Czy wady wzroku z czasem ustępują?

Różnego rodzaju wady wzroku są coraz większym problemem w społeczeństwie zarówno na całym świecie, jak i w Polsce. Jest to związane ze zmianą trybu życia. Nowoczesne technologie i czas spędzany przed ekranami znacznie obciąża wzrok, powodując różne choroby oczu oraz pogorszenie widzenia. O tyle, o ile choroby oczy można wyleczyć poprzez odpowiednie lekarstwa lub też zabiegi, tak z wadami wzroku nie jest już tak łatwo. Czy mogą one ustąpić dzięki odpowiedniej diecie i pielęgnacji, czy nie ma takiej możliwości?

Popularne mity na temat wad wzroku o różnym natężeniu

dobór okularówW internecie niestety znaleźć można wiele informacji na temat wad wzroku, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Najczęściej są one jedynie chwytem marketingowym, który ma wypromować nową dietę lub suplementy diety, które teoretycznie mają poprawiać funkcjonowanie i jakość wzroku.

Jednym z bardzo popularnych mitów, jaki krąży w internecie, jest informacja o tym, że wady wzroku mogą ustąpić, jeśli o oczy się odpowiednio zadba. Niestety żaden okulista nie potwierdzi swojemu pacjentowi tej teorii, ponieważ z punktu widzenia jest to po prostu niemożliwe. Dieta, suplementy diety oraz lekarstwa niestety nie poprawią jakości widzenia i nie sprawią, że zamiast okularów o mocy -1,5 zaczniemy nosić -0,5 lub w ogóle przestaniemy ich potrzebować.

Oczywiście wspomaganie wzroku jest bardzo ważne. Warto spożywać odpowiednie produkty spożywcza bogate w luteinę, selen i magnez, a także witaminy A, E, C i D oraz z grupy B, aby wspierać poprawne funkcjonowanie narządu wzroku i jednocześnie chronić je przed różnymi zwyrodnieniami i poważnymi chorobami oczu. Jednak niestety nie ma co liczyć na cuda i mieć nadziei, że zwiększenie ilości szpinaku, roślin strączkowych i pomidorów w codziennej diecie sprawi, że wada wzroku magicznie zniknie. Co najwyżej odpowiednia suplementacji niezbędnych minerałów oraz witamin może przyczynić się do spowolnienia postępowania wady wzroku, dzięki czemu rzadziej będzie można wymieniać okulary na mocniejsze, jednak i to niestety nie jest pewne.

Dobre okulary lub soczewki to podstawa

wada wzroku
Problemy ze wzrokiem to nie jest coś, czego należy się wstydzić, najlepiej jak najszybciej warto udać się do salonu optycznego, np. takiego jak centrum okulistyczne OneDayClinic.

Zamiast ukrywać wadę wzroku, należy jak najszybciej udać się z nią do okulisty, aby określić, jaką moc powinny mieć szkła dla Ciebie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ rozmazany obraz oraz inne objawy pogorszonego wzroku mogą znacznie utrudniać życie oraz narażać na niebezpieczeństwo Ciebie i innych, na przykład podczas uczestniczenia w ruchu drogowym lub w trakcie innych, codziennych sytuacji.

Mit o tym, że noszenie okularów lub szkieł kontaktowych sprawia, że wzrok się szybciej pogarsza, nie ma nic wspólnego z prawdą i nie należy się nim kierować, tylko jak najszybciej zamówić profesjonalnie dopasowane szkła kontaktowe lub wybrać odpowiednie okulary w salonie optycznym.

Pamiętaj, aby nie kupować najtańszych okularów korekcyjnych, które dostępne są w drogeriach, marketach czy na bazarach. Nie są to profesjonalne wyroby korekcyjne, a szkła w nich zastosowane często są bardzo niskiej jakości, co niestety może mocno obciążać wzrok i prowadzić do jego pogorszenia. Okulary korekcyjne i szkła kontaktowe należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Najlepiej zrobić to z pomocą specjalisty w tym zakresie, w profesjonalnym salonie optycznym, gdzie oferowane produkty są naprawdę wysokiej jakości i doskonale spełniają swoją funkcję.