Kiedy należy udać się do pediatry?

Choroby wieku dziecięcego wymagają leczenia przed osobę, która posiada doświadczenie w diagnozowaniu tego typu problemów. Z racji tego, że dzieci chorują różnie, konieczna jest stała obserwacja ich stanu zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych objawów, a po zaobserwowaniu niepokojących sygnałów od razu udać się na wizytę do pediatry.

Odporność u dzieci nie jest tak dobra jak u osób dorosłych, dlatego nic dziwnego w tym, że maluchy bardzo często chorują. Dodatkowo dzieci oprócz grypy i przeziębienia zapadają na choroby, które najczęściej występują właśnie w ich wieku. Rodzice wiedzą, że z maluszkiem należy udać się do specjalisty na pierwszą wizytę już kilka tygodni po jego narodzinach. Z jakimi jeszcze schorzeniami warto zabrać dziecko do pediatry?

W czym właściwie specjalizuje się pediatra i co leczy? Jakie badania przeprowadza pediatra i dlaczego należy do niego chodzić z dzieckiem?

Lekarz pediatra – kim jest i jak wygląda wizyta?

Wiele osób sądzi, że lekarz pediatra to lekarz internista, do którego należy się udać przy niepokojących objawach choroby. Zapominają jednak, że pediatria to szeroki zakres specjalizacji, wymagającej od lekarza nieustannej aktualizacji wiedzy z wielu dziedzin medycyny. To właśnie pediatra diagnozuje większość chorób, jakie pojawiają się u dzieci i wdraża odpowiednie leczenie bądź kieruje do lekarzy o konkretnej specjalizacji.

Pediatra, w przeciwieństwie do internisty, leczy choroby i diagnozuje dolegliwości tylko u dzieci. Dlatego też uważa się, że jego praca jest wymagająca i odpowiedzialna. W przypadku dzieci wiele schorzeń ma pochodzenie nie tylko zakaźne, ale również genetyczne czy psychologiczne.

Jakie badania wykonuje i zleca pediatra Swarzędz?

Pediatra ze względu na swoją specjalizacje jest w stanie zdiagnozować i rozpocząć leczenie większości chorób pojawiających się u dzieci. Na wizytę do niego udać się można z maluszkiem jeśli ma wysoką temperaturę, kaszel i katar. Oprócz tego rodzice bardzo często korzystają z pomocy pediatry jeśli u dziecka pojawiają się problemy ze strony układu pokarmowego lub jeśli na skórze pojawiają się nietypowe zmiany – na przykład wysypka.

Prawo medyczne kancelaria Poznań

Pediatra odgrywa szczególną rolę zwłaszcza w przypadku dzieci nowonarodzonych, przyjmując rodziców wraz z maluszkiem na wizytę kontrolną. To właśnie wtedy weryfikowana jest waga dziecka i jego wzrost, jak i podstawowe funkcje życiowe. Do pediatry można udać się także z niemowlakiem, który ma problemy z apetytem, snem czy z nadmierną płaczliwością. W trakcie wizyty pediatra jest w stanie zweryfikować ogólne zdrowie dziecka, jak i zauważyć potencjalne wady rozwojowe i skierować na dalsze badania.

Kiedy z dzieckiem do pediatry?

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym chorują bardzo często. Grypa, przeziębienie czy zapalenie gardła to tylko nieliczne ze schorzeń, z jakimi rodzice wraz z maluchami zgłaszają się do pediatry. Czas przedszkolny i szkolny to również moment największej zachorowalności na ospę wietrzną, odrę czy świnkę. Młodsze dzieci natomiast bardzo często chorują na różyczkę oraz szkarlatynę i inne choroby typowe dla wieku dziecięcego.

Z dzieckiem do pediatry należy się także wybrać w przypadku zauważenia nietypowych symptomów w prawidłowym rozwoju dziecka. Problemy z zasypianiem, kłopoty z pamięcią i koncentracją czy nadpobudliwość mogą być objawem poważniejszych schorzeń, które lekarz pediatra może potwierdzić, wykluczyć lub skierować na dalsze badania do lekarza innej specjalizacji.

Dzieci nie zawsze są w stanie powiedzieć, co dokładnie im dolega. Pediatra Swarzędz, który pracuje z nimi na co dzień, posiada odpowiednie podejście do małych pacjentów. Relacja lekarz–pacjent w tym przypadku będzie wyglądała zupełnie inaczej niż w wizyta osoby dorosłej u internisty. Dlatego jeśli pragniemy, aby nasze dziecko nauczyło się ufać lekarzom, a jednocześnie, aby zostało poprawnie zdiagnozowane – warto udać się do pediatry.

Wybór doświadczonego, ale jednocześnie dobrego pediatry nie jest jednak łatwy. Pediatra powinien wyróżniać się wieloma cechami, które ułatwią mu pracę z dziećmi – nie tylko być kompetentnym specjalistą, ale również wyróżniać się życzliwością, empatią ora nieustającą cierpliwością do małych pacjentów.