Czy podczas zdalnej konsultacji z lekarzem można dostać zwolnienie?

Sezon grypowy, a także utrudniony dostęp do lekarza pierwszego kontaktu sprawia, że pacjenci nie mogą otrzymać zwolnienia lekarskiego, aby wyzdrowieć w domu. Konieczność wypoczynku podczas przeziębienia lub grypy to podstawa podczas procesu powrotu do zdrowia. Jedną z zalet konsultacji online z lekarzem jest możliwość otrzymania zdalnego L4.

Lekarze mają prawo wystawić zwolnienie lekarskie podczas konsultacji przez Internet, jeśli opis objawów przez pacjenta, a także przeprowadzony wywiad wskażą konieczność izolacji chorego w domu. Współcześnie pacjenci mają ogromne możliwości w celu otrzymania zwolnienia – mogą skorzystać z bezpośredniej rozmowy telefonicznej z lekarzem, połączyć się ze specjalistą na telekonferencji oraz za pomocą czatu.

Jak działa zwolnienie elektroniczne?

W Polsce od grudnia 2018 wystawienia e-zwolnienia jest obowiązkiem każdego lekarza. Papierowe zwolnienia, które należało dostarczyć do pracodawcy są już tylko wspomnieniem. Aktualnie zwolnienie elektroniczne jest automatycznie przesyłane do ZUS-u oraz pracodawcy. Jest to nie tylko wygodna opcja dla lekarza, który nie musi drukować dokumentów, ale również dla chorego pacjenta, mogącego spokojnie odpoczywać w domu.

Zwolnienia lekarskie elektroniczne są wystawiane głównie podczas tradycyjnej wizyty w przychodni. Lekach na podstawie numeru PESEL oraz pozostałych danych, znajdujących się w systemie, wystawia e-zwolnienie, czyli inaczej e-ZLA. Zwolnienie jest przesyłane dalej, ale na prośbę pacjenta lekarz może wydrukować zwolnienie i wręczyć je także w formie papierowej.

Czy zwolnienie elektroniczne można wystawić zdalnie?

Możliwość konsultacji z lekarzem w trybie online, co związane jest z utrudnionym dostępem do lekarza oraz długich kolejek do specjalisty, sprawia, że zwolnienie elektroniczne można również otrzymać zdalnie.

W wyniku różnych sytuacji, pacjent może nagle zachorować, a samodzielne dostanie się do lekarza jest utrudnione. Nie każdy ma możliwość umówienia wizyty – zwłaszcza jeśli potrzebuje otrzymać zwolnienie lekarskie jeszcze tego samego dnia. Można natomiast umówić się na konsultację z lekarzem online lub poprzez rozmowę telefoniczną. Lekarz po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu ustali, czy pacjent rzeczywiście wymaga domowej izolacji i zdecyduje, czy wypisać L4, bez konieczności przebadania pacjenta.

konsultacja lekarska online

Zaletą e-zwolnień jest fakt, że pacjent może je bez problemu otrzymać bez wychodzenia z domu. To niezwykłe ułatwienie w przypadku złego samopoczucia, które utrudnia przemieszczenie się, zwłaszcza komunikacją zdalną. Zdalne wystawienie L4 przez lekarza po konsultacji zajmuje zaledwie chwilę, a wszystkie informacje naniesione na e-zwolnienie od razu są przekazywane do pracodawcy. Nie trzeba zatem wyjaśniać powodów swojej nieobecności.

Jak wygląda konsultacja lekarska online?

Konsultacja lekarska online z lekarzem to jeden z praktyczniejszych sposobów na przedstawienie swojego medycznego problemu i otrzymanie odpowiednich zaleceń. Wystarczy wypełnić formularz zdrowotny i uzupełnić go o wszystkie dane osobowe, które pozwolą zidentyfikować pacjenta. Na karcie chory zobowiązany jest również do wypisania wszystkich swoich objawów choroby, ich częstotliwości, miejsca występowania oraz poziomu jego nasilenia. Konieczne jest określenie wysokości temperatury ciała po jej zmierzeniu. Tak przygotowany formularz jest wysyłany do zdalnej przychodni. Specjalista po zapoznaniu się z danymi przesłanymi przez pacjenta, kontaktuje się z nim w celu uzyskania dodatkowych informacji lub doprecyzowania tych otrzymanych.

Kontakt z pacjentem odbywa się za pomocą połączenia telefonicznego lub e-maila. W razie konieczności lekarz wystawi e-receptę, którą pacjent będzie mógł zrealizować w każdej przychodni po podaniu czterocyfrowego kodu otrzymanego SMS-em, a także zwolnienie elektroniczne.

L-4 wystawiane na mojatabletka.pl

Każdy lekarz po zweryfikowaniu stanu zdrowia pacjenta, który prosi o wystawienie e-zwolnienia, powinien spełnić jego prośbę. Przeziębienie, angina czy nagły ból, utrudniający codzienne funkcjonowanie, koniecznie wymagają zwolnienia elektronicznego, dzięki któremu pacjent będzie mógł wypocząć w domu i szybciej wrócić do zdrowia.

W mojatabletka.pl każdy pacjent, który potrzebuje zwolnienia lekarskiego, może otrzymać odpowiednie zaświadczenie. Krótka konsultacja lekarska pozwoli jedynie specjaliście określić przyczynę problemu, a oprócz wystawienia L4 da możliwość podjęcia leczenia, aby przyspieszyć proces powrotu pacjenta do zdrowia. Zwolnienie elektroniczne zostanie wystawione podczas rozmowy telefonicznej lub mailowej, bez konieczności pojawiania się w żadnej przychodni.