Co daje ozonowanie pomieszczeń i pojazdów?

Ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczną i niezwykle skuteczną metodą stosowaną w dezynfekcji biur, placówek medycznych, gabinetów lekarskich, a także pojazdów (prywatnych samochodów, komunikacji miejskiej czy karetek), hoteli i wielu innych. W zależności od zastosowanego stężenia ozonu, wykorzystanego urządzenia do jego generowania, a także czasu trwania procedury ozonowania możliwe jest usunięcie nieprzyjemnych zapachów oraz pełne zdezynfekowanie pomieszczenia. Ozon neutralizuje bakterie, wirusy, grzyby i inne drobnoustroje. Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie pomieszczeń?

Jak ozonowanie pomieszczeń wpływa na zdrowie człowieka?

Ozon, nazywany często aktywnym tlenem, jest gazem o bardzo niskiej trwałości – trzy cząsteczki tlenu (O3) uwolnione w powietrzu rozłączają się, wchodząc w reakcje z innymi cząsteczkami w otoczeniu i powodując ich szybkie utlenianie. Jego działanie wykorzystywane jest w celu neutralizacji bakterii, wirusów i wielu drobnoustrojów, dlatego też często wykonuje się ozonowanie w placówkach medycznych, szpitalach, gabinetach zabiegowych, domach opieki, a w ostatnim czasie także w biurach, pojazdach oraz mieszkaniach prywatnych. Ozonowanie znacząco poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, a jednocześnie wykazuje działanie odkażające. Wykorzystanie ozonowania jako metody dezynfekcji pomieszczeń pozwala odświeżyć wnętrza po przebytej kwarantannie spowodowanej COVID-19, ale też innych infekcjach wirusowych i bakteryjnych, po których mamy wrażenie, że powietrze w mieszkaniu jest nieświeże.

Jak bezpiecznie przeprowadzić proces ozonowania?

Sam ozon może być dla człowieka toksyczny w zbyt wysokim stężeniu. Z tego też względu w wielu przypadkach konieczne jest, by po zakończeniu procesu ozonowania pozostawić pomieszczenia do wywietrzenia. Na rynku istnieją jednak urządzenia stosowane do generowania ozonu, które dzięki specyficznej konstrukcji eliminują konieczność oczekiwania na ulotnienie się ozonu – firma Sanity System oferuje urządzenia z wbudowanym katalizatorem, który przekształca ozon z powrotem w tlen po zakończonym procesie dezynfekcji i umożliwia w ten sposób korzystanie z pojazdów i pomieszczeń od razu, bez ryzyka kontaktu z toksycznym stężeniem gazu.

 

Ozonowanie pojazdów – skuteczny sposób na odkażenie samochodu

Karetki, pojazdy służbowe, środki komunikacji publicznej, taksówki, busy, czy wreszcie samochody prywatne – przeprowadzenie ozonowania pojazdów jest korzystne dla zdrowia nie tylko w czasach pandemii, choć obecnie usługę taką wykonuje się zdecydowanie częściej. Dzięki dopasowaniu mocy urządzenia generującego ozon do rozmiarów pojazdu możliwe jest szybkie przeprowadzenie pełnej dezynfekcji jego wnętrza, wraz z odkażeniem przewodów wentylacji i klimatyzacji pojazdu. W efekcie otrzymujemy szansę na zwalczenie bakterii, wirusów czy innych drobnoustrojów rozwijających się na różnych powierzchniach w samochodzie, ale także na odświeżenie i pozbycie się grzybów i pleśni z układu klimatyzacyjnego, bez potrzeby jego pełnej konserwacji. Ozonowanie jest przy tym bezpieczne dla elektroniki w pojeździe, nawet przy dezynfekcji karetek pogotowia i konieczności zachowania ostrożności przy sprzęcie medycznym.ludzie w kostiumie do ozonowania

Jak wykonuje się ozonowanie pomieszczeń?

Ozonowanie pomieszczeń powinno być realizowane wyłącznie przez doświadczoną firmę korzystającą ze sprawdzonych, wysokiej jakości urządzeń generujących skuteczne w dezynfekcji stężenie ozonu i umożliwiających dopasowanie jego ilości do wielkości pomieszczenia. Sanity System wprowadza na rynek 4 warianty urządzeń do generowania ozonu, których działanie opiera się o pobranie tlenu z powietrza, przekształcenie go w ozon przez wyładowanie koronowe (elektryczne), wypełnienie pomieszczenia ozonem w celu odkażenia, a następnie wykorzystanie katalizatora do ponownego przekształcenia ozonu w tlen i pozostawienia pomieszczenia czystym, bezpiecznym i gotowym do użytku od razu po zakończeniu dezynfekcji. Tak przeprowadzone ozonowanie daje gwarancje najlepszych rezultatów w możliwie najkrótszym czasie, bez zbędnego czasu oczekiwania, zagrożenia dla człowieka i ryzyka zniszczenia domowego lub biurowego wyposażenia.

generator ozonu
Potwierdzone badaniami i certyfikatami generatory ozonu znajdziesz w Sanity System!

Kiedy warto wykonać ozonowanie biura?

W czasach pandemii niezwykle ważne jest zachowanie najwyższego poziomu higieny i czystości, szczególnie tam, gdzie na co dzień przebywa wiele obcych sobie osób. Ozonowanie biur jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na przeprowadzenie pełnej dezynfekcji pomieszczenia i warto wykonać je zarówno przed powrotem pracowników do biura po długim okresie pracy zdalnej, jak i po stwierdzeniu wśród pracowników przypadków zachorowania. Po ozonowaniu biur, pomieszczeń administracyjnych, budynków urzędów czy gabinetów służbowych znacznie łatwiej będzie utrzymać je w czystości poprzez regularną dezynfekcję powierzchni z użyciem preparatów z alkoholem.