenicznej. Dzisiaj bardzo duży nacisk kładzie się na odpoczynek. Należy przywrócić spokój w normalnym funkcjonowaniu pacjenta. Trzeba przede wszystkim zachować balans między pracą a życiem prywatnym. Dobrym sposobem na wyciszenie jest joga i medytacja. Kolejną metodą jest psychoterapia wspomagana przez leczenie farmakologiczne. W tym przypadku stosuje się w szczególności leki przeciwlękowe, czyli wyciszające i antydepresyjne, które poprawiają nastrój. Zaleca się też zadbanie o higienę nocnego odpoczynku, zdrową dietę, aktywność fizyczną i przestrzeganie zasad zdrowego oraz zróżnicowanego trybu życia. 

nerwica

Pięć najważniejszych informacji na temat nerwicy neurostenicznej?

Nerwica neurosteniczna powstaje przez przeciążenie układu nerwowego, który nie może dłużej znieść bodźców oraz stresu dnia codziennego. Można wyróżnić pięć najważniejszych informacji na jej temat:

  • przyczyną nerwicy neurostenicznej jest długotrwały stres i brak równowagi między pracą a życiem zawodowym, a więc tak zwane wypalenie zawodowe,
  • objawia się głównie przez wyczerpanie, ciągłe zmęczenie, brak koncentracji i lęk,
  • wyróżnia się trzy rodzaje nerwicy neurostenicznej, a więc: nerwicę hiposteniczną, hipersteniczną i asteniczną, 
  • dobrym sposobem leczenia jest psychoterapia i farmakoterapia, czyli stosowanie leków przeciwlękowych i poprawiających nastrój,
  • warto zadbać o równowagę między życiem prywatnym a pracą, a także zastosować zdrową dietę i aktywność fizyczną. 

W przypadku tego zaburzenia warto szukać wsparcia na przykład w ośrodku Przebudzenie. Poza fachową pomocą atutem tego miejsca jest otoczenie przyrody i innych darów Matki Natury. Dzięki temu osoby zmagające się z różnymi fobiami szybciej dochodzą do siebie!